SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Európu zasiahol silný vietor, zabil šesť ľudí (minúta po minúte)

Vietor narobil problémy aj na Slovensku.

Na snímke dopravná situácia na horskom priechode Donovaly po predpoludňajšom snežení.Na snímke dopravná situácia na horskom priechode Donovaly po predpoludňajšom snežení. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situáciu sme sledovali minútu po minúte

23:24 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

23:05 Následky silného vetra v Trenčianskom kraji odstraňovalo do nedeľného večera celkovo 130 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru.

Profesionálom pomáhalo aj niekoľko desiatok dobrovoľných hasičov, informoval hovorca hasičov v Trenčianskom kraji Marián Petrík.

Hasiči v kraji absolvovali podľa poslednej štatistiky Prezídia HaZZ asi 60 výjazdov, čo bolo najviac v rámci celého Slovenska.

22:04 Víchrica vyžiadala dve obete aj v Nemecku. Podľa médií sa v Dolnom Sasku utopil 63-ročný muž, ktorý so svojím 59 ročným bratom utekal pred valiacou sa vodou z auta, v ktorom prespávali pri severomorskom zálive Jadebusen.

Druhou obeťou je žena, ktorá v nemocnici podľahla zraneniam, ktoré utrpela, keď sa s ňou a s dvoma mužmi prevrhol motorový čln.

Jeden z mužov je nezvestný, zatiaľ čo druhý leží v nemocnici s vážnym poranením. Nešťastie sa stalo v ramene Severného mora Peenestrom.

Skryť Vypnúť reklamu

20:07 Silný vietor zapríčinil v priebehu nedele krátkodobú či dlhšie trvajúcu neprejazdnosť celkovo 13 úsekov železničných tratí, postihnuté bolo najmä Záhorie. Uviedla to hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

"Stále je neprejazdný úsek medzi Zohorom a Devínskou Novou Vsou, a tiež úsek Veľké Leváre - Sekule - Malacky," uviedla hovorkyňa.

Problém je stále podľa jej informácií aj v úseku medzi Čadcou a Krásnom nad Kysucou, kde opäť spadol strom. Neprejazdné z dôvodu nepriaznivého počasia a sneženia sú aj trate ozubnicovej železnice medzi Štrbou a Štrbským Plesom i Tatranskej elektrickej železnice v úseku Štrbské Pleso - Vyšné Hágy.

"Krátkodobé výpadky trakčného vedenia sme zaznamenali aj v úsekoch na strednom Slovensku, napríklad v okolí Banskej Bystrice," dodala Pavliková. Na odstránení následkov veternej smršte pracujú v teréne podľa jej slov všetci pracovníci ŽSR, ktorí majú pohotovosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:18 Silná búrka komplikovala dopoludnia premávku na cestách a železniciach tiež v Rakúsku, obmedzená bola aj prevádzka na letisku v Salzburgu.

Z bezpečnostných dôvodov bola na niekoľko hodín uzavretá hlavná vlaková stanica vo Viedni, pretože vietor v jej blízkosti poškodil budovu vo výstavbe. Vlaky síce mohli stanicou prechádzať, ale nezastavovali, a osobná doprava bola presmerovaná na viedenskej stanici Meidling.

Hlavná stanica obnovila prevádzku o 16:00

18:31 Horskí záchranári pomáhali čínskej turistke, ktorá v poobedňajších hodinách požiadala prostredníctvom tiesňovej linky 18300 o pomoc.

"Dorazila na Skalnaté pleso, kde boli všetky prevádzky zavreté a vo víchrici a hustom snežení už nedokázala samostatne pokračovať do údolia. Záchranári kontaktovali pracovníkov visutej lanovky na Skalnatom Plese, ktorí 23-ročnú turistku našli v blízkosti budovy a prichýlili ju v služobnej miestnosti. Následne záchranári HZS doprevadili turistku do Starého Smokovca, kde bola ubytovaná," informujú záchranári.

Skryť Vypnúť reklamu

18:11 Hasiči v Košickom a Prešovskom kraji absolvovali viacero výjazdov.

"Od rána sme odstraňovali niekoľko popadaných stromov v Popradskom, Kežmarskom, Staroľubovnianskom a v Prešovskom okrese. Najviac ich bolo v okrese Poprad, ako je Cesta slobody. Celkovo sme mali v kraji 11 výjazdov," uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove a dodal, že hasiči zo Starej Ľubovne a z Kežmarku sú v teréne i v týchto chvíľach.

17:58 Liptovská obec Demänovská dolina v ktorej žije asi stovka obyvateľov je momentálne odrezaná od sveta.

Prístupovú cestu zatarasili stromy, ktoré nevydržali na niekoľkých úsekoch nápor silné vetra.

Na odstraňovaní momentálne pracujú hasiči.

17:52 Víchrica sa nevyhla ani Maďarsku, kde hasičov na pomoc volali v stovkách prípadov. Vietor lámal konáre, vyvracal stromy a poškodzoval strechy.

Skryť Vypnúť reklamu

Na jazere Balaton zastavili v dôsledku silného vlnobitia premávku kompy. Najviac škôd hlásili v Rábsko-mošonsko-šopronskej, Komárom-ostrihomskej, Veszprémskej a Peštianskej župe, kde meteorologická služba vydala najvyšší - červený stupeň varovania pred nárazovým vetrom. Informoval o tom hovorca Celoštátneho úradu ochrany proti katastrofám (OKF) Márton Hajdu.

V okolí mesta Siófok na brehu Balatonu namerali rýchlosť vetra až 135 km/h. Na železničných tratiach Budapešť-Hegyeshalom, Budapešť-Nagykanizsa, Budapešť-Pécs a ďalších meškali vlakové spoje. Na príčine boli popadané konáre a stromy a poškodené elektrické vedenie.

17:30 Vietor strhol v bratislavskom Lamači časť strechy z budovy, v ktorej sídli súkromná ZŠ a MŠ Marie Montessori. Na mieste v blízkosti lamačského zimného štadióna zasahujú hasiči, polícia tiež uzavrela Borinskú ulicu a odklonila premávku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vietor strhol asi polovicu plochy strechy na južnom trakte budovy," informoval vicestarosta Lamača Lukáš Baňacký o udalosti, ktorá sa odohrala približne o 15.00 h, našťastie bez toho, aby ohrozila niekoho zdravie či život.

"Strešná krytina nespôsobila pri páde ďalšie majetkové škody," uviedol Baňacký.

17:07 Najsilnejší náraz vetra meteorológovia zaznamenali na stanici Nitra - Veľké Janíkovce 126 km/h.

Veterné počasie bude pokračovať aj v pondelok, a to najmä na juhozápade Slovenska a v horských oblastiach.

16:36 Počasie spôsobilo meškanie či zrušenie ďalších vlakových spojov. Napríklad vlak EC 277 Praha hl.n. - Budapest-Keleti mešká zo stanice Zohor 111 min. Dôvodom je poškodené trolejové vedenie.

V úseku Kúty - Devínska Nová Ves sú vlakové spojenia nahradené náhradnou autobusovou dopravou. Vlak Ex 127 Praha hl.n. - Žilina mešká na území ČR 136 min.

Skryť Vypnúť reklamu

Stominútové meškanie mal IC vlak 514 z Košíc do Bratislavy. Dôvodom bola porucha trolejového vedenia. V úseku Krásno nad Kysucou - Čadca a Vyšné Hágy - Štrbské Pleso tiež prerušili vlakové spojenie.

Vlak IC 513 je odrieknutý v celom úseku. Ako náhradu dopravca odporúča použiť vlak R 611.

Aktualizované informácie o vlakových spojeniach sú dostupné na Twitteri ZSSK.

16:04 Pre silný vietor zatvorili všetky štyri cintoríny v Trnave. Dôvodom je obava o bezpečnosť návštevníkov.

Na Kamennej spadol strom, na cintoríne na ulici Terézie Vansovej padajú zasa konáre. „Cintoríny budú zatvorené až do odvolania, keď sa upokojí vietor, budeme rátať škody,“ povedala Michaela Šípošová Rigová zo spoločnosti Rigstav.

Prečítajte si tiež: Pre silný vietor zatvorili v Trnave všetky cintoríny Čítajte 

15:44 Problémy s elektrinou majú aj odberatelia na strednom Slovensku. Dokopy výpadky elektriny pocítilo postupne približne 90-tisíc odberných miest, najvážnejšia situácia je aktuálne v okolí Žiliny, Martina a Banskej Bystrice, informoval hovorca Stredoslovenskej energetiky - Distribúcie Miroslav Gejdoš.

Skryť Vypnúť reklamu

"Situácia dosiahla krátko po poludní charakter kalamity. Pracovníci Stredoslovenskej energetiky Distribúcie sú v teréne a snažia sa odstrániť momentálne asi 30 porúch na linkách vedenia vysokého napätia," povedal Gejdoš.

Výpadky hlásia aj z Liptova.

15:30 Vietor skomplikoval aj premávku vlakov. Na viacerých miestach spadli na trať stromy, prípadne ich pád poškodil trakčné vedenie. "Situáciu s neprejazdnosťou tratí sme od predpoludnia riešili na siedmich úsekoch, väčšinou na západnom Slovensku," informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková. Neprejazdný podľa jej slov je v súčasnosti úsek Senica - Jablonica, taktiež úsek Skalica - Holíč nad Moravou. "K prerušeniu premávky došlo v priebehu dňa i na trati Papraď - Čachtice, rovnako i na Orave na trati Kraľovany - Párnica, kde prekážku odstránili," uviedla hovorkyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Stále je neprejazdný úsek medzi Čadcou a Krásnom nad Kysucou, kde približne o 12.15 h narazil vlak do spadnutého stromu. "Nikomu sa pri tejto kolízii nič nestalo, " zdôraznila hovorkyňa.

S prejazdnosťou sú problémy aj na úseku Tatranských elektrických železníc medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom a na ozubnicovej železnici medzi Štrbou a Štrbským Plesom.

Situáciu o vlaku pre SME priblížil aj čitateľ Michal Zagora. "My stojíme už 2 hodiny vo vlaku Kúty - Bratislava, ktorý ostal stať medzi Zoborom a Devínskymi jazerami," píše a dodáva, že dôvodom státia má byť padnuté elektrické vedenie. "Podla informácií, ktoré máme, ide nejaký technik až z Nových Zámkov, aby spravil uzemnenie a mohol po nás prísť náhradný vlak," dodáva Zagora.

Skryť Vypnúť reklamu

15:22 Dve obete si búrka vyžiadala aj v Poľsku. Jedna smrteľná nehoda sa stala na severozápade krajiny v Západo-Pomoranskom vojvodstve a druhá v Opolskom vojvodstve, ktoré leží pri hraniciach s Českou republikou.

Vietor dosahoval niekde v nárazoch okolo 90 kilometrov za hodinu.

15:11 Vietor na západnom Slovensku spôsobil na viacerých miestach výpadok elektrickej energie. Ako informuje Západoslovenská distribučná, a.s., na svojej internetovej stránke, momentálne je najviac postihnutá oblasť Bratislavy, Senice, Dunajskej Stredy, Trenčína, Partizánskeho, Nitry a Komárna.

" Na odstránení porúch pracujú pohotovostné zložky Západoslovenskej distribučnej nepretržite. Informácie o približnom čase odstránenia poruchy postupne aktualizujeme na stránke s aktuálnymi poruchami," uvádza spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

15:00 Pre počasie museli organizátori zrušiť aj obrovský slalom Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom Söldene. V súťaži mal štartovať aj slovenský reprezentant Andreas Žampa.

Tentoraz dosiahla veterná smršť na meteorologickej stanici Pitztaler neďaleko ľadovca rýchlosť 120 kilometrov za hodinu, čo znemožnilo bezpečný priebeh.

Predpoveď hlásila ďalšie zosilnenie vetra, navyše, usporiadatelia v tlačovom centre potvrdili aj uzavretie komunikácie zo Söldenu na Rettenbach.

14:55 V Trenčíne vietor poškodil budovu mestskej krytej plavárne.

" Vietor poškodil strechu a jednu z bočných stien bazénovej haly. Oznamujeme návštevníkom krytej plavárne, že až do odvolania nebude z bezpečnostných dôvodov možný vstup do bazénovej haly. Vstup do sauny zostáva bez obmedzenia," informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto podľa nej podnikne všetky kroky smerujúce k čo najskoršiemu vyriešeniu vzniknutej situácie a opätovnému sprístupneniu bazénovej časti.

Prečítajte si tiež: Vietor v Trenčíne poškodil budovu krytej plavárne Čítajte 

14:46 V senickej časti Sotinná, kde sú mestské nájomné byty, strhol vietor z jedného z bytových domov strechu.

14:13 Bratislavská ulica Na Barine v časti Lamač je neprejazdná.

13:48 Silná búrka komplikovala dopoludnia premávku na cestách a železniciach aj v Rakúsku. Popadané stromy spôsobili aj výpadky elektrickej energie, poničené boli niekde strechy domov. Rýchlosť vetra dosahovala na severe krajiny v nárazoch až 140 kilometrov za hodinu. Zranenie nie sú zatiaľ podľa agentúry hlásené.

Kvôli stromom na koľajniciach bolo prerušené železničné spojenie medzi obcou St. Valentin a mestom Styra v Hornom Rakúsku. Niektoré cesty tam boli z bezpečnostných dôvodov uzavreté.

Skryť Vypnúť reklamu

V oblasti Linz v Hornom Rakúsku vietor dosahoval rýchlosť až okolo 140 kilometrov za hodinu, na horách v Hornom Rakúsku namerali ráno až 179 kilometrov za hodinu.

13:33 Hasiči zasahovali pri popadaných stromoch na cestách, čo komplikovalo dopravu.

Do 13.00 h zasahovali v Hornom Badíne v okrese Krupina, v Mýte pod Ďumbierom v Breznianskom okrese spadol strom cez celú cestu a oba jazdné pruhy blokoval aj strom v Hornej Ždani v okrese Žiar nad Hronom, v dôsledku čoho sa cesta stala neprejazdnou.

Silný vietor a popadané stromy narobili problémy aj Kremnici, rovnako v Hriňovej i v obci Detvianska Huta v okrese Detva a na štátnej ceste v Šuriciach v okrese Lučenec.

Prečítajte si tiež: Na horách nášho regiónu husto sneží. Myslite na to, ak ste neprezuli Čítajte 

13:20 Takto to predpoludním vyzeralo na diaľnici D1 v smere do Popradu.

13:06 Zatiaľ najvážnejší prípad v Košickom kraji sa stal v Kuzmiciach, v okrese Trebišov. „Vietor tam zroloval strechu na rodinnom dome,“ dozvedeli sme sa na operačnom stredisku krajských hasičov. Okrem toho museli v okolí Michaloviec odstrániť dva spadnuté stromy na cestách, s ďalším si museli poradiť v Smolníku.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky prípady sa, našťastie, zaobišli bez zranení.

Prečítajte si tiež: Silný vietor vyčíňa aj v Košickom kraji. Padali stromy, zrolovalo aj strechu. Čítajte 

12:56 Niektoré toky v Česku vystúpili na tretí povodňový stupeň. Hasičom pre vietor stúpol počet výjazdov. Na niektorých miestach kolabuje doprava. Zatvorená zostala aj pražská zoologická záhrada.

Výstraha pred extrémne silným vetrom platí pre celé územie ČR až do 19.00 h.

12:35 "Pri najvyššom počte technických udalostí zasahujú príslušníci v Trenčianskom kraji, kde doposiaľ uskutočnili už 19 výjazdov. V Trnavskom kraji boli hasiči vyslaní k 18 prípadom, v Bratislavskom kraji k 10 technickým udalostiam. Košickom kraji zasahovali pri štyroch udalostiach, pri jednom výjazde pomáhali príslušníci v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji," uviedla Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Hasiči majú poplach, najviac ich zasahuje v Trenčianskom kraji Čítajte 

12:06 Najmenej dve obete na životoch si vyžiadal silný vietor, ktorý v ranných hodinách zasiahol takmer celé územie Českej republiky.

V meste Jičín na severovýchode Čiech usmrtil padajúci strom muža. A ťažkým zraneniam podľahla aj žena, na ktorú spadol strom v lese pri obci Stařeč v okrese Třebíč v Kraji Vysočina.

11:55 Cestári vo Vysokých Tatrách pracujú od noci zo soboty na nedeľu v plnom nasadení, na viacerých úsekoch sneží a fúka silný vietor, v niektorých úsekoch sú aj popadané stromy.

„V spolupráci s dopravnou políciou sme uzatvorili úsek cesty Štrbské Pleso – Vyšné Hágy práve pre popadané stromy,“ informoval Marián Barilla, riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad. Na mieste zasahujú aj hasiči.

„Spadnutých je asi desať stromov na ceste II/537 pred Štrbským Plesom,“ konkretizoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove. Popadané stromy hlásia cestári aj na ďalších úsekoch ciest, medzi Štrbským Plesom a Podbanským a tiež medzi Štrbou a Šuňavou.

Prečítajte si tiež: Cestu medzi Štrbským Plesom a Vyšným Hágmi uzavreli, popadali tam stromy Čítajte 

11:42 Mimoriadne silný vietor prináša aj prvé komplikácie v doprave. Najmä na západe sú hlásené desiatky popadaných stromov, ťažko prejazdné cesty a neprejazdné úseky.

Vietor ešte svoje maximum nedosiahol a postupne sa preženie Podunajskou nížinou a Podunajskou pahorkatinou.

11:31 Ako informuje SHMÚ, aktuálne sneží na Chopku, Lomnickom Štíte, Štrbskom plese, v Télgarte. Rýchlosť vetra na Chopku dosahuje 18 m/s, na Lomnickom Štíte 16 m/s, v Bratislave - Ivánke 11 m/s, v Jaslovských Bohuniciach 11 m/s, v Nitre 13 m/s a v Trenčíne 12 m/s.

Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečnstvo a s pribúdajúcim snežením tendencia lavín je stúpajúca. Na Čertovici sa šmýka, úsek je ťažko prejazdný.

Na Donovaloch sneží, problémy majú kamióny.

11:22 Silná búrka zasiahla aj sever a západ Poľska, kde lámala stromy a spôsobila výpadky prúdu.

Na severe krajiny v Západo-Pomoranskom vojvodstve zomrel vodič auta, na ktoré spadol strom.

11:14 V dôsledku mimoriadne silného vetra zostali v nedeľu desaťtisíce domácností v Českej republike bez dodávok elektrickej energie. Energetická spoločnosť ČEZ vyhlásila pre desať krajov kalamitný stav a jej pracovníci riešia stovky porúch. Väčšinu z nich spôsobili spadnuté stromy a vetvy.

Vietor komplikuje situáciu aj v železničnej a leteckej doprave.

11:04 Počasie sužuje aj iné krajiny. Hasičský zbor v nemeckej metropole Berlín vyhlásil v nedeľu ráno stav núdze po tom, čo mesto zasiahla búrka pomenovaná Herwart, ktorá v berlínskych uliciach napáchala značné škody.

V dôsledku silného vetra sa zrútilo lešenie na jednom z berlínskych stavenísk, pričom utrpel vážne zranenia náhodný okoloidúci. Vietor tiež vyvracal stromy a strhol strechu z jednej z výškových obytných budov.

Dôsledky extrémneho počasia pocítili v nedeľu aj obyvatelia severonemeckého mesta Hamburg, kde sa na jednom mieste vyliala z koryta rieka Labe. Hovorca miestneho hasičského zboru uviedol, že záchranári sa usilujú zabezpečiť okolité cesty a veľké podzemné parkovisko, ktoré by voda mohla zaplaviť.

11:01 V dôsledku silného vetra a spadnutého stromu na komunikáciu momentálne nepremáva autobusová linka. 43 v Bratislave, spájajúca Patrónku s miestami v bratislavskom lesoparku. "Na trase tejto linky spadol v krátkom čase už druhý strom," informoval Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová.

10:55 Situáciu monitoruje aj Dopravný podnik Bratislava (DPB), ktorý zabezpečil posilnené hliadky dopravného dispečingu i energo dispečingu, starajúceho sa o premávku električiek a trolejbusov.

10:47 Aktuálne meteorologické výstrahy, ako ich avizuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

10:43 Cintoríny v Bratislave sú z bezpečnostných dôvodov zatvorené. Informoval o tom riaditeľ organizácie Marianum Pohrebníctvo mesta Bratislavy, ktorá sa stará o mestské cintoríny, Radoslav Vavruš. "Ako sme avizovali v sobotu, zhodnotili sme situáciu, vyplývajúcu zo silného nárazového vetra a rizika pádu časti stromov, a cintoríny sme uzavreli," uviedol Vavruš.

Opatrenie platí až do odvolania. "V pondelok ráno situáciu vyhodnotíme a aj podľa toho, či nebude potrebné odstraňovať následky veternej smršte, rozhodneme o ďalšom postupe," uviedol Vavruš. Mrzí ho nepríjemná situácia pre tisíce návštevníkov, ktorí sa chystali cintoríny navštíviť. "Bezpečnosť je však prvoradá," zdôraznil.

Najpodrobnejšie počasie pre Slovensko a svet Pozrite si, aké bude počasie u vás.

BRATISLAVA. V nedeľu zasiahol Slovensko silný vietor, ktorý v obývaných častiach Slovenska väčšinou dosahuje rýchlosť v nárazoch 60 až 90 km/h, ojedinele aj nad 100 km/h.

Na hrebeňoch hôr nad pásmom lesa sa vyskytne až mohutná víchrica. V podvečerných hodinách na severe stredného a východného Slovenska sa ojedinele môžu tvoriť aj snehové jazyky v dôsledku silného vetra a poklesu hranice sneženia až na cca 500 m nad morom.

Problémy na cestách

Prečítajte si tiež: Meteorológovia aj záchranári varujú pred mimoriadne silným vetrom Čítajte 

Snehové jazyky môžu komplikovať situáciu na cestách v severných okresoch stredného a východného Slovenska ešte aj v pondelok zrána. Najvážnejšia situácia v osídlených oblastiach sa očakáva na juhozápade Slovenska.

V okresoch Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec a Dunajská Streda by mala rýchlosť vetra dosiahnuť 105 až 115 kilometrov za hodinu. Podľa Beaufaurtovej stupnice ide v takomto prípade o víchricu.

Výstraha 3. stupňa SHMÚ platí pre uvedené okresy v nedeľu od 09.00 do 16.00 h.

Prečítajte si tiež: V Česku bez elektriny, v Poľsku jeden mŕtvy. Strednú Európu zasiahol silný vietor Čítajte 

Najvyššiu rýchlosť, miestami v nárazoch 160 až 180 kilometrov za hodinu, by mal podľa meteorológov vietor dosiahnuť na horách v okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Tvrdošín.

Aj v tomto prípade vydal SHMÚ najvyššiu možnú výstrahu, s platnosťou od 09.00 do 18.00 h.

Najvyššia výstraha

"Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká, pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká," varujú meteorológovia.

Silný vietor zafúka aj v ďalších krajoch Slovenska. Pre územie Trenčianskeho, Žilinského, Trnavského, Nitrianskeho kraja a okresy Košice – okolie a Rožňava platí výstraha 2. stupňa od 09.00 do 18.00 h. Vietor by tam mal dosiahnuť rýchlosť 85 až 105 km/h.

Pre zvyšok krajiny, kde SHMÚ očakáva vietor s rýchlosťou 65 až 80 km/h, platí výstraha 1. stupňa od nedele (29.10.) 18.00 do pondelka (30.10.) 00.00 h. Ako SHMÚ informuje na sociálnej sieti, silný vietor v nedeľu nezasiahne len naše územie, ale aj okolité krajiny. Nárazy vetra viac ako 100 km/h očakávajú meteorológovia v Česku, Nemecku, Rakúsku, Poľsku či v Maďarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 845
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 497
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 236
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 530
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 499
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 401
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 253
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 073
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 040
 10. Slovenský orloj – svetová atrakcia 2 863
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tragédia sa stala v Krásnohorskom Podhradí.


SITA a 1 ďalší 1 h
Popradské pleso.

Záchranári museli vyrážať na pomoc.


2 h
Akcia Čisté hory počas všetkých ročníkov prilákala spolu už vyše 46-tisíc dobrovoľníkov.

Koná sa 43. ročník akcie Čisté hory.


TASR 2 h
Predseda Smeru Robert Fico je čoraz silnejší.

Pellegrini potrebuje nejakú tému, hovorí sociológ.


SITA 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu