Je rok 2012 a trojica vedkýň z prestížnych amerických univerzít zverejňuje zázračný návod, ako si zvýšiť sebavedomie pred pohovorom alebo prvým rande.
Závery ich štúdie tvrdia, že predstieranie silových póz dokáže už po pár minútach zmeniť, ako nás vnímajú iní.
Možností je hneď niekoľko. Napríklad stáť rozkročmo s rukami v bok, nakláňať sa cez stôl s roztiahnutými prstami alebo mať ruky za hlavou a nohy na stole. Jednoducho byť v pozícii, ktorou sa dáva najavo sebadôvera alebo dominancia.

Hlavná autorka výskumu Amy Cuddy z Harvardu vystúpila so svojimi zisteniami v rámci TED Talks a jej prednáška sa stala druhou najúspešnejšou v histórii projektu. K dnešnému dňu má 43 miliónov pozretí. Sociologička sa okamžite stala žiadanou motivačnou rečníčkou a prednášať ju pozývali firemní lektori či psychoterapeuti.
Pred piatimi rokmi písali o objave prestížne médiá ako The Economist, The New York Times či The Wall Street Journal. Zdal sa im ako fungujúci, no keď sa teóriu neskôr pokúsilo overiť niekoľko ďalších vedcov, zrazu bol dôvod písať ďalší článok.
A nastal problém.
Skúmali reč tela
Svoj pôvodný objav prezentovala Amy Cuddy ako recept pre sociálne slabších a inštruktáž, ako sa presadiť v čoraz nerovnejšom svete. Bola presvedčená, že sa stačí na chvíľu postaviť s vystrčeným hrudníkom a rukami v bok a šťastie nám pôjde naproti.