BRATISLAVA. Irena Somogyiová pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku. Na zhruba päťhodinovú cestu z Veľkého Krtíša za jej klientmi preferuje osobné autá a ak môže, mikrobusom sa vyhýba.
„Je vidieť, že niektorí šoféri, ktorí napríklad chodia z Nemecka, sú unavení,“ hovorí Somogyiová.
V Trenčianskom kraji sa v sobotu nadránom zrazil mikrobus s kamiónom, pričom zahynulo sedem ľudí. Šesť z nich boli opatrovateľky.
Denník SME preto oslovil päť opatrovateliek z rôznych kútov Slovenska, aby opísali svoje skúsenosti s dopravou.

Väčšina z nich svoje meno nechcela zverejniť, mimo záznam sa však zhodujú, že cestu mikrobusom nepovažujú za bezpečnú.
Okrem unavených vodičov za to môže ich rýchla jazda či nepríjemná atmosféra v aute. Preto radšej do Rakúska cestujú vlakom.
Problémom je, že klienti sú často v odľahlých lokalitách, kde vlaky nechodia a viaceré agentúry nútia opatrovateľky používať ich vlastnú dopravu. Mikrobusom sa tak mnohé opatrovateľky nevyhnú, upozornila jeda z oslovených opatrovateliek.
Oslovení dopravcovia sa k téme nechceli vyjadrovať, aby sa meno ich firmy nespájalo s nehodou. Mimo záznam priznali, že dodržiavanie prestávok ich vodičov sa nekontroluje tak prísne ako pri nákladnej doprave.
Cesta trvá aj 14 hodín
Služby dopravcov sú rôzne. Väčšinou za opatrovateľkami prídu priamo domov, vyzdvihnú ich aj s batožinou a dovezú ku klientovi. Inokedy vystúpia v Bratislave, kde sa potom rozdelia do osobných áut a odvezú ku klientom.