GABĆÍKOVO. Výjazdovým rokovaním si vláda v stredu pripomenula 25. výročie spustenia prevádzky Vodného diela (VD) Gabčíkovo. Ministri sa zišli priamo v priestoroch vodnej elektrárne.
Ministri hovorili aj o aktuálnych problémoch a strategických zámeroch Slovenska v oblasti vodného hospodárstva.
Zelená energia
Vláda tvrdí, že doterajšie prevádzkovanie potvrdilo kvality Vodného diela. Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer) vláda ocenila odvahu tých, ktorí pred štvrťstoročím necúvli pred odporcami a kritikmi vodného diela.

"Som rád, že sa nepotvrdili žiadne negatívne scenáre, ktoré boli vtedy prezentované," uviedol vicepremiér, ktorý vyzdvihol fakt, že vodné dielo v minulosti spravované spoločnosťou Enel je opäť plne v rukách štátu.
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) ocenil množstvo zelenej energie, ktoré vodné dielo vyprodukovalo.
"Od októbra 1992 do decembra 2016 turbíny vyrobili viac ako 54 miliónov megawatt hodín elektrickej energie," skonštatoval šéf envirorezortu s tým, že sa dá len ťažko vyčísliť efekt oproti tomu, keby bola táto energia vyrobená z uhlia, jadra alebo ďalších vyčerpateľných zdrojov.
Vodné dielo opravia
Po 25 rokoch prevádzky čakajú vodné dielo modernizačné projekty, oznámil Sólymos, pod ktorého rezort spadá súčasný prevádzkovateľ vodného diela, podnik Vodohospodárska výstavba.
Približne desať rokov bude trvať oprava všetkých ôsmich turbín a pripravená je aj inovácia a modernizácia plavebných komôr, čo je podľa ministra jeden z najväčších súčasných dopravných projektov v Európskej únii financovaný z jej prostriedkov.
Nevyužitý potenciál
Ministri hovorili aj o nie úplne využitom potenciáli vodného diela v oblasti turistického ruchu, vodných športov a rekreácie.
Situáciu sa pokúsi zmeniť minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) spolu s dotknutými samosprávami a s Vodohospodárskou výstavbou.
"Okolo vodného diela vzniklo mnoho zaujímavých zariadení a je vyhľadávané turistami a športovcami, ale vidíme, že by bolo možné cielenými investíciami do cestovného ruchu zvýšiť záujem o vodnú plochu, ktorá nie je stále využívaná v takej miere, ako by mohla byť," uviedol podpredseda vlády Pellegrini.
Podľa vicepremiéra by mal byť, okrem iného, dokončený projekt 2,2 kilometra dlhého vodáckeho kanálu na jazere Zemník, ktoré bolo vybudované spolu s vodným dielom práve za týmto účelom.
"Je to naozaj dielo, ktoré pri primeranej investícii môže byť kanálom medzinárodného významu, na ktorom by sa mohli usporadúvať aj majstrovské Európy, ak nie aj svetové šampionáty," doplnil.
Vláda rokovala tiež o:
- Vláda schválila Aktualizáciu Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom na roky 2013 - 2020 z dielne rezortu zdravotníctva. V správe sa konštatuje, že spotreba čistého alkoholu konzumovaného v alkoholických nápojoch na jedného obyvateľa Slovenska (0 – 85+) podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) od roku 1990 mierne klesá. V roku 1990 bola spotreba čistého alkoholu na jedného obyvateľa za jeden rok 10,4 litra a v roku 2015 to bolo 8,7 litra.
- Vláda rozšírila národný zoznam území európskeho významu. Druhá aktualizácia národného zoznamu z dielne ministerstva životného prostredia obsahuje 169 lokalít s výmerou 31 656 hektárov. Podiel území európskej sústavy chránených území Natura 2000 sa tak zvýši z 11,9 percenta na 12,56 percenta z rozlohy Slovenska. Celkovo tak bude mať Slovensko 473 území európskeho významu. Nové územia budú chrániť 21 vybraných typov prirodzených biotopov európskeho významu a 33 vybraných druhov rastlín a živočíchov európskeho významu.