BRATISLAVA. Podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd) v utorok otvoril rokovanie 21. schôdze parlamentu.
V úvode vo svojich procedurálnych návrhoch žiadali opoziční poslanci viaceré zmeny v programe schôdze. Poslanci zároveň schválili návrh Bugára, aby každý deň tejto schôdze hlasovali o prerokovaných zákonoch iba o jedenástej hodine.
Ako dôvod uviedol, že viacerí poslanci robia predvolebnú kampaň pred novembrovými voľbami do VÚC. V utorok však o prerokovaných bodoch budú hlasovať o sedemnástej hodine.

Proti Kiskovi boli len šestnásti
Poslanec za ĽSNS Marian Kotleba navrhoval vyhlásenie ľudového hlasovania za odvolanie Andreja Kisku z funkcie prezidenta. Ako zdôvodnil, Kiska po medializovaných informáciách o jeho predvolebnej kampani by viac nemal byť prezidentom krajiny.
Z prítomných 131 poslancov za jeho návrh hlasovalo 16 poslancov, 53 sa zdržalo, proti hlasovalo 56 zákonodarcov a šiesti nehlasovali vôbec.
Medzi tými, ktorí návrh podporili, boli okrem poslancov z ĽSNS aj traja nezaradení Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek.
Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová (SaS) neúspešne žiadala do programu rokovania zaradiť bod, počas ktorého by vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer) informoval o stave riešenia problému funkčnosti elektronických schránok.
"Ich nefunkčnosť nadobudla škandalózne rozmery a štát riešenie nijako nekomunikuje. Koalícia tiež odmieta o kauze hovoriť na hospodárskom výbore. Občania však majú právo sa dozvedieť, kto je za tento stav zodpovedný a ako ho vláda hodlá riešiť," odkázala.
Návrhy opozičných poslancov neprešli
Jánovi Maroszovi (OĽaNO) neprešiel návrh, aby minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) zverejnil všetky zmluvy, ktorými Národná diaľničná spoločnosť vykupovala pozemky pod rýchlostné cesty D4, R7 a obchvatov Prešova a Košíc.
“Je to neetické a nekultúrne zneužívať túto inštitúciu na politický boj.
„
Jozef Viskupič (OĽaNO) sa neúspešne dožadoval, aby minister kultúry Marek Maďarič (Smer) musel poslancom vysvetliť, prečo Matica slovenská umožňuje použiť svoje logo na podporu kandidáta v Trnavskom kraji, ktorého podporuje aj Smer.
"Je to neetické a nekultúrne zneužívať túto inštitúciu na politický boj," myslí si.
Anna Zemanová (SaS) žiadala prijatie uznesenia NR SR, podľa ktorého by sa na novembrové zasadnutie NR SR zaradil bod - Správa o lesnom hospodárstve za rok 2016, ktorý by uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS).
"Na najbližšom výbore pre pôdohospodárstvo sa predpokladá prerokovanie tejto správy. Ale vzhľadom na jej závažnosť si myslím, že s jej obsahom by malo byť oboznámené aj plénum," vysvetlila. Ani jej návrh neprešiel.
Erika Jurinová (OĽaNO) sa neúspešne dožadovala, aby Érsek musel predložiť plán prípravy, realizácie a ukončenia najkritickejších cestných úsekov D1, D3 a R3. "Zúfalá situácia na Kysuciach, pod Strečnom, v Ružomberku i na Orave už neznesie odklad," dodala.
Drucker chce dofinancovať zdravotníctvo
Poslancov ešte čaká ekonomický balík zákonov súvisiaci s budúcoročným štátnym rozpočtom, právne normy vetované prezidentom Andrejom Kiskom, ale aj otázka dofinancovania zdravotníctva 100 miliónmi eur ešte v roku 2017.

Ako prvý predstúpi pred plénum minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru). Jeho návrh novely zákona o zdravotnom poistení má dofinancovať zdravotníctvo napokon až 100 miliónmi eur cez vyššie zdravotné odvody za štátnych poistencov. Pôvodná vládna norma hovorila o 50 miliónoch, na pôde zdravotníckeho výboru však prešiel pozmeňujúci návrh Štefana Zelníka (SNS). Druckerov rezort najskôr navrhol, aby sadzba za poistencov štátu posledné dva mesiace v roku stúpla z 3,78 na 4,73 percenta z vymeriavacieho základu. Poslanci však odobrili Zelníkov návrh, aby sadzba vzrástla na 5,67 percenta.
Návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti má zvýšiť poplatky na pohotovostiach v nemocniciach na desať eur.
Lekárom by tiež mala hroziť za nepovolené vyberanie úhrad pokuta do výšky 16 596 eur. Zmeny by mali prísť aj pri preventívnych prehliadkach. Po novom by sa mali rozšíriť u všeobecných lekárov a zubárov.
Prelomia Kiskovo veto?
Následne sa bude hovoriť o dvojici právnych noriem, ktoré do parlamentu vrátil prezident Andrej Kiska.
Hlava štátu odmietla podpísať zákon umožňujúci premiérovi a šéfovi parlamentu udeľovať štátne ceny a tiež novelu zákona pamäti národa. Na prelomenie Kiskovho veta je potrebných minimálne 76 hlasov.

V utorok po 17. hodine príde na rad balík ministra financií Petra Kažimíra (Smer). Ten obsahuje celkovo desať zmien zákonov. Napr. novela daňového poriadku má zaviesť index daňovej spoľahlivosti, ako aj zverejňovanie uplatnených nadmerných odpočtov. Cieľom indexu daňovej spoľahlivosti je podľa Kažimíra vytvoriť objektívne, nezávislé a legálne hodnotenie daňových subjektov. V praxi to bude vyzerať tak, že finančná správa bude interne "známkovať" firmy na základe toho, ako si plnia svoje daňové povinnosti.
Novela tiež zavádza ďalšiu povinnosť pre daňové subjekty. Na základe údajov z podaných daňových priznaní k dani z pridanej hodnoty sa má zverejňovať štvrťročne zoznam daňových subjektov s výškou uplatneného nadmerného odpočtu alebo dodatočne uplatneného nadmerného odpočtu.
Aj voľba člena Súdnej rady
Celkovo je na programe 21. schôdze zatiaľ zaradených 69 bodov.
Vláda predložila parlamentu na prerokovanie v prvom čítaní deväť návrhov zákonov, poslanci 24. V druhom čítaní je 26 vládnych návrhov zákonov.

Na programe rokovania je opäť predložená voľba člena Súdnej rady Slovenskej republiky, ktorá sa v septembri nekonala. Plénum má úlohu zvoliť nového člena, keďže 28. júna uplynulo funkčné obdobie Alene Šiškovej.
Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer) navrhuje štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú (nominantka Smeru) a opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) advokáta Allana Böhma.
V rámci schôdze sa ešte bude konať voľba piatich členov Rady pre štátnu službu. Po zvolení všetkých členov bude nasledovať voľba jej šéfa.