BRATISLAVA. Slovensko nie je sociálny štát. Tvrdí to prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa v pondelok stretol s predstaviteľkami opatrovateliek.
Poukázal na to, že o starých či ťažko zdravotne postihnutých ľudí sa nemá kto starať, opatrovateliek je tu málo, pretože veľká časť odchádza do zahraničia. Je z toho zdesený.
Chýbajú peniaze a situácia je vážna
Chyba je v tom, že opatrovateľstvo na Slovensku nie je systematicky financované, zdôraznil Kiska.

Ministerstvo práce by to podľa neho malo riešiť. "Financie na túto oblasť sú z podstatnej časti vykrývané z eurofondov," uviedol prezident.
Bezvládni ľudia nesmú podľa neho ostať na konci záujmu štátu. Súhlasia s ním i opatrovateľky. Tie plánujú založiť občianske združenie, ktoré má takéto ženy dostať späť na Slovensko.
"V zahraničí nás pracuje asi 40-tisíc," povedala Monika Jankovčinová, jedna zo zakladateliek združenia.
Očakávajú, že minister práce Ján Richter (Smer) ich osloví s termínom na stretnutie. Ak to neurobí, ozvú sa mu samy.
"Pretože situácia je vážna, od svojich detí odchádza pre lepší zárobok až priveľa matiek a o našich starkých sa nemá kto starať," uviedla Jankovčinová.
Problémom sú podľa opatrovateliek platy. Mnohé podľa Jankovčinovej zarobia v slovenských domovoch sociálnych služieb do štyristo eur v čistom. Boli by za to, ak by to bolo aspoň sedemsto eur v čistom.
Priveľa práce
Opatrovateľkám sa tiež nepáči, že "dve takéto ženy sa v zariadeniach sociálnych služieb starajú o desiatky ľudí".

"Je to priveľa," odkazujú Richterovi. Žiadajú vytvoriť trojzmenné prevádzky či osemhodinovú pracovnú službu.
"A aby sa dve opatrovateľky starali v domovoch sociálnych služieb maximálne o štyroch ľudí," povedala Jankovčinová.
Chýba jej tiež systém v nemocniciach. Osamelého človeka by podľa nej lekári nemali pustiť zo zdravotníckeho zariadenia, kým nebude mať pridelenú opatrovateľku.
Opatrovateľky sa s Kiskom stretli niekoľko dní po tom, čo došlo k tragickej dopravnej nehode ich kolegýň pri obci Nitrica. Čelná zrážka kamióna s dodávkou si vyžiadala život vodiča dodávky a siedmich opatrovateliek.