BRATISLAVA. Opozičná strana Sloboda a Solidarita vyzýva ministerstvo vnútra, aby do vyriešenia problému plošne deaktivovalo elektronické podpisy a aby rezort informoval verejnosť, aké kroky plánuje urobiť v súvislosti s možnou zraniteľnosťou čipov, ktoré používame aj na slovenských občianskych preukazoch.
Povedal to poslanec NR SR za SaS Karol Galek na margo medializovaných informácií, že elektronická komunikácia pri použití elektronického občianskeho preukazu prestáva byť bezpečná.
Používajú sa už štyri roky
Poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová uviedla, že takéto preukazy, ktoré na Slovensku používame už štyri roky, rok musia mať aktivované všetci konatelia spoločností.

"Dotknutých je približne 300 tisíc ľudí. Elektronický podpis má u nás silu notársky overeného podpisu. Môže byť použitý na prevod majetku, na podania na súdy, exekúcie. Môžu ním byť podpisované vážne dokumenty," povedala s tým, že kompetentní o probléme vedia štyri mesiace a dodnes nekonali, nevydali žiadne stanovisko.
Podľa nej ani neinformujú, čo majú ľudia robiť a ako sa môžu proti možnému zneužitiu chrániť.
Odlišný prístup v zahraničí
Ako uviedol poslanec Jozef Rajtár, problém je medzinárodný, no v zahraničí majú k nemu odlišný prístup.
"V Estónsku minulý mesiac informovali verejnosť, zablokovali tie použitia elektronických podpisov. V Estónsku má menšiu funkciu ako u nás, nie je tak univerzálny ako u nás. Napriek tomu ich prístup bol seriózny a prišli s riešením," povedal.
Dodal, že na Slovensku ministerstvo o probléme vie, neinformovalo verejnosť, nezablokovalo používanie elektronických podpisov a každý deň sa vydávajú nové elektronické podpisy, ktoré sú ľahko zneužiteľné.
Galek podotkol, že dnes ktokoľvek vie ukradnúť elektronický podpis a zneužiť ho a previesť majetok na inú osobu.
"Kým v minulosti podvodníkom stačilo nájsť si povoľného notára, dnes im stačí šikovný hacker," povedal. Podľa neho by mal mať každý možnosť zablokovať si svoj elektronický podpis.
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že ak si držiteľ elektronického OP dôsledne chráni svoj bezpečnostný osobný kód (BOK), nie je dôvod na paniku.