BRUSEL. Spoločná večera lídrov Visegrádskej štvorky s predsedom Európskej komisie sa niesla v konštruktívnom duchu.
Premiér Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Viktor Orbán a Beata Szydlo mali priestor na veľmi otvorený rozhovor s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom o témach, ktoré rozdeľujú a v ktorých hľadajú spoločné riešenie.
Takými témami boli migrácia, terorizmus a smernica o vyslaných pracovníkoch. Vo štvrtok pred začiatkom Európskej rady o tom informoval premiér Robert Fico. Dúfa, že v smernici dosiahnu kompromis.
Pokiaľ ide o brexit, ocenil pokrok v téme práv občanov, na druhej strane nedošlo k dohode o peniazoch, ktoré ma Veľká Británia zaplatiť Únii.
Vyslaní pracovníci
Pokiaľ ide o smernicu o vyslaných pracovníkoch, V4 sa pokúša dosiahnuť kompromis, ktorý by sa týkal napríklad prepravcov. Smernicu presadzuje hlavne francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„V4 ponúka veľmi solídny kompromis a veríme, že tento kompromis bude akceptovaný a bude môcť dôjsť k dohode. Chápeme, aká je dôležitá pre niektoré členské krajiny EÚ,“ povedal Fico s tým, že na budúci týždeň o smernici budú rozhodovať ministri práce.
„Boli by sme veľmi neradi, keby sa použila nejaká metóda väčšinového hlasovania. Tu by sme privítali, ak by došlo ku konsenzu,“ dodal premiér.
Problém migrácie
Pokiaľ ide o tému migrácie, Fico informoval, že ich postoj sa nemení, V4 odmieta kvóty a ucelené komunity migrantov.

Na druhej strane, s Komisiu našli zhodu na tom, že najpodstatnejšie je pracovať v krajinách pôvodu. „Preto aj vo V4 rozmýšľame o nejakom spoločnom projekte, napríklad pre Líbyu,“ dodal Fico.
Lídri stredoeurópskeho regiónu takisto trvajú na tom, že za nárast terorizmu v Európe môže nedávna utečenecká vlna.
„Veľmi sme kritizovali vnútorné hranice a kontroly na vnútorných hraniciach schengenu, pretože je to v príkrom rozpore s plánom, ktorý sme si nastavili v Bratislave,“ informoval ďalej predseda vlády SR.
Práve o tom, ako sa napĺňa Bratislavská cestovná mapa, na ktorej sa lídri dohodli vlani v septembri v Bratislave, budú hovoriť aj vo štvrtok.
„Máme štandardné témy, je to téma migrácie, digitálnej Európy, budeme hovoriť o Turecku, o brexite, pretože v prípade brexitu vítame ďalšie záruky pre občanov EÚ, ktorí tam žijú. Na druhej strane absolútne neexistuje žiadna zhoda, pokiaľ ide o peniaze. Sú iné pohľady európskej dvadsaťsedmičky a Veľkej Británie,“ dodal ďalej premiér na margo tém summitu.
Vo štvrtok a v piatok sa v Bruseli koná zasadnutie Európskej rady. Premiéri a prezidenti budú diskutovať o migrácií, budú pokračovať v téme digitalizácie, ktorá dostala nový impulz na digitálnom summite v Talline, ale aj o Turecku, Iráne a brexite.
Rozšírená V4
„To, že sa v Rakúsku po voľbách opätovne hovorí o chuti pridať sa k Vyšehradskej štvorke (V4), len svedčí o sile tohto zoskupenia a ukazuje, že V4 ide správnou cestou,“ myslí si Fico.

Predseda vlády zároveň zdôraznil, že by nebolo dobré meniť originálnu fungujúcu značku. Do úvahy teda podľa neho pripadá formát V4+, rozhodne však nijaké V5.
"Pokiaľ ide o rozširovanie V4, my chceme zachovať unikátny formát V4, ale sme pripravení ísť do formátu V4+. My sme predsa preukázali množstvami stretnutí, že lídri iných štátov sú pripravení s nami komunikovať. Zostávame ale na formáte V4, maximálne V4+," odpovedal Fico na otázku o možnom rozšírení V4 o Rakúsko, ktorá zaznela na tlačovom brífingu v Bruseli.
Fico ďalej zdôraznil, že sila a jednota V4 sa prejavila aj na stredajšej (18.10.) pracovnej večeri lídrov V4 s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. Tam sa totiž podľa jeho slov ukázalo, že lídri V4 zachovávajú v principiálnych otázkach zahraničnej politiky "absolútne jednotné stanovisko".
O možnom rozšírení V4 sa v Rakúsku začalo opäť diskutovať po nedeľňajších (15.10.) parlamentných voľbách. Je totiž možné, že predseda víťaznej Rakúskej ľudovej strany (™VP) Sebastian Kurz zostaví vládu s euroskeptickou a populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FP™), ktorej líder Heinz-Christian Strache sa za vstup Rakúska do V4 vyslovil ešte vlani.