BRATISLAVA. Prácu terénneho sociálneho pracovníka, či garanta komunitného centra bude môcť od januára vykonávať aj človek, ktorý ešte nemá vyštudovanú vysokú školu, komunitu však pozná a so sociálnou prácou už má skúsenosti.
Vo svojej reakcii to uvádza splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) s tým, že parlament tento týždeň schválil pozmeňujúci návrh k novele zákona o sociálnych službách z dielne Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Sprísnili podmienky
„Vedeli sme, aká je situácia v teréne. Vedeli sme, že množstvo ľudí stratilo prácu kvôli sprísneniu podmienok, tiež sme vedeli, že niektoré komunitné centrá kvôli tejto situácii nefungujú," uviedol Ravasz.

Podľa Ravasza prostredníctvom sociálnych sietí ľudí požiadali, aby poslali svoje osobné príbehy. "Z príbehov sme urobili zbierku, ktorú som potom osobne odniesol na ministerstvo práce. Vnímam to ako hmotné vyjadrenie občianskeho princípu," uviedol Ravasz.
Dodal, že jednoduchšie podmienky sa do zákona dostali vo forme výnimky, ktorá bude platiť do roku 2023. Súčasťou tejto výnimky je aj to, že sa sociálny pracovník bude musieť prihlásiť na vysokú školu do septembra 2019.
„Našim cieľom je umožniť ľudom s praxou a väzbami s komunitou pracovať na pozíciách sociálnych pracovníkov. Zároveň je v našom záujme, aby si títo ľudia zvyšovali kvalifikáciu a ich práca s komunitou naberala na kvalite. Nemyslíme si, že prácu sociálneho pracovníka môže vykonávať ktokoľvek, preto sme zmenu zákona navrhli vo forme dočasnej výnimky,“ dodal Ravasz.
Zmeny nastavenia projektu
Komplexnú novelizáciu zákona ešte musí odobriť Národná rada na svojej novembrovej schôdzi, účinná bude od budúceho roka. Ďalším krokom je potom zmena nastavenia projektov.
Úrad splnomocnenca si od týchto krokov sľubuje otvorenie komunitných centier, ktorým sa doteraz nepodarilo získať garantov a odborných pracovníkov a vznik pracovných miest pre členov komunít. Zapojenie samotných členov komunity do procesov vníma ako základnú podmienku integrácie.
Parlament vo štvrtok 19. októbra odložil definitívne hlasovanie o novele zákona na ďalšiu schôdzu Národnej rady, ktorá sa začne koncom novembra tohto roka.
Po tom, ako zákonodarcovia odhlasovali všetky podané pozmeňujúce návrhy k vládnej novele zákona, totiž spravodajca k tomuto návrhu Jozef Burian (Smer) požiadal, aby sa o novele zákona hlasovalo v treťom čítaní až na začiatku nasledujúcej schôdze.
Zdôvodnil to tým, že k novele zákona je veľké množstvo pozmeňujúcich návrhov a "musíme dať legislatívne náležitosti do poriadku".