BRATISLAVA. Slovensko potrápi silný vietor. Najviac postihnuté bude západné Slovensko, sever a stred krajiny. Prevažne na horách môže aj snežiť a môžu sa tvoriť snehové jazyky a záveje.
Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke, kde vydal pre tieto oblasti aj výstrahy prvého stupňa.
Snehové jazyky a záveje
V Tatrách a okolí môže byť víchrica. Meteorológovia predpokladajú, že rýchlosť vetra tam môže byť miestami 30 - 37 m/s (110 - 135 km/h), čo je víchrica.
Zároveň tu môže snežiť a môžu sa tvoriť snehové jazyky a záveje.
Na západnom Slovensku má fúkať o čosi menej ako na horách. Rýchlosť vetra tu môže miestami dosiahnuť 18 - 22 m/s (65 - 80 km/h). Výstrahy potrvajú celý deň. Na utorok (31.10.) zatiaľ výstrahy nie sú hlásené.
Výjazdy hasičov
Hasiči mali v nedeľu (29.10.) pre zlé počasie rušno. Od rána do večera do 21.00 h zasahovali v približne 490 udalostiach, ktoré vznikli následkom nepriaznivej poveternostnej situácie.

V teréne ich bolo viac ako 800. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
"Najviac výjazdov bolo zaznamenaných v Nitrianskom, Trenčianskom, Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali viac ako 300-krát," doplnila s tým, že v teréne boli profesionálni aj dobrovoľní hasiči.
Následky silného vetra odstraňovali podľa jej slov nepretržite počas celého dňa.
Ľudia bez elektriny
Viac ako 190-tisíc ľudí na západnom Slovensku zostalo v nedeľu pre extrémne silný vietor bez elektrickej energie.
Najviac postihnutá bola oblasť Bratislavy, Trenčína, Trnavy, Partizánskeho a Senice. Ráno bolo bez elektriny ešte 6000 odberných miest. TASR to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Západoslovenská energetika Michaela Dobošová.
"Všetky dostupné pohotovostné zložky Západoslovenskej distribučnej sú v teréne a pracujú na odstránení porúch," uviedla.
Niektoré poruchy, ako pováľané stromy na vedeniach či roztrhané vodiče si podľa jej slov vyžadujú dlhší čas na opravu. "Predpokladáme však, že väčšina porúch bude odstránená v priebehu dnešného dňa," doplnila Dobošová.
Meškanie vlakov
Osobná železničná doprava je na Slovensku už stabilizovaná a postupne sa obnovila na celom území Slovenska.
Výnimkou je trať Pohronská Polhora - Tisovec, kde sa podľa hovorcu ZSSK Tomáša Kováča čaká na odstránenie spadnutého stromu.
Zároveň trvá prerušenie dopravy aj do a z Štrbského Plesa. "Vlaky sú nahradené autobusmi," uviedol Kováč. Náhradná autobusová doprava tak premáva na úseku Starý Smokovec - Štrbské Pleso a späť.
"Autobusy boli nasadené aj namiesto zubačky zo Štrby na Štrbské Pleso a späť, avšak vzhľadom na silnú poľadovicu premávajú nepravidelne a s ťažkosťami," opísal hovorca.
Výrazné meškania majú podľa ZSSK najmä nočné vlaky a vlaky smerujúce z a do Českej republiky. Napríklad EuroNight (EN) vlak Metropol, ktorý premáva z Berlína cez Bratislavu do Budapešti, mešká približne 130 minút. Tiež EN vlak Bohemia z Prahy cez Žilinu do Humenného mešká 105 minút a EuroCity vlak Jan Jesenius z Budapešti cez Bratislavu do Prahy mešká 30 minút.
V prípade vnútroštátnych vlakov zaznamenáva meškanie približne 180 minút rýchlik Poľana, ktorý o 21.27 h vyrážal z Prešova a smeruje do Bratislavy, rýchlik Ipeľ s odchodom o 7.13 h zo Zvolena smerujúci do Košíc má meškanie 35 minút a rýchlik Tajov na trase Banská Bystrica (6.35 h) - Bratislava (9.59 h) zaznamenal meškanie 30 minút.