Správu sme aktualizovali o vyjadrenie Branislava Harabina
BRATISLAVA. Syna niekdajšieho ministra spravodlivosti Štefana Harabina Branislava zvolili za sudcu. Po niekoľkých neúspešných pokusoch ho v pondelok zvolilo 13 členov Súdnej rady, zdržal sa jeden.
Pred radu predstúpil ako osemnásty uchádzač a vo svojom krátkom prejave zhrnul, prečo sa o túto prácu uchádza.

„Nebudem opakovať to, čo už máte v materiáloch,“ začal svoj prejav Harabin.
Napriek razantnému úvodu bol prejav oproti iným uchádzačom skôr rozpačitý. Harabin hovoril potichu a chvíľami mu nebolo rozumieť.
„Pozitívny dojem na mňa urobilo právo už v detstve, nakoľko môj otec je sudca,“ povedal Harabin mladší.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) sa k voľbe Harabinovho syna nechcela vyjadrovať. „Neviem, či potrebuje justícia bulvarizáciu personálneho obsadenia súdov,“ povedala Žitňanská.
Podozrenia z minulosti
Branislav Harabin
- V roku 2004 zmaturoval na gymnáziu v Bratislave.
- O päť rokov neskôr dokončil právo na Trnavskej univerzite.
- Minulý rok urobil justičnú skúšku.
- Od roku 2012 pôsobil ako vyšší súdny úradník.
- V roku 2007 ho denník Plus jeden deň odfotil, ako sa aj s kamarátom rozváža na služobnom aute svojho otca Štefana Harabina. Takisto prichytil aj jeho mamu.
- Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií nakoniec skonštatoval, že Harabin starší zákon neporušil.
S kariérou Branislava Harabina sa spájajú viaceré otázky. V minulosti sa stal justičným čakateľom ešte predtým, než dostal diplom z práva. Neskôr sa stal asistentom senátu na Krajskom súde v Bratislave.
Sudcom sa snažil stať od roku 2016. Podarilo sa mu to až na Okresnom súde Bratislava I, čo je jeden z najvyťaženejších súdov v hlavnom meste.
Vo výbere obstál v čase, keď bol vedením súdu poverený Vladimír Sklenka, bývalý policajný ochrankár, ktorý sa dlhé roky staral o bezpečnosť rodiny Harabinovcov.
V čase, keď bol Štefan Harabin ministrom spravodlivosti denník Plus jeden deň odfotil, ako sa Branislav vyvážal na otcovom služobnom aute.
Takisto sa podľa denníka dostal k pozemku s plochou 600 štvorcových metrov za 145-tisíc eur v bratislavskej časti Záhorská Bystrica v čase, keď sa jeho plat súdneho úradníka pohyboval okolo 700 eur v hrubom.
„Kúpu pozemku považujem za svoju súkromnú záležitosť a len nad rámec dodávam, že jeho kúpna cena nepredstavovala ani polovicu Vami uvádzanej „odhadovanej“ sumy a opätovne potvrdzujem, že som ho nadobudol z prostriedkov získaných zákonným spôsobom, pričom moje majetkove pomery boli preverovane aj Národným bezpečnostným úradom, ktorý nezistil žiadne nezrovnalosti,“ tvrdí Branislav Harabin.

Nikto zo Súdnej rady sa ho na to nespýtal. Predniesol svoj krátky príhovor a odišiel preč bez jedinej otázky či poznámky.
Pri niektorých iných kandidátoch členovia rady dávali doplňujúce otázky alebo upozornili na ich dobré výsledky v doterajšej práci.
Harabinov syn je podľa jeho kolegov svedomitý zamestnanec a nie je problém za neho zahlasovať, tvrdí nový podpredseda Súdnej rady Pavol Pilek. „Mal by byť dobrým sudcom,“ povedal Pilek s tým, že neprezradí, či za neho aj naozaj zahlasoval, alebo nie.
Porovnávať s otcom ho Pilek nechcel.
Uchádzačku s ťahákom nepustili
Súdna rada zvolila všetkých uchádzačov okrem kandidátky Kristíny Rakickej. Tá si na sudcovské skúšky, ktoré sa konali v januári na súde v Dunajskej Strede, priniesla vypracované prípadové štúdie, ktoré mohla mať posunuté z ministerstva spravodlivosti.
Žitňanská únik materiálov odmietla.
„My sme si to preverili a vylučujem, že by došlo k úniku. Druhá vec je, či si má kandidát na sudcu brať so sebou ťahák, to je skôr otázka etického posudzovania,“ povedala Žitňanská.

Kým podklady na ich vypracovanie boli v minulosti zverejnené na webe, od minulého roka sú interným dokumentom rezortu.
Rakická rade povedala, že štúdie jej poskytol iný uchádzač o post sudcu, keďže v minulosti boli bežne dostupné.
Členovia súdnej rady ju upozornili, že vyhláška spomína materiály, ktoré si môže uchádzač so sebou priniesť, ale takéto prípadové štúdie medzi nimi nie sú.
Členka rady Elena Berthotyová jej počas vypočúvania povedala, že jej dá hlas iba vtedy, ak dokáže pred Súdnou radou verejne prehlásiť, že pochybila a dá záruku, že v budúcnosti už nebude podvádzať.
Ak sa ukáže, že naozaj pochybila, Rakická je podľa vlastných slov ochotná sa ospravedlniť.
„To, že som mala so sebou študijné materiály, som nepovažovala za niečo nemorálne a neetické. Ak je to tak, že na to existuje iná právna úprava a naozaj sa to považuje za pochybenie, tak nemám žiaden problém sa ospravedlniť,“ povedala Rakická.
Nakoniec v tajnej voľbe získala len deväť z potrebných desiatich hlasov. Piati členovia rady sa zdržali.

Beata
Balogová
