BRATISLAVA. Marian Janušek a Igor Štefanov sa stali prvými slovenskými exministrami či vrcholovými politikmi vôbec, ktorí zrejme skončia vo väzení.
Za kauzu nástenkový tender ich pezinský špecializovaný súd v stredu odsúdil na dlhoročné tresty.
Trojčlenný senát Ruženy Szabovej konštatoval, že vedome zvýhodnili skupinu dodávateľov a obišli riadne postupy pri verejnom obstarávaní.
Janušek dostal 12-ročný a Štefanov 9-ročný trest v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
Okrem toho dostali aj päťročný zákaz práce v orgánoch verejnej moci a finančný trest, a to obaja po 30-tisíc eur.
"Tu nejde o Janušeka. Bolo treba niekoho zavrieť, aby sme mohli ukázať, ako Slovenská republika bojuje proti korupcii," reagoval na verdikt Janušek krátko po jeho prečítaní. Kto by mal byť za tender zodpovedný, povedať nechcel. Sám vraj žil v tom, že verejná súťaž bola v poriadku.
Štefanov na pojednávanie neprišiel.
Oboch exministrov výstavby za SNS uznali za vinných z machinácií vo verejnom obstarávaní, Janušeka aj zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Skupina advokátov, ktorá bývalých politikov zastupuje, už po prečítaní rozsudku a jeho odôvodnenia povedala, že sa odvolá.
Úradníkov oslobodili
Janušek so Štefanovom budú jediní, ktorí si kauzu spred desiatich rokov odsedia.
Troch úradníkov, ktorí boli takisto obžalovaní, súd oslobodil. Išlo o Zdenku Kudláčovú, Tomáša Labaya a Radoslava Behúla.
Na čítanie rozsudku prišiel len Behúl, ktorý je s výsledkom spokojný. Zároveň pripustil, že pred súd sa mali za kauzu dostať aj ďalší ľudia.
"Myslím si, že je to poučenie aj pre všetkých ostatných úradníkov, aby si dávali obrovský pozor, keď budú vo výberových komisiách. Na to, čo sa tam povie, čo sa deje, aby si preverovali veci veľmi podrobne," vyhlásil Behúl.
Prokurátorka Renáta Ontkovičová sa proti oslobodeniu troch úradníkov odvolala.
Zároveň nevylúčila, že by sa mohli po dodatočnom vyšetrovaní dostať pred súd aj ďalší, a to najmä právnici Róbert Lenčéš a Juraj Hatvany, ktorí zastupovali víťaznú firmu nástenkového tendra Avocat, či Marta Budišová z Úradu pre verejné obstarávanie. Vo svojich výpovediach ich počas procesu spomínali viacerí svedkovia, hoci nikto z trojice ani nebol obžalovaný.
O čom bola kauza nástenkový tender
V kauze nástenkový tender, ktorá sa stala najväčšou kauzou prvej vlády Roberta Fica, išlo o vyhlásenie tendra za 120 miliónov eur na propagáciu eurofondov a súvisiace právne služby. Oznam o súťaži zverejnilo ministerstvo výstavby len na nástenke na jednej zo svojich chodieb.

Prihlásilo sa a napokon aj uspelo len jedno konzorcium dvoch firiem blízke vtedajšiemu predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Spoluzakladateľ spoločnosti Zamedia Vladimír Tretina sa so Slotom dlhodobo poznal a spolumajitelia druhej firmy Avocat sa objavili v štátnych podnikoch ako nominanti SNS.
Súčasné vedenie ministerstva pôdohospodárstva, ktoré je nástupníckym rezortom po ministerstve výstavby, čelilo kritike, že si v rámci konania neuplatnilo náhradu škody, ktorá mala pri nástenkovom tendri vzniknúť. Opozičná poslankyňa Veronika Remišová z OĽaNO naznačila, že súvislosť by hľadala v straníckej príslušnosti. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná je totiž nominantkou SNS, ktorá za nástenkou stála.
"Jaroslav Paška je prvým podpredsedom SNS dnes a bol podpredsedom strany aj počas rabovačky za prvej Ficovej vlády. Nástenkový tender usilovne obhajoval a médiá obviňoval zo zaujatosti. Odmietal tiež, že by ministerstvo nakupovalo za prehnané ceny, podľa neho šlo o bežné sumy," pripomenula Remišová.
Matečná sa ohradila, že požiadavku na náhradu škody si jej rezort uplatnil.
"Aj na tom budeme trvať, a ak to nepôjde v trestnom konaní, tak si náhradu uplatníme v civilnom konaní,“ avizovala Matečná už v apríli.
Janušek ako mestský poslanec skončí
Zákaz činnosti vo verejných orgánoch sa prejaví najmä u Janušeka, ktorý roky pôsobil ako regionálny politik.

Ako upozornil denník SME, dosiaľ dohliada na hospodárenie jedného z podnikov, ktoré spoluvlastní mesto Žilina. V súčasnosti je mestským poslancom, a práve preto ho mesto nominovalo do dozornej rady spoločnosti Žilinské komunikácie.
Tá sa Žiline stará napríklad o zimnú a letnú údržbu ciest vďaka štvorročnej zákazke za 4,4 milióna eur.
Vedenie mesta Žilina, kde je primátorom Igor Choma zo Smeru, v pôsobení Janušeka pôvodne problém nevidelo. Ako sa zachová teraz, zatiaľ nepovedalo.
Rozsudok však pre odvolania ešte nie je právoplatný, a tak Janušek nateraz môže pôsobiť vo funkciách aj naďalej.
Exministri pritom mohli skončiť na súde aj horšie. Prokurátorka totiž Janušekovi navrhovala nepodmienečný trest v rozmedzí od desať do 15 rokov a Štefanovovi trest od sedem do 12 rokov.

Beata
Balogová
