SME

UNESCO očakáva od Slovenska väčšiu ochranu Bukovského pralesa

UNESCO upozornilo Slovensko na nedostatočnú ochranu Karpatských bukových pralesov.

Národný park Poloniny sa nachádza na  severovýchode Slovenska v pohorí Bukovské vrchy  v trojmedzí  hraníc  Poľska , Ukrajiny a Slovenska na vrchu Kremenec.Národný park Poloniny sa nachádza na severovýchode Slovenska v pohorí Bukovské vrchy v trojmedzí hraníc Poľska , Ukrajiny a Slovenska na vrchu Kremenec. (Zdroj: TASR/Jozef Ďurník)

BRATISLAVA. Návrh opatrení pre lokalitu svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy z dielne ministerstiev životného prostredia, pôdohospodárstva a zahraničia nezabezpečuje plnú ochranu karpatských bukových pralesov tak, ako to od Slovenska žiada Výbor svetového dedičstva UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochrana pred ťažbou a lovom

V hromadnej pripomienke to tvrdí Lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré žiada zaradenie tejto lokality na Zoznam ohrozených lokalít UNESCO v prípade, ak nebude komplexne chránená celá jej výmera.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ochranárske združenie VLK žiada vyšetrenie poľovačky na medvedicu Čítajte 

Výbor svetového dedičstva UNESCO v júli vyzval Slovensko, aby do februára budúceho roka definitívne určilo hranice lokality a jej nárazníkovej zóny, zaistilo ochranu pred ťažbou dreva a lovom zveri, dopracovalo integrovaný manažmentový plán a podporilo udržateľný cestovný ruch.

VLK v pripomienke tvrdí, že v súčasnosti až 67 percent z celkovej výmery 5 766,4 hektára slovenskej časti karpatských bukových pralesov nemá zabezpečenú ochranu tak, ako to uvádza nominačný projekt v žiadosti o zápis do Zoznamu svetového dedičstva z roku 2007.

„Na ploche 3 860 hektárov tejto UNESCO lokality prebieha ťažba ako v akýchkoľvek iných lesoch, loví sa tu zver, dokonca aj ohrozený vlk, stavajú sa nové poľovnícke posedy. Naplánované sú tu developerské projekty ako napríklad výstavba lyžiarskeho strediska, lanovky či cestného hraničného prechodu do Poľska,“ píše VLK v pripomienke.

SkryťVypnúť reklamu

Nový návrh opatrení pre lokalitu UNESCO navrhuje podľa zoskupenia VLK zabezpečiť ochranu na výmere 3 583,63 hektára, čo je však iba 62 percent rozlohy slovenskej časti lokality.

„Po dlhotrvajúcej dôraznej kritike zo strany Výboru Svetového dedičstva UNESCO predkladá ministerstvo životného prostredia komplexný návrh opatrení, v ktorom opätovne neplánuje napĺňať záväzky Slovenskej republiky v plnej miere,“ konštatuje VLK, ktorý žiada zabezpečiť ochranu celej slovenskej lokality na výmere 5 766,4 ha.

„V prípade, že to Slovenská republika nie je schopná zabezpečiť, žiadame aby Ministerstvo životného prostredia SR požiadalo Výbor Svetového dedičstva UNESCO o zaradenie lokality na Zoznam ohrozených lokalít,“ uzatvára VLK, podľa ktorého Karpatské bukové pralesy čelia vážnej hrozbe a môžu byť nenávratne zničené.

SkryťVypnúť reklamu

V júni 2007 bola lokalita Karpatské bukové pralesy zapísaná na Zoznam svetového dedičstva UNESCO ako ukážka zvyškov pralesov v cezhraničnom regióne Slovenska a Ukrajiny.

V roku 2011 bola rozšírená o komponenty v Nemecku a v roku 2017 o 63 nových komponentov a ďalších deväť krajín Európy s novým názvom Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.

Envirorezort považuje súčasný stav za dostatočný

Slovenskú časť tvoria štyri komponenty, z toho tri - Havešová, Rožok a Stužica – Bukovské vrchy, sú súčasťou Národného parku Poloniny, štvrtý komponent Vihorlat je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.

Výbor svetového dedičstva opakovane upozornil Slovensko na viaceré pretrvávajúce problémy, pričom správu o prijatých opatreniach žiada predložiť do februára 2018.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh opatrení, ktorý musí po pripomienkovom konaní schváliť vláda, spresňuje hranice všetkých štyroch slovenských komponentov lokality a ich nárazníkových zón, od čoho závisí adekvátne zabezpečenie ochrany a starostlivosti o toto územie.

Envirorezort tvrdí, že ochrana pred ťažbou dreva a lovom zveri je v súčasnosti dostatočne zabezpečená v dvoch zo štyroch oblastí, a to v lokalitách Havešová a Rožok, ktoré sú zároveň národné prírodné rezervácie s 5. stupňom ochrany, kde je ťažba i lov zakázaná.

V častiach Stužica – Bukovské vrchy a Vihorlat sa pripravuje rozšírenie území s 5. stupňom ochrany vyhlásením troch nových prírodných rezervácií Černiny, Pramenisko Cirochy a Nežabec.

V prípade nárazníkových zón sa bude uplatňovať prírode blízke obhospodarovanie lesa.

SkryťVypnúť reklamu

Z ekonomického hľadiska bude mať obmedzenie ťažby určité finančné dopady na neštátnych vlastníkov a nájomcov lesov, ktorým podľa zákona patrí náhrada.

V dlhodobom horizonte bude potrebné zamerať sa predovšetkým na vytvorenie alternatívnych zdrojov ekonomických a pracovných príležitostí. Ako potenciálny a doposiaľ nedostatočne využitý zdroj rozvoja regiónu je cestovný ruch, uvádza sa v návrhu opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 607
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 017
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 764
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 611
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 270
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 862
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu