BRATISLAVA. Vláda SR odmieta odškodniť ženu, o ktorej porušení ľudských práv rozhodol v novembri minulého roka Výbor OSN pre odstránenie diskriminácie žien (CEDAW).
Štefan Ivanco z Poradne pre ľudské a občianske práva informoval, že podľa právnej zástupkyne poškodenej ženy tak vláda hrubým spôsobom odignorovala svoje medzinárodné právne záväzky v oblasti ľudských práv.
Výpoveď po rodičovskej dovolenke
Žena sa na Výbor OSN obrátila po tom, čo sa neúspešne domáhala nápravy za diskrimináciu zo strany svojho zamestnávateľa na slovenských súdoch.
Výbor OSN pre odstránenie diskriminácie žien 7. novembra 2016 vyhovel individuálnej sťažnosti pani D.S. zo Slovenska, ktorá sa domáhala nápravy za diskrimináciu zo strany svojho zamestnávateľa.
Ten ju nezákonne prepustil po tom, čo sa po niekoľkých rokoch vrátila do práce z rodičovskej dovolenky.
Výbor rozhodol, že Slovenská republika porušila Dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien, pretože nezabezpečila poškodenej žene účinnú ochranu pred diskrimináciou.
Vláde okrem iného odporučil, aby ju finančne odškodnila za spôsobenú nemajetkovú ujmu a nahradila jej tiež ušlú mzdu po prepustení z práce.
Proti diskriminácii, ale aj odškodneniu
Podľa právnej zástupkyne poškodenej ženy Vandy Durbákovej sa vláda stotožnila s rozhodnutím Výbor CEDAW v časti, ktorá poukazuje na potrebu zabezpečiť účinné uplatňovanie antidiskriminačnej legislatívy a do budúcna zlepšiť rozhodovanie slovenských súdov v tejto oblasti.

Vo svojom stanovisku vláda uviedla, že opatrenia v tomto smere aj dlhodobo prijíma. Odmietla však odporúčanie Výboru, ktorý požaduje poškodenú ženu primerane odškodniť a nahradiť jej ušlú mzdu po nezákonnom prepustení z práce.
Vláda tak podľa Durbákovej spochybnila právomoc výborov OSN rozhodovať o finančnom odškodnení osôb v prípadoch, keď rozhodnú o porušení ich práv na základe individuálnych sťažností. Vláda argumentuje, že odporúčania výborov OSN nie sú právne záväzné.
"Postoj vlády je podľa môjho názoru v rozpore s medzinárodným právom a má širšie negatívne dôsledky, čo sa týka prístupu k spravodlivosti pre ľudí na Slovensku. Všetci vieme, že rozhodovanie súdov na Slovensku má svoje nedostatky," skonštatovala Durbáková.
Popri Európskom súde v Štrasburgu sú výbory OSN jediným miestom, kam sa môžu ľudia reálne obrátiť, keď domáce súdy pri rozhodovaní o ľudských právach pochybia. Vláda však týmto postojom dala ľuďom jasne najavo, že rozhodnutia Výborov neberie vážne," doplnila Durbáková.
Zároveň sa obrátila na Výbor OSN so stanoviskom, v ktorom ho žiada o to, aby opakovane komunikoval vláde potrebu odškodniť sťažovateľku a v tomto smere na ňu naliehal.