BRUSEL. Summit EÚ obsahoval rokovania o štandardných témach, ktorými sa Európska rada zaoberá pravidelne.
Jednou z hlavných tém bola migrácia a ochrana vonkajších hraníc schengenského priestoru, povedal v piatok slovenský premiér Robert Fico.
“Ja si želám také vyrokovanie podmienok na jednej aj na druhej strane, že to neohrozí vzájomný obchod, neohrozí ľudí a finančný život EÚ, lebo odchádza silná ekonomika, ktorá významne prispievala do rozpočtu EÚ.
„
Slovensko podľa jeho slov naďalej absolútne odmieta akékoľvek povinné migračné kvóty. V rámci tejto témy chce skôr prispievať pomocou krajinám, odkiaľ migranti pochádzajú a vydávajú sa na cesty, predovšetkým Líbyi.
Všetci si evidentne uvedomujú, že povinné kvóty nefungujú, povedal Fico. Slovensko podľa neho nie je nadšené zo zavádzania kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu, lebo tie veľmi spomaľujú cestovanie v rámci tohto, inak úspešného, projektu. Naopak, ako dôležité vníma posilnenie vonkajších hraníc.
Posilnenie obrannej spolupráce
Ďalšou z diskutovaných tém bola obrana, v ktorej Fico skonštatoval, že za posledných 12 mesiacov sme v reakcii na krízové situácie spravili toľko, čo za ostatných 12 rokov.

Lídri hovorili o spustení posilnenej obrannej spolupráce (PESCO), ku ktorej sa podľa Fica hlási aj Slovensko, pričom oficiálne by to malo oznámiť do konca novembra.
"Naštartovanie procesu posilnenej obrannej spolupráce je pre nás životne dôležité. Vytváranie obranných prvkov a spoločných síl má obrovský potenciál do budúcnosti," skonštatoval Fico. Pripomenul, že snahou EÚ je spustiť PESCO do konca roka 2017.
Ďalšou z tém bola aj digitálna Európa, kde zaznela ako mimoriadne dôležitá ochrana osobných údajov.
Brexit nemôže byť víťazstvom Veľkej Británie
Hovorilo sa tiež o vystúpení Británie z EÚ. Fico zdôraznil, že lídri podľa očakávaní skonštatovali, že v rokovaniach o tzv. brexite zatiaľ nie je možné prejsť do druhej fázy.
Fico pripomenul, že britská premiérka Theresa Mayová aj napriek niektorým opačným politickým názorom v Británii ubezpečila svojich európskych partnerov, že má jasný záujem dosiahnuť dohodu o brexite vo všetkých jej aspektoch - od tzv. účtu za odchod cez ľudské práva až po určenie podoby budúcich obchodných vzťahov.
"Potešilo ma, že ponúkla ešte väčšie garancie občanom EÚ, ktorí tam žijú a pracujú," uviedol premiér.
Briti zrejme podcenili proces odchodu z EÚ
Fico vyjadril presvedčenie, že Briti, ktorí vlani hlasovali za brexit, si zrejme neuvedomili komplexnosť tohto procesu, lebo ide o hlbokú inštitucionálnu, finančnú a legislatívnu prepletenosť medzi EÚ a Britániou.
"My nie sme dohodnutí ani na účte za odchod. Máme rozdielne názory, a hoci je dohoda nehovoriť o číslach, sú to veľmi odlišné návrhy," opísal situáciu predseda vlády SR.
Zdroje EÚ hovoria o sume 60-100 miliárd eur, kým Londýn neoficiálne naznačil sumu 20 miliárd eur.
Podľa Fica platí, že kým nie sme dohodnutí na pravidlách ukončenia členstva Británie, nemôžeme diskutovať o pravidlách pre budúcnosť.
"Možno si Briti mysleli, že to spojíme alebo preskočíme niektoré citlivé body a prednosť dostane trh a voľný obchod," uviedol.
To sa však nestalo. Už pred summitom bolo jasné, že "sa neposunieme do druhej fázy", na čom sa zhodli všetci lídri EÚ, lebo "ani zďaleka nebol dosiahnutý taký pokrok v rokovaniach, aby sme to mohli urobiť", dodal premiér.

Upozornil, že podstatný je záväzok Mayovej, že pokiaľ ide o obdobie, kým Británia bude súčasťou Únie, tak žiadna krajina nedostane menej a nebude musieť ani viac odvádzať do rozpočtu EÚ. Zároveň zdôraznil, že brexit nesmie byť víťazstvom Británie, lebo by to mohlo slúžiť ako príklad pre iné štáty.
"Ja si želám také vyrokovanie podmienok na jednej aj na druhej strane, že to neohrozí vzájomný obchod, neohrozí ľudí a finančný život EÚ, lebo odchádza silná ekonomika, ktorá významne prispievala do rozpočtu EÚ," opísal situáciu Fico.
Robert Fico spomenul aj presídlenie Európskej agentúry pre lieky (EMA), o ktorú sa Slovensko uchádza a podalo v tejto súvislosti ponuku, o ktorej sa definitívne rozhodne v novembri.
Ďalšou z tém bolo Turecko, od ktorého podľa Fica potrebujeme pomoc s migráciou, no máme odlišné názory v politickej oblasti.
Hovorilo sa aj o dohode s Iránom, pričom lídri EÚ vyjadrili konsenzus v otázke zachovania jadrovej dohody a mali teda odlišný názor ako Spojené štáty.