BRATISLAVA. Vo svojom stanovisku k obsadzovaniu Súdnej rady vychádzam z programového vyhlásenia vlády, kde je napísané, že vláda do nej bude presadzovať nesudcov.
V relácii Sobotné dialógy na RTVS to povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Iný pohľad
Podľa nej je to rozumné, pretože je dobré, aby bol v rade zastúpený aj iný pohľad, nie iba pohľad zvnútra súdnictva.
„Vychádzam z toho, že programové vyhlásenie vlády je písmo sväté pre vládu i koalíciu,“ spomenula.

Na otázku redaktora, či by z kresla ministerky spravodlivosti odišla, ak by obsadzovanie Súdnej rady nebolo v súlade s dodržaním vládneho programu, odpovedala, že programové vyhlásenie vlády a dohody sa dodržiavajú a vždy sa budú dodržiavať.
Žitňanská sa v relácii vyjadrila aj k návrhu nominácie, ktorú predkladá koaličný poslanec Róbert Madej. (Pozn. SITA: Madej navrhol za členku Súdnej rady sudkyňu a terajšiu štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú.)
„Určite nenapĺňa vládny program. Napĺňať by sme ho však mali, pretože celý balík programového vyhlásenia vlády vo vzťahu k súdnictvu stojí na princípoch. Pre mňa je to neoddeliteľná súčasť toho balíka, v ktorom je zadefinované, čo ideme urobiť s justíciou,“ povedala Žitňanská.
Súčasne uviedla, že o tejto téme sa určite ešte bude rozprávať s premiérom Robertom Ficom. „Spolu hľadáme riešenia, aby sme sa vedeli dohodnúť,“ doplnila.
Dostál súhlasí so Žitňanskou
Poslanec Národnej rady a člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Ondrej Dostál (SaS) v relácii uviedol, že nie je na opozícií, aby kontrolovala dodržiavanie vládneho programu.
„Myslím si, že tento spor je dôležitý a stojím v ňom na strane ministerky Žitňanskej,“ poznamenal s tým, že má na to tri dôvody. Prvý je ten, že by nepovažoval za dobré, keby ministerka spravodlivosti nebola súčasťou vlády.
Ďalší dôvod je podľa neho ten, že druhý z kandidátov, o ktorom bude hlasovať parlament, je kandidát, ktorého Dostál navrhol a považuje ho za kvalitného kandidáta.
Posledný dôvod je ten, že poslanec súhlasí s tým, čo Lucia Žitňanská hovorí. Dostál si myslí, že členovia rady by nemali byť aktívni politici.
Systémové zmeny v polícii
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) je presvedčená, že systémové zmeny v polícii môžu pomôcť zvýšiť jej dôveryhodnosť.
Žitňanská to vyhlásila s tým, že budú apelovať na to, aby personálne nominácie na pozíciu policajného prezidenta i šéfa policajnej inšpekcie nestáli na jednom človeku, ale prechádzali výberovým konaním, verejným híringom až následne nomináciou.
Ministerka verí, že sa blížia k tomu, aby predložili na stôl návrh o kreovaní výberu policajného prezidenta i šéfa policajnej inšpekcie v budúcnosti.
"My sme sa rozprávali s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer), že si potrebujeme k tomu sadnúť na pracovné rokovanie. Ja ho budem iniciovať ešte tento mesiac. Ten balík je väčší a je to už tak ďaleko, že je nevyhnutné, aby si všetci zainteresovaní sadli za stôl a dohodli finálnu verziu," povedala.
Návrh na zmenu
Žitňanská navrhuje, aby nominácii policajného prezidenta predchádzalo výberové konanie, híring v parlamente, a až následné menovanie nielen ministrom vnútra, ale napríklad vládou.
"Požiadavka Mosta-Híd smeruje k tomu, aby v záujme zvýšenia nezávislosti policajnej inšpekcie bola podobným spôsobom kreovaná aj pozícia šéfa policajnej inšpekcie," podotkla ministerka.
Ako tvrdí, Most-Híd bude robiť maximum, aby sa takáto systémová zmena urobila. Pokiaľ sa to však nepodarí vyrokovať, strana je pripravená predložiť návrh do parlamentu. "Aby sme si tú diskusiu vynútili," podotkla Žitňanská.
Poslanec Národnej rady Ondrej Dostál (SaS) súhlasí s tým, že pravidlá sú veľmi dôležité a ak sú nastavené dobre, môže to výrazne pomôcť boju proti korupcii.
"Myslím si však, že v tomto prípade to špeciálne nestačí. Súhlasím s tým, žeby mala byť inšpekcia nezávislá, nemala by podliehať ministrovi vnútra, ale zároveň si myslím, že pokiaľ bude ministrom vnútra Robert Kaliňák, žiadne zásadné zlepšenie vo fungovaní polície nedosiahneme," skonštatoval.
Prístup k informáciám
Na margo návrhu veľkej novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám Žitňanská uviedla, že štandard prístupu k informáciám nemôže byť znížený. Cieľom je ho rozšíriť a zaplátať diery, ktoré tam sú.
Ako tvrdí, za zvýšením tohto štandardu bude stáť a túto latku nie je pripravená podliezť. "Keby to smerovalo k niečomu inému, tak v tom procese pokračovať nebudem. Zatiaľ však nie som v takom štádiu, že by som viedla tieto úvahy," skonštatovala.
K návrhu podľa jej slov prišlo množstvo pripomienok, preto očakáva veľa rokovaní so štátnym i mimovládnym sektorom. "Bude to trvať pomerne dlho, lebo je toho veľa," podotkla.
Poslanec Národnej rady Ondrej Dostál (SaS) vníma v návrhu viacero dobrých ustanovení, ktoré zlepšia uplatňovanie práva na informácie aj fungovanie infozákona. Sú tam však podľa neho aj problematické veci, alebo niečo aj chýba.
"Aj tie veci, ktoré idú správnym smerom, by mohli ísť ešte ďalej a viac rozšíriť možnosti uplatňovania infozákona. Dúfam, že do parlamentu pôjde tento návrh zákona ešte v lepšej podobe, ako je dnes," skonštatoval.