SME

SaS prekáža spôsob, akým sa presadzujú zákony v zdravotníctve

SNS vníma zmeny nastavené v zdravotníctve pozitívne.

Jana Cigániková.Jana Cigániková. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. O novele zákona o zdravotnej starostlivosti sa diskutovalo málo. Podľa poslankyne Národnej rady Jany Cigánikovej (SaS), nastavená cesta nie je správna.

Uviedla to v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike.

Zmeny v zdravotníctve

"Snažili sme sa to, o čom hovoríme posledný rok a pol, ukončiť legislatívnym procesom. Ide o zmenu ambulantných pohotovostí a rozšírenie ordinačných hodín pri všeobecno-praktických lekároch. Máme zmeny pri urgentných príjmoch, aby sme skvalitnili dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti," uviedol minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru).

SkryťVypnúť reklamu

Zásadná zmena je podľa jeho slov financovanie ošetrovateľstva v zariadeniach sociálnych služieb, okrem toho rezort prechádza aj kompletnou revíziou mŕtvych tiel. Podstatná zmena je v úhrade liekov a rozsahu, kde sa rozširujú možnosti získania inovatívnej liečby.

Nesprávna cesta

Prečítajte si tiež: Zmeny vo fungovaní lekární majú podľa Druckera priniesť viac kvality Čítajte 

"Za SaS chápeme záujem aj cieľ ministerstva, ktoré sleduje. Nemyslíme si však, že táto cesta je správna. Chýba mi absolútne spôsob, akým sa presadzujú zákony v parlamente. Hovorím o tom, že je urobená dohoda a bez akejkoľvek diskusie, bez medzirezortného pripomienkovania, minútu pred hlasovaním sa podá k tomuto zákonu 36 'pozmeňovákov'. Takýmto spôsobom sa presadzujú zákony," objasnila Cigániková.

Súčasne dodala, že sú veci, s ktorými v zákone SaS súhlasí, ale aj také, s ktorými sa nestotožňuje. Najväčší problém je podľa nej silený spôsob presadzovania zákonov.

SkryťVypnúť reklamu

"Možno to nešlo s diskusiou so stranou SaS, ale pozmeňovacie návrhy vzišli práve z diskusie s partnermi," poznamenal minister zdravotníctva.

SNS vníma zmeny pozitívne

Naopak, zmeny v zdravotníctve vníma pozitívne SNS, poznamenal poslanec Národná rada Jaroslav Ridoško (SNS).

"Začína tu koncepčná práca na stabilizácii systému, aby sa opäť stal stredobodom nášho snaženia pacient. Ako základ je to dobré, postupne sa môže všetko zmeniť," povedal. Podľa neho sú v novele zákona nepresnosti. "Tieto veci sa dajú v priebehu života odstrániť," doplnil.

"Za posledných desať rokov sme v zlej situácii, treba posilniť funkciu ako primárneho sektora, tak aj nemocničného," uzavrel poslanec Národnej rady Alan Suchánek (OĽaNO).

SkryťVypnúť reklamu

Ordinačné hodiny

V relácii diskutovali aj o ordinačných hodinách pre lekárov. Podľa ministra zdravotníctva lekári v ambulanciách pracujú aj 40 hodín týždenne s tým, že v rámci tohto času vykonávajú aj rôzne činnosti.

Prečítajte si tiež: Lekárom sa nepáčia plány na predĺženie ordinačných hodín Čítajte 

Po novom sa rezort zdravotníctva snažil určiť, že lekár má 35 hodín týždenne poskytovať len zdravotnú starostlivosť vrátane návštevnej služby.

Podľa poslanca Národnej rady Alana Suchánka (OĽaNO) sa zavedeniu 35 hodín v ambulancii bránia najmä všeobecno-praktickí lekári.

"Asociácia nemocníc sa k tomu postavila pozitívne. Keď sa jedna hodina v pracovnej dobe u všeobecno-praktických lekárov pridá, sú s tým ochotní súhlasiť, ale s tým, že sa skráti pohotovostná služba o jednu hodinu. Takže nie všetci sa k tomu stavajú negatívne," vysvetlil. Zároveň poznamenal, že primárny sektor nefunguje celkom tak, ako má.

SkryťVypnúť reklamu

"Ľudia majú pravdu, že majú dosť práce, vysoký vek, mnohí pracujú v ťažkých podmienkach. Ten sektor treba zlepšiť," povedal. Doplnil, že neakceptuje fakt, že po 17.00 h sú unavení a po 18.00 h ohrozujú pacientov.

"Poznám lekárov, pracujem medzi nimi. Po ôsmich hodinách nastupujú do pohotovostnej 16-hodinovej služby, ráno mnohí nemôžu odísť a pracujú aj do 15.00 h. Čiže pracujú 24 hodín, niektorí až 32 hodín," povedal s tým, že to nie je v poriadku, pretože tým porušujú Zákonník práce.

SaS nesúhlasí

Poslanec Národnej rady Jaroslav Ridoško (SNS) vyzdvihol, že samosprávny kraj môže schváliť poskytovateľovi všeobecno-ambulantnú starostlivosť aj s nižším počtom ordinačných hodín.

"Chápem výhrady lekárov. V Trenčianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji teraz schvaľujú ordinačné hodiny lekárov ambulantnej starostlivosti na 40 hodín týždenne," uviedol Ridoško.

SkryťVypnúť reklamu

So zavedením času, ktorí musia lekári stráviť v ambulanciách, nesúhlasí poslankyňa Národnej rady Jana Cigániková (SaS).

"Poslanci si skracujú pracovný čas na dve hodiny, rušia si hlasovanie. Neviem, ako by sa im páčilo, keby im to niekto takto nadiktoval. Toto by mala robiť zdravotná poisťovňa, tá nakupuje zdravotnú starostlivosť," doplnila.

Podľa Suchánka je na Slovensku nedostatok lekárov, preto je potrebné hľadať kompromis. "Som za to, aby títo lekári dostali aj vyššie ohodnotenie," uzavrel.

Ambulantná pohotovosť

Ambulantné pohotovosti budú po novom fungovať len do 22.00 h. Podľa poslanca Národnej rady (NR) Jaroslava Ridoška (SNS) sa táto zmena až v takej miere nedotkne pacientov. Ľudí, ktorí prišli na pohotovosť po 23.00 h, bolo minimálne.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prezident Kiska podpísal skoršie zatváranie ambulantných pohotovostí Čítajte 

"Lekár bol na pohotovosti po 22.00 h zbytočný, ošetril troch-štyroch pacientov. Nevýhodou bolo, že tento lekár musel ísť ráno do práce, čiže bol unavený, okrem toho nedodržal ani Zákonník práce. Teraz sa pôjde vyspať a pôjde do práce v normálnom stave. Po 22.00 h môže ísť pacient na ústavnú pohotovosť, pokiaľ je jeho stav taký, že nevydrží do rána," povedal Ridoško. Podľa neho nehrozí žiadne ohrozenie pacienta či zanedbanie lekárskej starostlivosti.

"Mnohí pacienti prichádzajú s problémom k špecialistom a nechodia k svojmu praktickému lekárovi. Ak sa niekto vyberie v noci s prechladnutím k ambulantnému lekárovi, je to hazard, že tam vôbec ide. Má počkať do rána. Ak je ten stav vážny, má volať záchranku," vysvetlil minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

SkryťVypnúť reklamu

Vyššie poplatky

Minister uviedol, že poplatky na pohotovostiach sa zvýšia. Podľa neho pacient s kašľom či nádchou po novom zaplatí na urgente v nemocnici desať eur. "Rozšírili sme oveľa väčší okruh ľudí, ktorí nemusia platiť poplatok," doplnil.

Podľa poslanca Alana Suchánka (OĽaNO) je dôležité, aby sa urgent nachádzal tam, kde je aj pohotovosť.

"Pacient, ktorý nebude vnímať, že sa pohotovosť zatvorí o 22.00 h, by išiel na urgent. Ak to bude jeho stav vážny, nebude platiť, v opačnom prípade si za vyšetrenie zaplatí," objasnil.

Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) počas diskusie poznamenala, že v zdravotníctve chýbajú peniaze. Riešenie vidí napríklad v zavedení poplatkov v objednaní pacienta na konkrétny čas či v súkromných zdrojoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 219
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 958
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 171
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 147
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 945
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ivana Demidova si na drafte v roku 2024 vybral Montreal z celkového 5. miesta.

Mladý útočník môže nečakane nastúpiť za Montreal ešte v tejto sezóne.


Martin Turčin
Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


zľava Robert Lewandowski, Raphinha a Lamine Yamal

Tento tím je taký drzý, že bez výčitiek hovoria, že chcú všetko.


Na snímke je brankár Slovana Bratislava Dominik Takáč.

Vnímam to ako ďalšiu motiváciu pracovať na sebe a zlepšovať sa, reagoval.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu