BRATISLAVA. Silný vietor, ktorý zasiahol cez víkend väčšinu Európy vrátane Slovenska, pozastavil migráciu vtáctva do teplejších oblastí.
Ako uviedol Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, vtáky teraz čakajú, kým sa podmienky zlepšia, aby mohli v ceste pokračovať.
Pozorovanie nie bežných druhov
„V súčasnosti ešte stále tiahnu naším územím druhy ako oriešok obyčajný, králik zlatohlavý, sýkorka uhliarka, sýkorka veľká, červienka obyčajná, drozd červenkastý, vrchárka modrá či strnádka trstinová. Ide prevažne o populácie so severnej a severovýchodnej Európy a Slovensko je migračnou križovatkou pri ich ceste na zimoviská v južnejších oblastiach,“ vysvetlil Slobodník.
Ako doplnila Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku, silný vietor môže ornitológom priniesť aj prekvapenie v podobe pozorovania druhov, ktorých výskyt v našich končinách nie je bežný.
Nedobrovoľná cesta
Prúdenie od severných oblastí totiž dokáže so sebou zobrať na nedobrovoľnú cestu napríklad vtáky, ktoré odleteli nad more za potravou.
„Občas sa nevrátia na pevninu, z ktorej odleteli, ale môžu byť odnesené až k nám. Tak tomu bolo napríklad i v roku 2016, keď bol u nás pozorovaný pomorník malý,“uviedla.
V niektorých oblastiach Slovenska priniesla zmena počasia snehovú prikrývku. Podľa ornitológov už preto nastal čas, keď sa môže začať s prikrmovaním vtákov na ich ceste do zimovísk - v súčasnosti napríklad sýkoriek, ktoré letia juhozápadným smerom.
„Vtáčence ocenia slnečnicu, zrno či rozpolené jabĺčka. V krajine silno ovplyvnenej človekom sú prirodzené zdroje limitované a pomoc vítaná,“ uzavrel Slobodník.