Správu budeme aktualizovať.
PRIEVIDZA. Bývalý poslanec, člen výboru pre ľudské práva a okresný predseda strany Smer Vladimír Jánoš podľa Okresného súdu v Prievidzi svoju manželku netýral. Jánoš sa podľa neho mohol dopustiť nanajvýš priestupku proti občianskemu spolunažívaniu: súd vec posunul na okresný úrad, ktorý sa takýmito priestupkami zaoberá.
Manželka ani dcéra podľa súdu netrpeli znakmi týranej osoby a Jánoš im nespôsoboval fyzické alebo psychické utrpenie. Prokurátorka sa na mieste odvolala.
„Som veľmi sklamaná z dnešného výsledku. Chcem osloviť všetky týrané ženy, aby sa nedali a netrpeli svojim mužom domáce násilie,“ povedala po vynesení rozsudku Jánošová exmanželka Iveta.
Jánoš podľa obžaloby svoju vtedajšiu manželku fyzicky týral, vyhrážal sa jej pištoľou a zakazoval stretávať sa s rodinou. Okrem toho ju opakovane vyháňal z bytu v Prievidzi aj Bratislave. Takisto sa údajne agresívne a vulgárne správal aj k ich maloletej dcére.
Za to mu hrozilo väzenie na sedem až pätnásť rokov. Jánoš vinu po celý čas popieral.
„Vec nie je právoplatná, pokračuje ďalej. Nejde o to, či som strávil nejaké noci za mrežami, ale je pre mňa traumatizujúce, že som dva a pol roka nevidel vlastnú dcéru,“ povedal po vynesení rozsudku Jánoš.

Pár dní pred rozhodnutím súdu neznámi aktivisti v noci obalili sochu baníka v parku pred budovou fakulty Žilinskej univerzity v Prievidzi alobalom. Urobili to na protest proti výsledku vyšetrovania tvrdení Jánošovej exmanželky, že bývalý poslanec nosil domov peniaze, ktoré mali byť províziou z dotácií pre Hornonitrianske bane Prievidza. Peniaze potom podľa nej doma balil do alobalu, aby boli chránené v prípade požiaru.
Prípadom sa zaoberala Národná kriminálna agentúra, ktorá však žiadny trestný čin nezistila, a tak v júli 2016 ukončila vyšetrovanie.
Posudky ukázali nevinu
Súd sa odvolal na zistenia znalcov, ktorí konštatovali, že Jánošová exmanželka a dcéra netrpeli postraumatickou poruchou.
Naznačili, že exmanželka naschvál celú vec zveličuje a dcéra je ovplyvňovaná matkou, aby svojho otca odmietala.
„Súdnoznalecký posudok bol zmanipulovaný,“ reagovala Jánošová exmanželka.
Prípad sa ťahá roky
- Iveta Jánošová podala trestné oznámenie pre domáce násilie 30. mája 2005. O dva dni ho však v plnom rozsahu negovala s vysvetlením, že si ho celé vymyslela.
- Začiatkom marca 2015 sa na internete objavili prepisy údajných nahrávok toho, ako poslanec Smeru Vladimír Jánoš nadáva svojej manželke Ivete.
- Občianske združenie Medzinárodný výbor pre boj s organizovaným zločinom, terorizmom a korupciou podal 4. marca na Jánoša trestné oznámenie pre týranie.
- Jánoš všetko poprel a dodal, že s manželkou sa vtedy už pol roka rozvádzal. Zároveň sa vzdal poslaneckého mandátu a postu okresného predsedu Smeru.
- V ten istý deň mu polícia zadržala legálne držané zbrane.
- V piatok 6. marca polícia zadržala aj samotného Jánoša, ktorý skončil za mrežami.
- Po štyroch dňoch v policajnej cele prepustil súd Jánoša na slobodu. Namiesto uvalenia vyšetrovacej väzby sa sudkyňa uspokojila s kauciou 20–tisíc eur.
- Polícia vtedy takisto obvinila Jánošovho advokáta Jozefa Námešného, že klientovi vybavil falošné potvrdenie o práceneschopnosti, aby poslanec nemusel ísť vypovedať.
- V novembri 2015 Medzinárodný výbor pre boj s organizovaným zločinom zverejnil video, na Jánošová exmanželka hovorí o podozreniach z vyberania provízií v Hornonitrianskych baniach Prievidza. Tá sa od videa vzápätí dištancovala.
- V decembri 2015 prokuratúra podala na Jánoša obžalobu.
- V júli 2016 polícia ukončila vyšetrovanie provízií s tým, že trestný čin nezistila.
- Súd v októbri 2017 dva a pol roka od vypuknutia kauzy rozhodol, že Jánoš manželku netýral. Prokuratúra sa odvolala.
Týranie nepotvrdili ani privolaní svedkovia.
Zároveň však súd nepoprel, že by Jánoš niekedy svoju ženu udrel alebo nie.
Slovenský právny systém bitku môže vnímať len ako priestupok, ak nejde o dlhodobé ubližovanie alebo ak nedosiahne dostatočnú intenzitu, tvrdí právnička krízového centra Slniečko Sylvia Gancárová, ktorá dlhé roky pôsobila ako vyšetrovateľka.
„Zo svojej praxe viem, že policajti a vyšetrovatelia často podceňujú takéto skutky a radi využívajú odstúpenie veci na priestupok. Niekedy je to dôvodné ale niekedy to posudzujú veľmi necitlivo,“ povedala pre SME Gancárová s tým, že konkrétny rozsudok nechce komentovať.
Polícia o podozreniach vedela roky
Prvé trestné oznámenie pre domáce násilie podala manželka Vladimíra Jánoša už v roku 2005, keď Jánoš ešte nebol poslancom. Do parlamentu sa dostal o rok neskôr ako manažér.
Jánošová o dva dni oznámenie odvolala a policajtom tvrdila, že si to celé vymyslela. Polícii to stačilo, neriešila, že Jánošová mohla výpoveď zmeniť pod nátlakom, a vyšetrovanie ukončila.

„Myslím si, že policajt, ktorý to robil, sa mal zaujímať, prečo výpoveď zmenila, čo ju k tomu viedlo. Ak by zotrvala na tom, že si to vymyslela, mala byť trestne stíhaná pre krivé obvinenie,“ povedal v rozhovore pre SME pred dvoma rokmi generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Po desiatich rokoch Jánošová vysvetlila, že podanie nestiahla dobrovoľne.
„Manžel ma po hodinovom prehováraní a vyhrážaní donútil povedať policajtom, že som si všetko vymyslela. Musela som stiahnuť výpoveď,“ povedala vtedy pre regionálne noviny MY Prievidza.
Vo februári 2015 sa obrátila na políciu znovu, no Jánoša obvinili až v marci po tom, ako sa na internete začali šíriť prepisy nahrávok ako Jánoš svojej žene vulgárne nadáva.
Jánoš sa následne vzdal svojho poslaneckého mandátu a funkcie okresného šéfa Smeru.
Video o alobale
Manželke bývalého poslanca spočiatku s prípadom pomáhal Ivan Katrinec z Medzinárodného výboru pre boj s organizovaným zločinom, terorizmom a korupciou (ICOCRIM). Napriek oficiálne znejúcemu názvu ide o len o občianske združenie, ktoré sa zaoberá otázkami bezpečnosti.

Neskôr organizácia 3. novembra zverejnila video s výpoveďou Ivety Jánošovej. Tvrdila v ňom, že Jánoš ju aj dcéru týra a nosil domov peniaze z baní. Exmanžel mal podľa Jánošovej blízko k premiérovi Robertovi Ficovi a boli aj kamaráti.
Jánoš aj bane podozrenia odmietli.
Ešte v ten deň sa Jánošová od videa dištancovala. „Na zverejnenie videa nedala žiaden súhlas,“ tvrdil jej právny zástupca Ivan Pecník. Na videu však Jánošová tvrdí, že nemá problém s tým, aby informácie boli zverejnené.
Jánošová exmanželka teraz pred súdom odmietla, že by ňou Katrinec počas posledných dvoch rokoch manipuloval. V kauze sa podľa nej angažoval len od marca do októbra 2015.
Smer sa o manželku nezaujímal
Poslanci strany Smer sa k celému prípadu stavali s rezervou. Strana hneď na začiatku povedala, že nebude kontaktovať manželku svojho bývalého poslanca, aby jej a dieťaťu pomohla.
„Vzdaním sa mandátu poslanca a odstúpením z postu predsedu okresnej organizácie strany v Prievidzi ukázal politickú kultúru a vytvoril priestor na nezávislé a nerušené vyšetrovanie,“ vyhlásila vtedy hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová.
Väčšina vtedajších poslancov Smeru tvrdila, že Jánoša poznali len zbežne. Kamarátstvo s ním priznal podpredseda strany Dušan Čaplovič.
„Bol som s ním dobrý priateľ. Pred tromi rokmi sme boli spolu na Makarskej, keď išiel do Chorvátska za ženou a dcérou. Viezol ma a volal manželke, hovoril s ňou slušne, nikdy mi nepripadal agresívny,“ povedal po vypuknutí kauzy Čaplovič.
Jánoš v súčasnosti podľa vlastných slov o návrate do politiky neuvažuje
„Politika je to posledné, čo ma v tejto chvíli zaujíma,“ povedal Jánoš.

Beata
Balogová
