SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Dánska odborníčka: Zážitok v slovenskej pôrodnici ma šokoval

Tlak na brucho, málo súkromia, aj manželia za dverami. Známa dánska lektorka pôrodnej asistencie zostala po návšteve Kramárov zaskočená.

Jette Aaroe Clausen sa pôrodnej asistencii venuje od roku 1989. Bola praktikujúcou pôrodnou asistentkou a dodnes pôsobí ako lektorka pôrodnej asistencie a výskumníčka. Desať rokov bola konzultantkou dánskeho ministerstva zdravotníctva, publikuje v uznávaných medzinárodných vedeckých časopisoch vrátane databázy Cochrane. Od roku 2010 prednáša na Metropolitan University College v Kodani. (Zdroj: archív Jette Aaroe Clausen)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď bola pred troma rokmi ako pozorovateľka v jednej z hlavných bratislavských pôrodníc, videla zakázaný Kristellerov manéver pri dvoch vaginálnych pôrodoch. Predsa jej do očí lekári tvrdili, že ho nepoužívajú. Uznávaná dánska lektorka pôrodnej asistencie a výskumníčka JETTE AAROE CLAUSEN hovorí o skúsenostiach zo Slovenska aj zo sveta.

V čom boli pôrody, ktoré ste počas dvoch dní mali možnosť vidieť na Slovensku, iné oproti tomu, čo poznáte z praxe v Dánsku?

"V prvom rade bolo ťažšie mať pri pôrode partnera, to bolo dramaticky odlišné. Navštívila som kurz pre nastávajúce mamičky a bola som užasnutá, že ženy rozprávali veľmi málo. Jednoducho tam len niekto sedel a hovoril im množstvo informácií. Hoci v tom čase to bola nová iniciatíva, ktorá mala veci zlepšiť, stále to vyzeralo veľmi staromódne. Dôvod, prečo sa na tomto kurze zúčastňovali aj muži, bol ten, že bol povinný, ak chceli byť pri pôrode. To ma veľmi prekvapilo. V Dánsku je mimoriadne vzácne, aby žena prišla na pôrodnú sálu bez partnera, priateľa alebo člena rodiny. Posledná pôrodnica, ktorá u nás otvorila mužom svoje brány, to urobila v roku 1974."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa týka metód vedenia pôrodu, bolo niečo, čo Vás zaskočilo?

"Pri prvom pôrode, ktorý som videla, žena už ležala na pôrodnom stole, robili jej Kristellerov manéver a obrovský nástrih hrádze, taký veľký som v živote nevidela. Bola som šokovaná. Mladý lekár, ktorý ho robil, potom pred pôrodnou sálou ukázal na dvere, usmial sa a povedal, toto je slovenské pôrodníctvo, takto sa rodí na Slovensku. Prvýkrát v živote som videla tlak na brucho. Spýtala som sa ho, ako dlho môže žena tlačiť v druhej dobe pôrodnej, keď je úplne otvorená a bábätko zostúpilo hlbšie do panvy. Nechápal tú otázku, no nakoniec povedal: desať až pätnásť minút. V Dánsku je to hodina až hodina a pol, usmernenia NICE v Británii dokonca hovoria o troch hodinách."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pôrodníci, zostúpte z piedestálu Čítajte 

Hlavný odborník slovenského ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský vysvetľuje, že je rozdiel medzi Kristellerovým manévrom, ktorý je zakázaný a nerobí sa u nás, a ľahkým tlakom na fundus, ktorý sa u nás robí. Videli ste na Slovensku pri pôrodoch naozaj Kristellerov manéver?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Vladimír Weiss st. v zápase Slovan Bratislava - KÍ Klaksvík.

Sľuboval iný Slovan, bola to tradičná dráma.


4 h
Maxima Štrbáka si vybral tím Buffalo Sabres v drafte NHL 2023 z 45. miesta.

Nezúčastní sa na prípravnom kempe Buffala Sabres.


15 h
Futbalisti Legie Varšava sa tešia z gólu v zápase s Aston Villou.

Slovák Patrik Hrošovský nastúpil až v závere.


TASR 10 h
Libor Hudáček a Marko Daňo (vpravo) sa tešia z gólu.

Pre Marka Daňa to boli prvé góly v novej sezóne.


Sportnet a 1 ďalší 11 h
SkryťZatvoriť reklamu