Keď bola pred troma rokmi ako pozorovateľka v jednej z hlavných bratislavských pôrodníc, videla zakázaný Kristellerov manéver pri dvoch vaginálnych pôrodoch. Predsa jej do očí lekári tvrdili, že ho nepoužívajú. Uznávaná dánska lektorka pôrodnej asistencie a výskumníčka JETTE AAROE CLAUSEN hovorí o skúsenostiach zo Slovenska aj zo sveta.
V čom boli pôrody, ktoré ste počas dvoch dní mali možnosť vidieť na Slovensku, iné oproti tomu, čo poznáte z praxe v Dánsku?
"V prvom rade bolo ťažšie mať pri pôrode partnera, to bolo dramaticky odlišné. Navštívila som kurz pre nastávajúce mamičky a bola som užasnutá, že ženy rozprávali veľmi málo. Jednoducho tam len niekto sedel a hovoril im množstvo informácií. Hoci v tom čase to bola nová iniciatíva, ktorá mala veci zlepšiť, stále to vyzeralo veľmi staromódne. Dôvod, prečo sa na tomto kurze zúčastňovali aj muži, bol ten, že bol povinný, ak chceli byť pri pôrode. To ma veľmi prekvapilo. V Dánsku je mimoriadne vzácne, aby žena prišla na pôrodnú sálu bez partnera, priateľa alebo člena rodiny. Posledná pôrodnica, ktorá u nás otvorila mužom svoje brány, to urobila v roku 1974."
Čo sa týka metód vedenia pôrodu, bolo niečo, čo Vás zaskočilo?
"Pri prvom pôrode, ktorý som videla, žena už ležala na pôrodnom stole, robili jej Kristellerov manéver a obrovský nástrih hrádze, taký veľký som v živote nevidela. Bola som šokovaná. Mladý lekár, ktorý ho robil, potom pred pôrodnou sálou ukázal na dvere, usmial sa a povedal, toto je slovenské pôrodníctvo, takto sa rodí na Slovensku. Prvýkrát v živote som videla tlak na brucho. Spýtala som sa ho, ako dlho môže žena tlačiť v druhej dobe pôrodnej, keď je úplne otvorená a bábätko zostúpilo hlbšie do panvy. Nechápal tú otázku, no nakoniec povedal: desať až pätnásť minút. V Dánsku je to hodina až hodina a pol, usmernenia NICE v Británii dokonca hovoria o troch hodinách."

Hlavný odborník slovenského ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský vysvetľuje, že je rozdiel medzi Kristellerovým manévrom, ktorý je zakázaný a nerobí sa u nás, a ľahkým tlakom na fundus, ktorý sa u nás robí. Videli ste na Slovensku pri pôrodoch naozaj Kristellerov manéver?