BRATISLAVA. Slovensko by malo mať ucelenú a komplexnú právnu úpravu práv obetí trestných činov.
Nový zákon pripravilo ministerstvo spravodlivosti, snaží sa tak zastrešiť podľa neho dôležitú a citlivú problematiku, ktorá je roztrúsená vo viacerých právnych normách.
Právnu normu v utorok takmer jednohlasne podporili členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady a odporučili jeho schválenie v pléne.
Nové pojmy

Ministerstvo chce zaviesť do právneho poriadku nové pojmy obeť a obzvlášť zraniteľná obeť, ktoré dnes absentujú.
Vzniknúť má katalóg práv obete trestného činu a vymedzí sa rozsah služieb odbornej pomoci.
Obetiam ich majú poskytovať špecializované subjekty financované štátom.
Obete majú mať v prvom rade právo na informácie, tie by mali byť poskytnuté zrozumiteľným spôsobom.
Právna norma určuje rozsah informácií, ktoré sú jednotlivé organizácie povinné poskytnúť obeti pri prvom kontakte. Katalóg práv a služieb garantuje obetiam aj právo na poskytnutie odbornej pomoci.
Rozlišuje medzi všeobecnou odbornou pomocou a špecializovanou odbornou pomocou pre obzvlášť zraniteľné obete, ako napríklad deti či zdravotne postihnutí.
Medzi práva obetí trestných činov má patriť aj právo na právnu a psychologickú pomoc, právo na ochranu pred druhotnou a opakovanou viktimizáciou či právo na finančné odškodnenie.
Služby pod jednou strechou
Ministerstvo vychádza z konceptu, že služby pre obete by mali byť poskytované pod jednou strechou - od právneho cez psychologické poradenstvo až po ďalšie nevyhnutné intervencie.
Návrh predpokladá akreditáciu organizácií, ktoré ich budú poskytovať. Rezort tým chce zaručiť istú kvalitu ich činnosti.
Dodržiavanie podmienok má podliehať kontrole. Akreditované inštitúcie nemá ministerstvo financovať priamo, ale cez mechanizmus podobný dotačnému.
Informácie o poskytnutej finančnej podpore zo štátneho rozpočtu budú zverejňované. Verejný má byť aj novozavedený register akreditovaných subjektov.
naní odbornej kvalifikácie na základe podmienok definovaných zákonom o živnostenskom podnikaní.
Výbor prerokoval tiež:
Poslanci podporili aj novelu zákona o omamných a psychotropných látkach. Odborníci by mali dostať na posúdenie látok, ktoré môžu byť novými drogami, viac času. Lehota sa má predĺžiť z troch na šesť rokov. Doteraz, ak sa v lehote troch rokov od zaradenia preukázalo, že riziková látka má vlastnosti drogy, preradila sa do zákonného zoznamu omamných alebo psychotropných látok. Inak sa spomedzi rizikových vyradila.
Poslanci z Ústavnoprávneho výboru odobrili aj novelu zákona o ovzduší. Verejnoprávnym médiám by tak mala pribudnúť nová povinnosť informovať ľudí o znečistenom ovzduší. Pokiaľ by v niektorom regióne na Slovensku vznikla smogová situácia, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) by im výstrahu bezodkladne poslal. Rovnako aj ministerstvu vnútra, ktoré prostredníctvom informačného systému civilnej ochrany vyrozumie okresné úrady a obce.
Ústavnoprávny výbor podporil aj návrh novely zákona o odpadoch, ktorý má odbremeniť menších podnikateľov a živnostníkov. Ministerstvo životného prostredia si od novely zákona sľubuje sprehľadnenie systému odpadov a zníženie administratívy, ktoré má pocítiť približne 2500 malých podnikateľov a živnostníkov.
Poslanci Ústavnoprávneho výboru Národnej rady takmer jednohlasne odobrili návrh novely zákona o uznávaní dokladov a odborných kvalifikácií. Návrh zákona v nadväznosti na aplikačnú prax reaguje na potrebu spresnenia niektorých aspektov uznávania dokladov o vzdelaní a uznávania odborných kvalifikácií v Slovenskej republike.
Výbor podporil aj návrh novely zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách z dielne ministerstva dopravy. Pokuty za neplatné alebo chýbajúce emisné či technické kontroly sa majú znížiť. Zároveň sa má liberalizovať trh so sieťou staníc technických a emisných kontrol.
Zamestnávateľom by sa mali znížiť finančné náklady pri zabezpečovaní pracovnej zdravotnej služby. Po novom by ju pre väčšinu zamestnancov nemuseli zaobstarať trvalým zmluvným vzťahom tak ako doteraz. Vyplýva z návrhu novely zákona o ochrane a podpore verejného zdravia, ktorý schválili členovia Ústavnoprávneho výboru. Táto zmena je jedným z 34 opatrení, ktoré majú na Slovensku zjednodušiť podnikanie.