BRATISLAVA. Dvaja najväčší hráči v slovenskom zdravotníctve - štát a finančná skupina Penta - sa opäť dostali do sporu. Príčinou sú návrhy ministrstva zdravotníctva na zmenu podmienok prevádzkovania lekární, ktorých najväčšiu sieť pod názvom Dr. Max vlastní práve Penta.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) chce, aby v lekárňach mali rozhodujúce slovo odborníci - farmaceuti, a nie obchodní manažéri, ako je to dnes. Drucker a Slovenská lekárnická komora tak chcú docieliť, aby sa v lekárňach predávali predovšetkým lieky, ktoré potrebujú pacienti, a nie tie, ktoré presadzujú farmaceutické firmy.
Pente, ktorá sa spojila s dalšou silnou sieťovou lekárňou Benu, sa zmeny nepáčia. Zvažujú preto, že proti novele zákona o lieku, ktorá návrh obsahuje, podajú podnet na Ústavný súd.
V prípade schválenia môže Druckerova novela obmedziť rozmáhajúci sa trend, keď sú najmä sieťové lekárne skôr drogériami ako lekárňami. "Bohužiaľ, je to trend najmä v sieťových lekárňach, kde v popredí stojí marža, a nie potreby pacienta," opísala ho v roku 2014 pre SME Zuzana Hrabáková z lekárne Zelená farmácia v Bratislave.
Rozdiel medzi lekárňami sa prejavuje napríklad pri individuálne pripravovaných liekoch, ktoré podľa potrieb pacienta pripravuje sám lekárnik. Majú ich síce robiť všetky lekárne, ale mnohé, nezriedka sieťové ich vôbec nerobia. Opakovane to dokázali prieskumy denníka SME.
Farmaceuti verzus obchodníci
Lekáreň si podľa návrhu bude môcť zriadiť len atestovaný farmaceut. Zároveň bude musieť byť jej štatutárom.

Odborného zástupcu farmaceuta musí mať lekáreň podľa zákona aj teraz. Ale zákon je napísaný tak, že teraz ním môže byť aj bez toho, aby lekáreň vôbec videl, vysvetľuje Ondrej Sukeľ, šéf Slovenskej lekárnickej komory. Práve ona stojí za návrhom ministerstva.
Posun spočíva v tom, že farmaceut bude musieť manažovať lekáreň nielen z odborného, ale aj z ekonomického hľadiska.
Sieť Dr. Max to odmieta s tým, že neexistuje žiadna iná oblasť odborných služieb, kedy by sa zamestnanec spoločnosti musel nútene stať aj jej štatutárom.
"Existuje dôvodná obava, že nie každý odborný zástupca lekárne bude chcieť vykonávať zároveň aj funkciu konateľa a ručiť za ňu svojím majetkom," hovorí šéf siete Tomáš Slechan.
"Mám licenciu, viac ako päťročnú prax, no bohužiaľ, musela som ujsť z prostredia komerčných lekární, pretože som sa nedokázala stotožniť s ovplyvňovaním mojej činnosti majiteľmi nelekárnikmi. Ak sa vrátim, jedine do vlastnej lekárne alebo tam, kde budem môcť svoju odbornosť aj využiť," napísala na sociálnej sieti jedna farmaceutka. Jej meno denník SME neuvádza, verejne odmietla situáciu komentovať.