BRATISLAVA. "Každý vpich ihlou do môjho tela bol horší a horší, zakaždým mi myklo celým telom," opísala Tamara Čižmárová z Bratislavy, čo prežívala pri šití popôrodných rán.
Šitie bez dostatočného umŕtvenia či necitlivý prístup boli najčastejšími výhradami rodičiek k pôrodom na Slovensku, ktoré opísali v príbehoch zaslaných SME.
Prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky na bratislavských Kramároch Igor Rusnák pripustil, že niektoré ženy napriek anestéze môžu pri šití pociťovať rôznu intenzitu bolesti.

Na jeho klinike pracoval aj lekár, ktorý sa vo filme Medzi nami režisérky Zuzany Límovej povedal, že žene, ktorá počas pôrodu nespolupracovala, dal facku. Univerzitná nemocnica Bratislava ho za to vyhodila.
Dokument o pôrode v najväčšej nemocnici u nás označilo jej vedenie za vysoko neobjektívny a vyslovene negativistický.
Film napriek tomu vyvolal na Slovensku diskusiu o násilí pri pôrodoch.
V priebehu jedného dňa prišlo do SME vyše 50 príbehov žien, ktoré počas pôrodu zažili nejakú formu násilia. Od kriku, nadávok, prítomnosti študentov medicíny, na ktorú nedali súhlas, až po necitlivé šitie, vytláčanie dieťaťa z brucha lakťom a jedna rodička napísala, že dostala aj facku. Všetky ženy sa podpísali celým menom. Väčšina však chcela zverejniť len krstné.
Napriek výzve cez hovorkyňu bratislavskej univerzitnej nemocnice, ani jeden z prednostov jej pôrodnických kliník na tieto príbehy nereagoval.
Prednosta: Žena môže cítiť bolesť
Spôsob umŕtvenia pri šití popôrodných rán závisí podľa Rusnáka od toho, ako žena rodí - či s epidurálnou analgéziou alebo nie.

V prvom prípade sa "pri šití poranenia pridá do zavedeného katétru vyššia dávka a využije sa anestetícký efekt epidurálneho podania".
Napriek tomu však žena môže cítiť bolesť, lebo "koža oblasti pôrodných ciest môže byť zásobená aj nervovými vláknami, ktoré nie sú epidurálnou anestéziou úplne umŕtvené," vysvetľuje Rusnák.
V takom prípade sa podľa neho podá ešte lokálne anestetikum. Dáva sa však najmä vtedy, ak žena nerodila s pomocou epidurálnej anestézie, vraví prednosta.
"Vnímavosť na lokálne anestetikum je individuálna, je to podobné ako u zubára, niektorým ľuďom anestéza plne zaberie a niekto počas výkonu pociťuje určitý stupeň bolesti." Závisí to podľa neho od toho, ako je šité miesto pokryté nervami, prekrvené a aj aký je metabolický stav šitého tkaniva.