BRATISLAVA. Kauza vyplácania miliónovej odmeny pre advokáta Radomíra Bžána sa môže skončiť žalobou na štát. Ak by vláda označila zmluvu, podľa ktorej Bžánova kancelária dostane 17,6 milióna eur, za neplatnú, advokát by mohol žiadať náhradu škody.
"Ak štát advokátovi škodu spôsobil, existuje teoretická možnosť žalovať štát," pripúšťa Andrej Leontiev z advokátskej kancelárie TaylorWessing.
Za zastupovanie v arbitráži o vodnú elektráreň Gabčíkovo dostal Bžán zatiaľ od štátu odmenu 4,9 milióna eur. V prípade neplatnosti zmluvy by však museli vracať plnenie obe strany, teda aj štát. "Výška škody by sa pravdepodobne odvíjala od ušlého zisku," hovorí Leontiev.
Pri vzniku škody sa podľa neho zohľadňuje aj to, čo urobila poškodená strana pre to, aby jej výška bola čo najnižšia.
Minister Peter Žiga na štvrtkovej tlačovke už povedal, že riešia možnosť, že zmluvu s advokátskou kanceláriou by označili za neplatnú.
Zmluvu s Bžánom uzatváral ešte Fond národného majetku, v centrálnom registri zmlúv však nezverejnili prílohu, kde majú byť uvedené podmienky odmeny. Práve to by mal byť dôvod, aby štát vyhlásil jej neplatnosť. Žiga požiadal o názor aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú z Mosta-Hídu.
Leontiev upozornil, že ak bude medzi stranami spor o neplatnosť zmluvy, bude musieť o jej platnosti alebo neplatnosti nakoniec rozhodnúť sud.
Vedenie štátnej akciovky končí
Zmluvu s Bžánom podpísal vtedajší šéf fondu a bývalý poslanec Smeru Branislav Bačík. V súčasnosti riadi nástupnícku organizáciu MH Manažment, ktorá platnosť zmluvy obhajuje. Ako predseda predstavenstva štátnej akciovky však čoskoro skončí.

Rozhodol o tom Žiga, ktorý vo štvrtok odvolal celú Dozornú radu MH Manažment. Nahradí ju zamestnancami ministerstva hospodárstva a nové obsadenie potom urobí personálne zmeny v predstavenstve spoločnosti.
V súčasnosti v ňom okrem Bačíka sedia aj šéf Mladých sociálnych demokratov Juraj Gedra a Rudolf Šamaj.
"Konanie spoločnosti MH Manažment nebolo profesionálne, lebo sa viac hovorí o odmenách pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, než o tom, že Slovensko získalo späť vodnú elektráreň," odôvodnil Žiga. Hovoril aj o pochybeniach pri verejnej súťaži na právne služby. Chýbal podľa neho objektívny mechanizmus zadávania zákaziek.
"Vysúťažené spoločnosti mali ešte o jednotlivé prípady súťažiť a ponúknuť najlepšiu cenu," povedal.
Aj znížená odmena je vysoká
Pôvodne mala Bžánova kancelária získať 77,6 milióna eur. Spoločnosť MH Manažment sa začiatkom tohto týždňa dohodla na odmene 17,6 milióna. Bačík hovoril, že so znížením prišiel samotný Bžán. Prekážal mu vraj "mediálny pohon na osobu advokáta a jeho rodiny“.
Aj po znížení je odmena pre Bžána na pomery slovenského trhu s advokátskymi službami vysoká.
Bžán má podľa najnovšej dohody zinkasovať najviac 2,5 percenta z hodnoty sporu 705,6 milióna eur. Žiga so zníženou sumou nie je spokojný.
"Odmena mala byť na úrovni jedného alebo maximálne dvoch percent," povedal na tlačovke.
Za vysokú a nechutnú značil odmenu pre Bžána na štvrtkovej hodine otázok aj premiér Robert Fico zo Smeru.
Bačík tvrdil, že dohodnutá suma je primeraná. Odôvodnil to tým, že "MH Manažment vyhral pre Slovensko spor za 705,6 milióna eur“.
O čo sa sporili
Arbitráž o Gabčíkovo sa týka nedoriešenej privatizácie Slovenských elektrární z druhej vlády Mikuláša Dzurindu, keď taliansky Enel získal do prevádzky túto najväčšiu vodnú elektráreň v krajine.

Slovenské súdy rozhodli, že bol pri tom porušený zákon a zmluva o prevádzke elektrárne je neplatná.
Na základe tohto rozhodnutia druhá vláda Roberta Fica vyňala prevádzku zdroja od Slovenských elektrární a začali ju manažovať politickí nominanti.
Enel preto inicioval arbitráž o odškodné vyše 700 miliónov eur, rozhodcovia Viedenského medzinárodného arbitrážneho centra tento rok rozhodli, že na peniaze nemá nárok.

Beata
Balogová
