BRATISLAVA. Osem rokov prešlo od prvých náznakov, že slovenskí politici vôbec zvažujú dekriminalizáciu niektorých drog, po prvý návrh zákona.
Neprišla s ním napokon SaS, ako sľubovala už pred voľbami v roku 2010, ale ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z koaličného Mosta-Híd.
V koalícii však jej návrh aj narazí – na SNS.
Množstvá drog stanovené ako jednorazová dávka
marihuana – 1 gram
kokaín – 0,3 gramu
heroín – 0,5 gramu
metamfetamín (pervitín) – 0,2 gramu
amfetamín – 0,2 gramu
huby obsahujúce drogy – 10 gramov
Aj keď pojmu dekriminalizácia sa Žitňanská bráni, spolutvorcovia novely ako Jozef Čentéš z Generálnej prokuratúry pripúšťajú, že o čiastočnú dekriminalizíciu drog by išlo.
Návrh určuje množstvá drog, ktoré by štát určil ako jednorazovú dávku. Za tú by nehrozil súd či väzenie, ako dnes, ale išlo by len o priestupok. Ak by však niekto povolené množstvo prekročil alebo by ho s drogami prichytili opakovane, naďalej by páchal trestný čin.
Novelu dala Žitňanská v piatok pripomienkovať. Okrem Čentéša ju predstavovala aj s Ľubomírom Okruhlicom z Centra pre liečbu drogových závislostí. Z poslancov parlamentu neprišiel nikto.
Koaličná SNS už ohlásila, že návrh nepodporí. „Všetky návykové látky sú svojím spôsobom nebezpečné,“ zdôraznila centrála strany.
„Ja ani kolegovia sme sa nezúčastnili, lebo má asi každý svoj program. Ja som takisto nemohol prísť,“ povedal šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.
Za novelu nezahlasuje, hovorí, že sám drogy nikdy nevyskúšal a nepozná ani nikoho vo svojom okolí, kto by tak spravil.

„Vyrastal som na Orave a v tom čase sme informácie o drogách mali len z televízie,“ povedal Bernaťák. Dúfa, že jeho deti sa s drogami takisto nestretnú.
„Dôležité je deťom vysvetľovať, aké následky môže mať používanie drog čo i len jedenkrát ,pokusne‘.“
Rovnako je proti novele aj podpredsedníčka klubu SNS Eva Antošová, ktorá hovorí, že zo Západu sa valí všetko dobré aj zlé a treba medzi tým rozlišovať. „Treba skôr šíriť osvetu, nie zmierňovať tieto pravidlá.“