BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia predstavilo prvý návrh programu s názvom Hodnota v krajine, ktorý má konkrétnymi opatreniami predchádzať dôsledkom sucha na obyvateľov, ekonomiku či na samotnú prírodu.
Envirorezort na tieto opatrenia vyčlenil 70 miliónov eur z eurofondov a Environmentálneho fondu.
Materiál, ktorý po pripomienkovom procese musí schváliť vláda, spája opatrenia vo viacerých oblastiach od životného prostredia, cez lesohopodárstvo, poľnohospodárstvo, až po konkrétne kroky v mestách a obciach.
Ako novinárom povedal minister životného prostredia László Sólymos, za najdôležitejšie považuje preventívne opatrenia, ktoré budú dôsledkom sucha predchádzať. „Investície do predchádzania problému sú vždy zodpovednejšie, lacnejšie a efektívnejšie ako dodatočné odstraňovanie dôsledkov,“ zdôraznil.
Viacero odborníkov
Doterajší prístup k problematike sucha na Slovensku podľa štátneho tajomníka ministerstva Norberta Kurillu dostatočne neprepájal aktivity v jednotlivých odvetviach. Činnosti v krajine nenadväzovali na opatrenia v mestách a obciach či poľnohospodárstve. A práve to by mal program Hodnota v krajine zmeniť.

Na jeho prvej verzii sa preto podieľali odborníci z enviro- i agrorezortu, vedci aj akademici.
„Sucho je bez diskusie prierezová problematika a doteraz nám chýbal materiál, ktorý by dostatočne zohľadňoval medzisektorálne aspekty,“ konštatoval Kurilla s tým, že na programe sa začalo pracovať v apríli 2017. Okrem analytickej časti obsahuje aj konkrétne opatrenia, ktorých realizácia si vyžiada najmenej 100 miliónov eur.
Obnova mokradí aj závlahových kanálov
Pri riekach plánuje envirorezort znásobiť úsilie pri takzvaných zelených opatreniach. Tie predstavujú napríklad obnovy mokradí, brehových porastov či zalesňovanie brehov.
"Už dnes je otvorená výzva z Operačného programu Kvalita životného prostredia na 50 miliónov eur. Financie možno čerpať na budovanie lesných porastov, ktoré budú držať vodu, na vybudovanie ďalšieho kanálu popri rieke a podobne," uviedol Sólymos s tým, že zároveň je nevyhnutné čistenie sedimentov v riekach, čím sa zvyšuje schopnosť tokov zadržiavať vodu.
V lesohospodárstve program odporúča zaoberať sa zložením lesov tak, aby vedeli odolávať suchu, stabilizovali svahy, upravovali prietoky pri dažďoch.
V mestách a obciach plánuje ministerstvo naďalej podporovať opatrenia na zachytávanie dažďovej vody. Od jednoduchých opatrení ako sú sudy, jazierka či rybníky, cez náročnejšie ako sú zelené strechy.
"Na vodozádržné opatrenia v obciach a mestách pripravuje výzvu vo výške 17 miliónov eur. Napríklad na podporu zelených striech," informoval šéf envirorezortu. Zvláštnu kapitolu podľa Sólymosa predstavujú betónové plochy. Napríklad pri rekonštrukciách a výstavbe parkovísk chce rezort prostredníctvom obcí dosiahnuť, aby sa preferovala takzvaná zatrávňovacia dlažba, ktorá síce spevní plochu, no umožňuje priesak dažďovej vody.
V poľnohospodárstve program Hodnota v krajine považuje za potrebné obnoviť 510 kilometrov závlahových kanálov a celkovo modernizovať závlahový systém na Slovensku.
Ako povedala klimatologička zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Lívia Labudová, fenomén sucha sa týka 17 percent územia Európy a nevyhýba sa ani Slovensku. Najsuchšie je podľa nej na Záhorí a juhu krajiny.
"A prejavy sucha na Slovensku budú v budúcnosti ďalej narastať a môžu zasiahnuť ktorúkoľvek oblasť Slovenska," uviedla. Priemerná ročná teplota vzduchu na Slovensku vzrástla v období od 1991 až 2014 až o 1 °C v porovnaní s obdobím 1961 – 1990.