BRATISLAVA. Poslanci v utorok 10. októbra o trinástej hodine zasadnú do poslaneckých lavíc. Kým na septembrovej schôdzi prerokovali 84 bodov, na nadchádzajúcej 21. schôdzi by mali prerokovať 69 bodov programu.
Vláda predložila na prerokovanie v prvom čítaní deväť návrhov zákonov, poslanci 24 návrhov zákonov. V druhom čítaní je 26 vládnych návrhov zákonov, a to najmä zákony z finančnej oblasti, ktoré súvisia s budúcoročným štátnym rozpočtom.
Na programe schôdze je opäť preložená voľba člena Súdnej rady Slovenskej republiky, keďže tento bod bol z predchádzajúcej schôdze presunutý. Zákonodarcovia by mali tiež zvoliť päticu členov Rady pre štátnu službu. Jej zriadenie vyplýva z prijatého zákona o štátnej službe, ktorý nadobudol účinnosť 1. júna 2017.
Rada má byť podľa zákona nezávislý koordinačný a monitorovací orgán, ktorý bude mať päť členov a voliť ich bude parlament. Jej úlohou bude vykonávať dohľad nad dodržiavaním princípov štátnej služby a Etického kódexu štátneho zamestnanca, ktorý sama vypracuje.
Poslancami budú zvolení tí, ktorí dostanú nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných zákonodarcov. Výbor pre sociálne veci nominoval Pavla Tkáča, verejná ochrankyňa práv Danielu Zemanovičovú.
Predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík navrhol Ľuboša Pastora a predseda Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie Robert Kaliňák Ctibora Košťála. Konfederácia odborových zväzov SR nominovala Annu Ištokovú. Zvolení členovia budú zvolení na funkčné obdobie sedem rokov, ktoré im začne plynúť 1. januára 2018. Rovnako parlament zvolí aj predsedu rady.
V utorok by malo byť už známe aj zloženie pracovnej komisie na prípravu novely ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (zákon o konflikte záujmov). Jednotlivé poslanecké kluby do komisie nominujú svojich zástupcov. Komisiu by mali tvoriť piati členovia opozície a šiesti členovia z radov koaličných poslancov.
Dohodnúť by sa mali aj na tom, či bude skupina pracovať v gescii predsedu Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Martina Poliačika (SaS), ktorý o zriadenie skupiny žiada už asi rok, alebo v gescii predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS). Ten musí zriadenie komisie podpísať.
Potrebu zmien v zákone vítajú obaja. Podľa Danka by mala komisia pripraviť novelu, ktorá bude oproti súčasnej prísnejšia a verejní funkcionári by mali byť v udávaní svojho majetku v majetkových priznaniach konkrétnejší.