SME

Dalibor Norský: Organizoval prvý odsun sovietskych vojsk z Československa

Dalibor Norský zistil, že v komisii, ktorá rozhodla o tom, že ho nepripustia k maturite, boli aj niektorí z jeho spolužiakov. „Spolužiaci sa vtedy navzájom udávali a vylučovali zo štúdia, písali na seba kádrové posudky. Bola to príšerná doba.“

(Zdroj: Archív D. N. )

Narodil sa ako Dalibor Neumann, jeho otec Aleš Ján Neumann si však po roku 1945 zmenil priezvisko na Norský. „Po vojne boli tendencie, aby si dôstojníci v československej armáde menili nemecké mená na české, preto sa otec premenoval,“ vysvetľuje Dalibor.

Aleš Ján Neumann bol československý legionár, bojoval v Taliansku. V roku 1920 bol odvelený k posádke v Košiciach. Tam sa zoznámil s Máriou, rodenou Gordanovou.

Tá, hoci bola vydatá a mala dcéru, sa do neho zamilovala tak, že sa rozviedla. V roku 1929 sa vzali, 22. júla 1931 sa im narodil Dalibor.

SkryťVypnúť reklamu

Rodina sa pre otcovu prácu často sťahovala. Za protektorátu bol Aleš Ján Neumann poverený organizovaním likvidácie zaniknutej československej armády a potom ho umiestnili na daňový úrad v Holešove.

„Nedokázal sa vyrovnať s tým, že tam všetko, pochopiteľne, ovládali Nemci. Preto išiel radšej pracovať manuálne. Bol vyučený stolár a potom do konca vojny pracoval v továrni Iris, kde sa vyrábal ohýbaný nábytok.

Boli sme štyri deti, ale žili sme si dobre. Otec pracoval, matka si privyrábala šitím. Nemohli sme vyskakovať, ale núdzu sme netreli. Mal som pekné detstvo, rodičia boli skvelí,“ rozpráva Dalibor.

Prepustenie otca z armády

Ihneď po oslobodení sa otec znovu prihlásil do armády. Pridelili ho k posádke vo Frenštáte pod Radhoštěm. Tam rodina definitívne zakotvila.

SkryťVypnúť reklamu

Pekné obdobie však trvalo len do roku 1948. Daliborov otec dával najavo nesúhlas s tým, akým spôsobom komunisti preberali moc v krajine. Z armády ho prepustili a začal pracovať ako robotník v sklade.

Pre rodinu sa začali ťažké časy. Zatkli Daliborovu najstaršiu sestru Kvetu, spolu s jej manželom – pražským právnikom Josefom Hamplom. V roku 1949 oboch v politickom procese odsúdili za to, že u nich prespal muž, ktorý sa chystal emigrovať za hranice.

Dalibor je však presvedčený, že hlavným dôvodom ich ťažkostí bolo, že Josef Hampl pochádzal z bohatej rodiny a komunistom išlo o jeho majetok. Kveta nakoniec strávila vo väzení deväť rokov, jej muž o rok dlhšie.

„Jazdil som za ňou do väzenia. Obdivoval som ju za to, že vydržala. Keď ju zatkli, mala dvadsaťšesť rokov. Pripravili ju o deväť najkrajších rokov života. Von vyšla ako tridsaťpäťročná žena, deti už potom nemala,“ rozpráva Dalibor, ktorý bol v tom čase študentom gymnázia. Jeho odpor ku komunizmu narastal.

SkryťVypnúť reklamu

Doma sa u nich často hovorilo o politickej situácii. Spomína si, ako s otcom počúval proces s Miladou Horákovou: „Vedel som, že to nie je normálne. Otec hovoril, že náš čaká zlá doba a nebudeme sa mať ako predtým. Snažil sa nás na to zo všetkých síl pripraviť a veľmi mu záležalo na tom, aby som dokončil gymnázium.“

K maturite ho najskôr nepripustili

Niekoľko dní pred začiatkom maturitného týždňa prišiel do triedy jeho triedny profesor a oznámil žiakom, že k maturitnej skúške traja z nich nebudú pripustení. U dvoch to nebolo prekvapením, mali mizerné študijné výsledky. Tretím bol Dalibor.

V porovnaní s nimi bol veľmi dobrým študentom. „Bol to šok,“ hovorí Dalibor. Triedny učiteľ mu objasnil, že komisia sa tak rozhodla pre politickú neznalosť a neuvedomelosť. „Na to som vstal a povedal som, že tú politickú neuvedomelosť beriem, ale politickú neznalosť nie, pretože v politike sa vyznám. A sadol som si,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Zistil, že v komisii, ktorá o ňom rozhodla, boli aj niektorí z jeho spolužiakov. Záznam s ich podpismi má dodnes uschovaný. „Spolužiaci sa vtedy navzájom udávali a vylučovali zo štúdia, písali na seba kádrové posudky. Bola to príšerná doba,“ spomína.

Veľa ľudí síce zmýšľalo ako my, ale zároveň radšej mlčali. Pretože išlo o ich životy, existenciu, budúcnosť. Vo výsledku bolo lepšie byť ticho

Dalibor Norský

Jeho otec bol zdrvený. Na vzdelaní detí mu veľmi záležalo. Vypravil sa preto do školy. Mal podporu mnohých obyvateľov Frenštátu. V meste sa totiž o Daliborovi začalo hovoriť.

Ľudia sa čudovali, ako je možné, že ho nechcú pripustiť k maturite, keďže išlo o bezproblémového študenta a slušného mládenca.

„Nastalo určité verejné pozdvihnutie, takže komisia znovu zasadla. Otec sa vrátil asi o štyri hodiny a vyhlásil, že maturovať predsa len budem,“ spomína Dalibor.

V meste malo podľa jeho spomienok veľa ľudí voči komunistom jasne odmietavý postoj. Ide o podhorské mesto, ľudia tam mali polia, usadlosti, boli zvyknutí súkromne hospodáriť, a tak komunistické idey mnohí odmietali.

SkryťVypnúť reklamu

„Lenže voči tejto občianskej zatvrdnutosti stála politická moc, ktorá ovplyvňovala bežné a dôležité veci, napríklad to, či otec bude pri lopate a podobne. Takže veľa ľudí síce zmýšľalo ako my, ale zároveň radšej mlčali. Pretože išlo o ich životy, existenciu, budúcnosť. Vo výsledku bolo lepšie byť ticho,“ vysvetľuje.

Práca pri sústruhu a na poli

Daliborovi bolo jasné, že ako syn dôstojníka prepusteného z armády a ako brat ženy odsúdenej v politickom procese nemá šancu dostať sa na vysokú školu. Bál sa, že ho po maturite pošlú pracovať do bane. V tom čase prebiehali obrovské nábory do baníctva.

Rýchlo si preto vybavil miesto v továrni MEZ vo Frenštáte. Pracoval pri sústruhu a bol rád, že mohol zostať doma v horách a nemusel fárať v ostravských baniach.

SkryťVypnúť reklamu

„Otec si kládol za vinu, že som skončil pri sústruhu. Mal som malý plat. Tak som si aspoň večerne urobil strojnícku priemyslovku, aby som sa dostal na lepšie miesto a bral viac.“

Obdobie 60. rokov bolo preňho príjemnejšie než predchádzajúce desaťročia.

V spoločnosti bolo cítiť uvoľnenie a jemu sa navyše začalo dariť ako konferenciérovi hudobných a športových podujatí. Vedel rozprávať a hral v ochotníckom divadelnom krúžku, voľný čas mu vypĺňala kultúra.

Človek vtedy všetko robil pre to, aby nemyslel na to, ako vlastne žije.

Dalibor Norský

Vo Frenštáte a okolí sa stal známou osobnosťou.

„Človek to vtedy všetko robil pre to, aby nemyslel na to, ako vlastne žije. My, čo sme robili kultúru, sme to brali tak, že ľudí treba zabaviť a priviesť na iné myšlienky. Nepovažujem to za kolaboráciu s vtedajším režimom, myslím si, že to bola záslužná činnosť,“ premieta.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho mladší brat Přemysl sa v roku 1969 dostal na medicínu, bol jediným členom rodiny, ktorý študoval na vysokej škole. Dalibor aj to pripisuje uvoľneným pomerom v spoločnosti.

Príchod Sovietov

Nádeje na lepší život sa skončili v auguste 1968, keď pred bránami podniku Tatra uvidel stáť sovietske vojská.

„Naši ich dnu nevpustili. Bolo tam veľké zhromaždenie proti okupácii. Uvažovalo sa o štrajku. Celé osadenstvo fabriky sa postavilo proti tomu, aby Rusi išli dovnútra. Lenže to sa všetko rýchlo zmenilo,“ hovorí Dalibor.

Nastalo ďalšie smutné obdobie. Dalibor sa snažil nájsť únik v ochotníckom divadle a moderovaní záujmových akcií. Veľmi ťažko niesol, že Frenštát sa zmenil.

Tamojšie kasárne obsadili sovietski vojaci. Pribúdalo ich. Nakoniec v meste žilo vyše dvetisíc vojakov a stovky ich rodinných príslušníkov.

SkryťVypnúť reklamu

V meste dochádzalo ku konfliktom. Keď vojaci prišli do krčmy a zavesili si kabáty, stávalo sa, že im niekto z nich tajne kus odstrihol.

„Miestni sa s nimi často popasovali. Pretože oni sa v krčme rozvaľovali, peňazí mali plno. Neskôr začali byť styky s Rusmi pre niektorých miestnych výhodné. Nazýval som to hospodárskou kolaboráciou. Keď Rusi išli domov na dovolenku, vozili sem chladničky a rôzne elektrospotrebiče, ktoré tu neboli. Vozili to vo veľkom a miestni to od nich kupovali.“

Obyvateľom Frenštátu však prekážalo, že vojaci a ich rodiny vykupujú tovar v obchodoch.

„Mali dosť peňazí, kurz bol pre nich výhodný. Ich manželky – my sme im hovorili baryšne – celý deň nič nerobili. Keď prišiel tovar, všetko vykúpili. Naše ženy išli z práce a v obchodoch už nebolo nič. Baryšne vykupovali zubné kefky, zubné pasty, mydlá. Dnes si už nikto nevie predstaviť, čo všetko vtedy chýbalo,“spomína Dalibor.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom 80. rokov pracoval vo Frenštáte ako vedúci chemickej čistiarne. Keď sa začali revolučné udalosti v novembri 1989, stal sa jedným zo zakladateľov miestneho Občianskeho fóra: „Videl som, ako u nás na námestí rečnili študenti z Olomouca, ľudia ich počúvali, ale nič nerobili. Uvedomil som si, že túto šancu nesmieme premárniť ako tú v roku ‘68. Že to musíme dotiahnuť do konca. Vedel som rozprávať, nemal som trému, a tak som na námestí a v kultúrnom dome rečnil takmer každý deň. Naša skupina sa rozhodla, že v prvom rade treba Rusov vyhnať z mesta. A ja som to dostal na starosť.“

Vyjednávanie s veliteľom posádky

Dalibor teda nadviazal kontakt s veliteľom posádky. Pocit, keď po prvý raz vošiel do kasární, opisuje slovami: „Bolo mi úzko. Videl som tú šialenú vojenskú mašinériu. Mali tam rakety zem-vzduch, odpaľovacie prostriedky. Bolo mi jasné, že na nich musím tvrdo, ale zároveň múdro,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Kapitánovi sa predstavil ako zástupca Občianskeho fóra, ktoré prevzalo moc na radnici. Dotyčný už o prevrate vedel, ale vypytoval sa, kde sú dovtedajší predstavitelia mesta. Dalibor mu vysvetlil, že mesto má nových predstaviteľov a on je jedným z nich.

„Hovorili sme o tom, že odsun sovietskych vojsk z východnej Európy je daný, že už je dojednaný s Gorbačovom na medzinárodnej úrovni. Dohodli sme schôdzku s novým vedením mesta. On chcel, aby sme sa zišli v kasárňach, ja som trval na tom, že ich delegácia má prísť na radnicu. Súhlasil.“

Z rokovaní bolo zrejmé, že sovietski vojaci sa budú snažiť zostať v Československu čo najdlhšie. Schôdzok sa konalo niekoľko.

„Veliteľ protilietadlového pluku sa volal Smirnov. Potykali sme si. Povedal mi: ,Dalibor, to nepôjde, máme množstvo techniky, potrebujeme veľa času.' Ja na to, že medzinárodná situácia jasne určuje, že musia odísť. A tak stále dookola.“

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec sovietskeho veliteľa upozornil, že z Európy budú odchádzať späť do Sovietskeho zväzu státisíce vojakov: „Povedal som mu, aby si uvedomil, že vo výhode budú tí, ktorí sa vrátia najskôr. Pre nich budú miesta v kasárňach, byty, ale čo tí ďalší? Tí skončia niekde na poli v stanoch. Na to už počul, zamyslel sa. Zabralo to.“

Veliteľ mu oznámil, že vojaci z Frenštátu sa budú sťahovať zo všetkých sovietskych posádok vo vtedajšom Československu ako prvé.

V čase rokovaní prišiel na radnicu list z Prahy s výzvou, aby sa prihlásili zástupcovia miest, v ktorých sú sovietskej posádky, pretože sa tvorí komisia, ktorá bude pracovať na ich odsune.

„Povedal som: ,Tak my už ich máme skoro vo vagónoch a teraz začne konať nejaká komisia a všetko sa spomalí.' Ani som nevedel, kto je na tom liste podpísaný, bolo tam nejaké meno začínajúce sa písmenom K, nejaký Kocián alebo tak,“ rozpráva Dalibor.

SkryťVypnúť reklamu

Až neskôr zistil, že išlo o podpis Michaela Kocába, ktorý bol po roku 1989 poverený organizovaním celorepublikového odsunu sovietskej armády z Československa.

„Musela to byť obrovská práca zorganizovať to za celú republiku a verím, že pán Kocáb sa potom mohol cítiť nedocenený. Ale my sme to vtedy nemohli akceptovať. Pre nás bolo dôležité, kedy odíde prvá posádka, tá od nás. My sme si to urobili po svojom,“ vysvetľuje Dalibor.

Krásny deň odchodu

Dalibor má dodnes odložený kalendár s vyznačeným dátumom 26. február 1990 a má tam zapísané "14.40 – stanica".

Vtedy začali z Frenštátu odchádzať prvé vlaky naložené vojakmi a ich technikou: „V kasárňach bola slávnosť, velitelia nastúpili, lúčili sa s nami. Postavili si tam malú tribúnu, pozývali ma, nech sa tam postavím s nimi. Ja som si vravel:,To určite, s vami budem stáť na tribúne. Nikdy!’“

SkryťVypnúť reklamu

Posledný vlak s vojakmi odišiel z Frenštátu 13. marca 1990. Dalibor Norský to s kamarátmi poriadne oslávil.

Bol zvolený do mestského zastupiteľstva, na radnici pôsobil ako tajomník. Spolu s kolegami pracoval na tom, aby sa byty po sovietskych rodinách opravili a pridelili občanom mesta. Šokovalo ho, v ako strašnom stave sa byty nachádzali.

Prečítajte si tiež: Sovieti po sebe zanechali spúšť Čítajte 

„Všetko bolo rozbité, zničené. Charakteristické bolo, že steny bytov mali natreté červenou alebo tmavohnedou farbou, prípadne oblepené oranžovo-zelenou tapetou. Aj kasárne boli v príšernom stave. Mali tam obrovské cisterny plné benzínu, ktorý z nich presakoval do zeme a pretekal až do rieky Lubina," opisuje.

Dalibor na radnici pracoval dva roky, potom odišiel do penzie. „Sám som presadzoval, aby ľudia neboli dlhý čas v rovnakej funkcii, a tak som v šesťdesiatich rokoch odišiel do dôchodku.“

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejšie je bojovať za slobodu

Myslel si, že väčšina obyvateľov mesta už zabudla, koľko úsilia venoval tomu, aby z neho odišli sovietski vojaci najskôr z celej krajiny.

Prekvapilo ho preto, že mu frenštátská radnica v roku 2016 udelila Cenu svätého Martina, ktorú mesto udeľuje významným obyvateľom.

„Vážim si to, že som ju dostal za svoj celoživotný postoj. Pretože mať v živote postoj je veľmi dôležité. A myslím, že ja som ho mal,“ hovorí.

Vďaka tejto cene si mnoho obyvateľov mesta uvedomilo, čo pre nich urobil. „Teraz za mnou chodia, vypytujú sa, aké to bolo. Hovoria, že som vtedy musel mať odvahu.“

Dobre viem, ako sa sloboda ľahko stráca a ako ťažko sa získava.

Dalibor Norský

„Človek musí bojovať za pocit slobody. Ak chce byť slobodný, musí sa niečoho vzdať, niečo obetovať. Ale keď človek vie, že bojuje za svoju slobodu, je nepremožiteľný. Už som starý chlap, ale keby som cítil, že mi chce niekto slobodu zase vziať, stále by som bol schopný za ňu bojovať. Pretože veľmi dobre viem, ako ľahko sa stráca a ako ťažko sa získava.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Scarlett Wilková

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu