BRATISLAVA. Fyzickému násiliu bolo vystavených 23 percent žiakov vo veku od 14 do 16 rokov.
Deti sa najčastejšie stretávali s udretím po hlave (17 percent), šticovaním za vlasy (9 %) či kľačaním na kolenách (7 %) alebo kopnutím nohou (5 %).
Vyplýva to z výsledkov výskumu násilia na deťoch, ktorý v prvej polovici roka 2017 realizoval Inštitút pre výskum práce a rodiny v spolupráci s Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o tom informovalo v návrhu aktualizácie Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím, ktorú na stredajšom rokovaní schválila vláda.
Do výskumu boli zapojení študenti ôsmeho a deviateho ročníka 148 základných škôl z celého Slovenska.
Ako ministerstvo uvádza v správe, do výsledkov boli zahrnuté informácie z 1 560 dotazníkov, ktoré deti vypĺňali anonymne, často za účasti psychológov a výchovných poradcov.
Dotazníky skúmali výskyt štyroch základných foriem násilia - zanedbávania, psychického násilia, fyzického násilia a sexuálneho zneužívania.
Z výskumu vyplynulo, že priame vystavenie emočnému násiliu zažilo približne 21 percent žiakov. Najčastejšie išlo o odmietnutie rodičov rozprávať sa s deťmi (16 percent), ponižovanie alebo nadávanie (14 percent), či zamykanie v izbe (4 %).
Spomedzi detí, ktoré boli zapojené do prieskumu, zažilo sexuálne zneužívanie sedem percent opýtaných.
Časté bolo urážanie sexuálnymi poznámkami, ktoré sa týkali vzhľadu dieťaťa (6 %), nútenie dospelého, aby sa mohol dotýkať intímnych partií dieťaťa (2 %) a nútenie zo strany dospelého k pohlavnému styku (2 %). Výskum ukázal, že viac než deväť percent detí je vystavaných zanedbávaniu.
Viacerí študenti uviedli, že ich rodičia nechali samých doma a neoznámili im, kde sa nachádzajú (7 %), že museli odísť z domu, lebo sa necítili bezpečne (3 %), niektoré deti tiež spomenuli častý hlad (2 %) a to, že sa museli o seba postarať samy, lebo rodičia boli pod vplyvom alkoholu alebo drog (2 %).
Ministerstvo práce pripomína, že základným východiskovým dokumentom o ochrane práv detí je Dohovor OSN o právach dieťaťa.
Slovensko na národnej úrovni nemá spracovaný materiál, ktorý by obsahoval strategické zámery a priority na ochranu detí pred násilím, avšak opatrenia na presadzovanie práv dieťaťa sú zaradené do takmer všetkých oblastí politík.
Vláda na stredajšom rokovaní okrem aktualizácie Národnej stratégie schválila aj Informáciu o napĺňaní strategických cieľov
Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím a o činnosti Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch.