BRATISLAVA. Je dôležité nekriminalizovať mladých ľudí, ktorí prišli do styku s drogami náhodne alebo s úmyslom niečo len odskúšať.
Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar tak reagoval na návrh z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorý má zmeniť postihy za držanie určitého množstva drog.
Presné množstvo drog
"Na to tie navrhované riešenia asi budú, ak sa bude dať presne vymedziť objem látky ako aj účinnej látky. Stretol som sa vo svojej praxi aj s tým, keď sa hovorilo o jednorazovej dávke, aj keď mal pri sebe 12 skladačiek, ale povedal, že všetko má pre svoju potrebu, lebo to vtedy nebolo trestné," uviedol.

Podľa policajného prezidenta si treba počkať na konečnú podobu návrhu. "Ja som to tak pochopil, že sa bude veľmi presne špecifikovať váha danej látky a účinná látka v nej. Podľa toho uvidíme, aké prípady prinesie aplikačná prax," zdôraznil Gašpar s tým, že toto môže zjemniť postih mladých a neskúsených, ktorí sa dostanú do kontaktu s drogou.
Zákonom presne stanovené množstvo drogy určené na vlastnú spotrebu by mohlo byť na Slovensku postihované v budúcnosti ako priestupok.
Návrh rezortu Lucie Žitňanskej
Navrhuje to ministerstvo spravodlivosti v návrhu zákona, ktorým sa ustanovia definície a množstvá omamných látok, psychotropných látok, rastlín a húb obsahujúcich omamné látky alebo psychotropné látky, ktorý predkladá do medzirezortného pripomienkového konania.
Ako priestupok by mohol byť skutok posudzovaný iba v prípade, že u danej osoby zaistili drogu na vlastnú spotrebu raz za 12 mesiacov. Maximálna pokuta v priestupkovom konaní by mala byť 165 eur.

V prípade marihuany by malo ísť napríklad o jeden gram, pri pervitíne a amfetamíne o 0,2 gramu a pri heroíne o 0,5 gramu. Zároveň sa ale bude posudzovať aj množstvo účinnej látky v gramáži.
Takéto množstvá boli stanovené na základe odporúčania Kriminalisticko-expertízneho ústavu podľa poznatkov z praxe. V prípade mladistvých do 18 rokov navrhujú aj lekársku diagnostiku a prípadne podľa potreby aj liečbu drogovej závislosti.
Diskusia o zavedení objektívnej zodpovednosti
Tragická dopravná nehoda, počas ktorej v sobotu (14.10.) zahynulo osem ľudí, môže urýchliť zavedenie projektu objektívnej zodpovednosti na slovenské cesty. Uviedol to dnes prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
Policajný prezident vyhlásil, že v súvislosti s dopravnou nehodou, ktorá sa odohrala v katastri obce Nitrica v okrese Prievidza a pri ktorej zahynuli opatrovateľky a vodič vracajúci sa z Rakúska, bude iniciovať otvorenie diskusie na tému objektívnej zodpovednosti. V minulosti pripravený projekt podľa neho rátal s umiestnením troch stacionárnych zariadení aj v okolí miesta nehody.
"Domnievam sa, že ak máme dnes posunúť a zlepšiť bezpečnosť na našich cestách, tak to musí byť určite aj cez projekt objektívnej zodpovednosti, myslím tým úplné automatizovanú objektívnu zodpovednosť, ako ju bežne využívajú v okolitých krajinách," povedal Gašpar.
Polícia podľa jej prezidenta tiež príde s vlastnými iniciatívnymi legislatívnymi návrhmi, ktoré by zlepšili kontrolu profesionálnych vodičov. Podriadení Gašpara dostali za úlohu spracovať takéto legislatívne iniciatívy, aj keď priamo nie sú v gescii ministerstva vnútra.
Návrhy by mali súvisieť najmä s takzvanou sociálnou legislatívou. Mali by sa týkať používania záznamového zariadenia v cestnej doprave, organizácie pracovného času v doprave, ako aj predpisov o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku vodičov, ozrejmil Gašpar.