BRATISLAVA. Výrazné ochladenie s prudkým vetrom zasiahne Slovensko v najbližších dňoch. Podľa rôznych predpovedných modelov by mal napríklad v Bratislave v nedeľu fúkať vietor s nárazovou rýchlosťou približne 130 kilometrov za hodinu.
Slovenský hydrometeorologický ústav preto na nedeľu vydal pre západnú polovicu Slovenska a oblasť Vysokých Tatier výstrahu druhého stupňa pred silným vetrom. Silný vietor však bude fúkať v celej krajine, miestami môže dosahovať rýchlosť zhruba 80 kilometrov za hodinu.
„Nárazy s takouto silou nie sú až taká zvláštnosť, ale najmä vo Vysokých Tatrách môže silný vietor aj vyvracať stromy,“ hovorí meteorológ Peter Jurčovič. Podľa predpovedného modelu Aladin by mohol na Lomnickom štíte vietor dosahovať rýchlosť až 200 kilometrov za hodinu.

Mrazy aj záveje
Dôvodom búrlivej zmeny počasia je mimoriadne hlboká tlaková níž nad severnou polovicou Európy, ktorá sa postupne presúva na východ.
Po jej okraji k nám už cez víkend začne prenikať arktický vzduch spoza severného polárneho kruhu, ktorý so sebou prinesie aj sneženie.
„Snežiť začne najskôr na horách severného Slovenska, pričom hranica sneženia sa bude stále znižovať,“ hovorí meteorológ Pavel Matejovič. V pondelok sa podľa neho nedá vylúčiť, že sa pri prehánkach objavia nejaké snehové vločky aj v nížinách juhozápadného Slovenska, tu sa však bude sneh topiť.
Počasie v najbližších dňoch
- Sobota - 7 až 12 stupňov, prevažne oblačno
- Nedeľa - 5 až 10 stupňov, dážď, na horách sneženie
- Pondelok - 5 až 10 stupňov, zrážky, od 400 metrov snehové
- Utorok - 5 až 10 stupňov, ojedinele zrážky, od 600 metrov snehové
- Streda - 4 až 9 stupňov, ojedinele prehánky
Iná situácia bude na severe Slovenska, kde odborníci predpokladajú, že sa snehová pokrývka môže aj udržať.
V utorok ráno by sa malo na väčšine územia postupne vyjasniť, čo podľa doktoranda z Katedry fyzickej geografie a geoekológie Mareka Kučeru môže znamenať, že v dolinách so snehovou pokrývkou teplota môže klesnúť aj pod -10 stupňov Celzia.
V spojitosti so silným vetrom sa zároveň najmä v severných okresoch Slovenska môžu vytvárať aj snehové jazyky a záveje.
Začiatkom novembra takýto vývoj počasia nie je úplne zvyčajný. Matejovič však upozorňuje, že po teplých letách, aké bolo aj tento rok, zvykne nasledovať pomerne skoré sneženie. Napríklad v roku 2003 po veľmi teplom lete napadla na bratislavskom letisku prvá snehová pokrývka už 24. októbra, čo bol historický rekord.

Prezuť treba čím skôr
V stredu, teda prvého novembra, meteorológovia očakávajú dočasné oteplenie, po ktorom by však malo nasledovať opätovné klesanie teplôt pod bod mrazu.
„V novembri má už celkovo počasie iný ráz, teda návrat nejakého babieho leto už nemôžeme očakávať,“ hovorí Matejovič.
Sviatok Všetkých svätých tento rok tak bude okrem tradičných problémov s dopravou sprevádzať aj nepríjemné počasie. V súvislosti s pálením sviečok napríklad jednoznačný spôsob, ako bojovať s vetrom, neexistuje. Kvety by však bolo vhodné na svoje miesta nejakým spôsobom upevniť. „Inak budú po cintorínoch všade lietať chryzantémy,“ hovorí Jurčovič.
Polícia každoročne vyzýva počas tohto obdobia k ohľaduplnosti vzhľadom na takzvaných „sviatočných“ šoférov. Okrem toho je však pre vývoj počasia dôležité aj myslieť na prezutie zimných pneumatík. Tie sú od 15. novembra na cestách povinné, ak sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu.
„Najbližší voľný termín máme až 10. novembra,“ hlási pneuservis Best Drive v Bratislave. Podobná situácia je aj na iných miestach na Slovensku, o plnom vyťažení v piatok hovorili prevádzkovatelia pneuservisov v Žiline či v Košiciach.

Beata
Balogová
