BRATISLAVA. „Prosím vás, nech to bolo aj v zošite, no a čo? Zákon, keď to povoľuje, tak to povoľuje,“ komentoval v roku 2008 vtedajší predseda SNS Ján Slota kauzu nástenkový tender.
“Prosím vás, nech to bolo aj v zošite, no a čo? Zákon, keď to povoľuje, tak to povoľuje.
„
Takmer o desať rokov neskôr súd rozhodol, že bývalí ministri za SNS Marian Janušek a Igor Štefanov sú vinní. V stredu dostali tresty dvanásť a deväť rokov väzenia.
Zo súdneho procesu však úplne vypadol fakt, že tender za viac ako 120 miliónov eur vyhralo konzorcium firiem, z ktorých dve - Zamedia a Avocat - boli blízke práve Slotovi.
Zamediu spoluzakladal Vladimír Tretina, o ktorom v roku 2008 Slota povedal, že ho pozná najmenej 15 rokov. Spoluvlastníci firmy Avocat zasa boli nominantmi SNS v správnych a dozorných orgánoch štátnych firiem. Napriek tomu Slota nebol v kauze nástenkového tendra ani len vypovedať.
Aj keď podozrení z porušenia zákona bolo viac, Slota nikdy za žiadne z nich nebol súdený. „Slota mal politické krytie, bol líder politickej strany a opatrne postupoval tak, aby za sebou nezanechal stopy,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.

1. Pochybný biznismen
Keď sa Slota stal koaličným partnerom v prvej vláde Roberta Fica zo Smeru, dostala SNS aj ministerstvo životného prostredia. Predaj emisných kvót, ktorý malo na starosti, sa skončil fiaskom.
Slovensko ich predalo pod cenu schránkovej firme Interblue Group, na transakcii podľa odhadov prerobilo 47 miliónov eur.