BRATISLAVA. Rokovacia sála parlamentu bola od rána takmer prázdna. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky prítomní v rokovacej sále parlamentu preskakovali body programu.
Problémom bolo, že v pléne od rána sedelo len okolo dvadsať poslancov. Na hlasovaní o jedenástej hodine ich bolo prítomných okolo 135.
Glváč kritizoval opozíciu
Ako sa na sociálnej sieti vyjadril podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer), opoziční poslanci kritizovali, že počas októbrovej schôdze o sedemnástej hodine o prerokovaných zákonoch nehlasujú, no v pléne doobeda nesedia.
Na programe boli totiž práve návrhy opozície. "Nie sú však schopní predniesť a odôvodniť svoje návrhy zákonov v normálnom čase," uviedol.
Poslanci sa na začiatku aktuálnej 21. schôdze dohodli, že hlasovať o prerokovaných bodoch budú iba o jedenástej hodine, aby tak umožnili kandidátom do VÚC robiť svoju predvolebnú kampaň.
Hoci to opozícia kritizovala, v piatok nemal kto predkladať ich návrhy zákonov. Na prerokovanie zostávalo menej ako desať opozičných návrhov.
Návrhy na prerokovanie
Na utorok 17. októbra majú naplánované vládne návrhy týkajúce sa rezortu práce, zdravotníctva a životného prostredia.
Podľa harmonogramu schôdzí zverejneného na stránke národnej rady, by mala táto schôdza trvať do 27. októbra.
Keďže poslanci prerokúvajú návrhy zákonov takmer bez rozpravy, rokovanie sa skráti. Je možné, že sa skončí v polovici budúceho týždňa.
Poslanci rokovali aj o:
Veková hranica priestupkovej zodpovednosti sa zo súčasných 15 rokov na 14 znižovať nebude. Poslanci Národnej radytotiž nepodporili návrh novely zákona o priestupkoch od opozičného hnutia Sme rodina, ktorý takúto zmenu prinášal.
Vojenské zastúpenie Slovenska v orgánoch a vojenských štruktúrach NATO bude širšie. Poslanci Národnej rady odobrili ďalšie nové posty. Slovenskí vojenskí dôstojníci budú pôsobiť v Poľsku a Lotyšsku. Celkové mandátové počty príslušníkov Ozbrojených síl vo vojenskom zastúpení mimo územia Slovenska sa nezvyšujú.
Slovensko vyšle do Iraku najviac 25 príslušníkov Ozbrojených síl na plnenie úloh NATO (Training Capability Building - Iraq - NTCB-I). Poslanci Národnej rady súhlasili s návrhom ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS) a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru). Príslušníci ozbrojených síl budú výhradne plniť tzv. výcvikové úlohy.
Štátne príspevkové organizácie dostanú možnosť stať sa rezortným športovým strediskom. Národná rada schválila návrh štvorice koaličných poslancov za SNS a Smer Dušana Tittela, Tibora Jančulu (obaja SNS), Dušana Galisa a Ľubomíra Petráka (obaja Smer), ktorí predložili do parlamentu novelu zákona o športe. Súčasné znenie zákona o športe totiž umožňuje stať sa rezortným športovým strediskom len štátnej rozpočtovej organizácii.
Zákon o pohrebníctve sa meniť nebude. Poslanci Národnej rady nepodporili novelu z dielne OĽaNO, ktorá mala garantovať ochranu ľudskej dôstojnosti a dôstojnosti nakladania s ľudskými pozostatkami zamedzením vystavovania tiel zosnulých za účelom dosiahnutia zisku.
Obce nebudú musieť posudzovať zámer svojich občanov chovať jedovaté pavúky, obojživelníky, paryby alebo plazy. Parlament odmietol návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne poslancov OĽaNO, ktorý mal rozšíriť právomoc obcí udeľovať súhlas s chovom alebo držaním všetkých druhov nebezpečných živočíchov, nielen na triedy cicavcov, ako je to v súčasnosti.
Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh školského zákona nezaradenej poslankyne Zuzany Zimenovej, ktorého cieľom bolo umožniť v školách realizovať výučbu slovenského jazyka spôsobom odlišným od štandardnej výučby štátneho jazyka, ktorá vychádza z predpokladu, že materinský jazyk väčšiny žiakov je jazyk slovenský. Návrh poukazoval na to, že súčasný zákon nereflektuje odlišné vzdelávacie potreby detí s iným materinským jazykom ako slovenským.
Fungovanie neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby, ktorých zakladateľom alebo spoluzakladateľom je štát, by sa malo zmeniť. Po novom by mohli nakladať aj s prioritným majetkom, ktorý bude prebytočný. Štát má na to dohliadať. Zmeny má zabezpečiť novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby.
Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Hlavným cieľom návrhu zákona je podľa predkladateľov legislatívna úprava fungovania neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby, ktorých zakladateľom alebo spoluzakladateľom je štát, v mene ktorého koná ministerstvo zdravotníctva. Taktiež má odstrániť niektoré nedostatky všeobecnej právnej úpravy neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby.
Skupina poslancov za hnutie OĽaNO neuspela s návrhom novely zákona o rodičovskom príspevku. Opoziční poslanci navrhovali zvýšiť rodičovský príspevok, ak sa rodič stará o dve a viac detí do 3 rokov veku, resp. v špecifických prípadoch do 6 rokov veku.
Opozícii sa nepodarilo presadiť ani zmeny v zákone o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Nezaradení poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál chceli zabezpečiť rovnaké uplatňovanie minimálnych mzdových nárokov na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ako je to v Zákonníku práce, ktorý sa vzťahuje na zamestnancov pracujúcich v súkromnom sektore.
Do ďalšieho legislatívneho procesu sa nedostal ani návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Aj v tomto prípade ide o návrh poslancov za hnutie OĽaNO. Neúspešne žiadali zjednotiť výšku peňažného príspevku na opatrovanie mesačne na 125 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu bez ohľadu na skutočnosť, či sa fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje ambulantná forma sociálnej služby alebo navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne.
Hlasovaním v parlamente neprešiel do druhého čítania návrh novely zákona o bankách od opozičných poslancov. Jej cieľom bolo rozšíriť okruh ľudí, ktorým by banky museli poskytovať účty zadarmo. Poslanci za hnutie Sme rodina Milan Krajniak, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský a Peter Štarchoň tak neúspešne navrhli zvýšiť hranicu mesačného príjmu, ktorá je rozhodujúca pre získanie produktu bez poplatku.