SME

Sulík predstavil experta pre legálnu držbu zbraní

Nový expert Draškaba uviedol, že legislatíva upravujúca podmienky držby zbraní je prísna a citlivo vyvážená.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Expertom na legálnu držbu zbraní opozičnej strany Sloboda a Solidarita sa stal Boris Draškaba.

Na tlačovej besede ho predstavil líder SaS Richard Sulík s tým, že Slovensko by malo do 14. septembra 2018 premietnuť do slovenskej legislatívy európskym parlamentom prijatú Smernicu EÚ o kontrole zbraní sprísňujúcu legálnu držbu zbraní v krajinách EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Negatívne dopady

Ako Sulík uviedol, slovenská legislatíva upravujúca podmienky legálnej držby zbraní je vyvážená a SaS sa bude snažiť, aby európska smernica bola premietnutá v čo najlepšom režime, aby dnešní držitelia legálnych zbraní pocítili negatívne dopady smernice čo najmenej.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pripomenuli, Česká republika smernicu napadla na Súdnom dvore, k čomu by sa podľa názoru Draškabu a Sulíka mala pridať aj Slovenská republika.

"Pred niekoľkými mesiacmi si EÚ zaumienila bojovať proti terorizmu tak, že sprísni legálnu držbu zbraní. To je nezmysel, žiadny terorista si nepôjde najprv vybaviť zbrojný pas," povedal s tým, že smernica nemala nikdy vzniknúť. Dodal, že Draškabu spoznal, keď sa smernicou začal Sulík zaoberať.

"Ohúril ma svojimi znalosťami z problematiky a vedel ich podať v angličtine. Pána Draškabu som preto oslovil pre spoluprácu," povedal a uviedol, že do SaS sa tak pridal ďalší odborník.

Sulík povedal, že Draškaba je bývalý dlhoročný člen predsedníctva Slovenskej advokátskej komory. V súčasnosti je predsedom predstavenstva a štatutárom Legis Telum, Združenia vlastníkov strelných zbraní.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že na Slovensku je v súčasnosti 160 tisíc držiteľov zbrojných preukazov a nemá sa ich kto na politickej úrovni zastať. Práve SaS s novým expertom chce "bojovať za vyššiu mieru osobnej slobody".

Prísna a citlivo vyvážená legislatíva

Draškaba upozornil, že smernica môže zhoršiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku, sťažiť výkon športových činností, kultúrno-historických činností a veľký počet zbraní by prešiel do ilegality, čo podľa neho rozšíri čierny trh so zbraňami.

Preto by bol rád, keby sa smernica premietla do národnej legislatívy čo najmiernejšie a keby sa Slovensko pridalo k žalobe, ktorú na Súdny dvor EÚ podala ČR.

Nový expert SaS na legálnu držbu zbraní Draškaba uviedol, že slovenská legislatíva upravujúca podmienky držby zbraní je prísna a citlivo vyvážená.

SkryťVypnúť reklamu

"Až 88 tisíc ľudí má oprávnenie zbraň nosiť na osobnú ochranu, sú držiteľmi zbrojného preukazu skupiny A. Celkovo bolo v prvom polroku 2017 v legálnej držbe 330 tisíc zbraní, medzi ne nie sú zahrnuté zbrane kategórie D, napríklad vzduchovky či expanzné zbrane," povedal.

Podľa jeho slov podmienky na získanie zbrojného preukazu sú pomerne komplexné a dostatočne prísne.

"Žiadateľ zbrojného preukazu musí mať aspoň 21 rokov, musí byť bezúhonný, spoľahlivý, zdravotne a psychicky spôsobilý, musí absolvovať skúšku na preukázanie odbornej spôsobilosti. A tieto spôsobilosti sa sledujú počas celej doby platnosti preukazu. K týmto všeobecným podmienkam sa pridávajú ešte osobné podmienky, napríklad povinné členstvo v športovej streleckej organizácii pri niektorých druhoch zbrojného preukazu. Okrem úzkej skupiny zbraní môže držiteľ preukazu získať povolenie na nadobudnutie akejkoľvek zbrane," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že je presvedčený o tom, že citlivú úpravu rozvracia európska smernica, ktorú europarlament schválil v máji tohto roka a účinná je od 13. júna.

Bezpečnostná situácia

Ako pripomenul, smernica stanovuje zákaz samonabíjacích zbraní, ktoré vznikli zo zbraní samočinných, ide o rozšírenú skupinu zbraní.

Ďalej prináša absurdný zákaz dlhých zbraní s kapacitou viac ako desať nábojov, krátkych zbraní s kapacitou viac ako 20 nábojov, zákaz zbraní s teleskopickou pažbou.

"Z hľadiska celkovej bezpečnostnej situácie na Slovensku je veľmi problematické zrušenie zbraní kategórie D. To znamená, že Slovensko bude povinne evidovať zbrane ako vzduchovky či znehodnotené zbrane a veľkým problémom je zákaz expanzných zbraní. Tie budú po schválení smernice na Slovensku zakázané," povedal Draškaba.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším opatrením by podľa smernice malo byť skrátenie platnosti zbrojného preukazu na päť rokov a zmení sa aj definícia hlavných častí zbrane. Okrem toho by sa mali sťažiť podmienky získania samonabíjacích zbraní na športové účely.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu