SME

Novela zákona o rybárstve má upresniť kompetencie a chrániť vodné zdroje

Cieľom nového zákona je nie len spresnenie existujúcich pojmov, ale aj doplnenie nových.

(Zdroj: TASR/Roman Hanc)

BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR prichádza s návrhom nového zákona o rybárstve. Tento týždeň ho predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

"Zákon o rybárstve nebol novelizovaný 15 rokov. Všetky dotknuté strany a subjekty sa zhodli, že je nutné legislatívu modernizovať, aby zákon lepšie reflektoval súčasné podmienky. Napríklad v oblasti kontroly výkonu rybárskeho práva, čo bola požiadavka aj Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ)," povedal hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Novela upresní kompetencie

Obsádky rýb ovplyvňujú kvalitu vodného prostredia a zároveň pôsobia ako indikátor prípadného znečistenia, respektíve neželaného zásahu do kvality vody

TOMÁŠ FERENČÁK, HOVORCA MŽP SR

Ako poukázalo ministerstvo, z dôvodu nie celkom zrozumiteľnej formulácie sa právna norma mnohokrát diametrálne interpretovala a chápala. To spôsobovalo problémy s výkonom rybárskeho práva.

"Návrh zákona reflektuje potreby širokej rybárskej základne, ktorá v súčasnosti výrazne presahuje počet 110.000 registrovaných členov SRZ okrem iného aj zachovaním jeho významného postavenia v zákone, ktorému ministerstvo pridelí výkon rybárskeho práva vo vodných tokoch, ale aj značného počtu ďalších rybárov, ktorým sú povolenia na rybolov vydávané ostatnými užívateľmi rybárskych rybárov," konštatuje sa v dôvodovej správe.

Obmedzenia v zdrojoch pitnej vody

Cieľom nového zákona je nie len spresnenie existujúcich pojmov, ale aj doplnenie nových. Novinkou má byť napríklad možnosť vzniku rybárskych revírov s režimom účelového rybárskeho hospodárenia.

SkryťVypnúť reklamu

Má sa využívať pri revíroch, ako sú vodárenské nádrže a ich prítoky, ktoré sú zdrojom pitnej vody.

"Je známe, že obsádky rýb ovplyvňujú kvalitu vodného prostredia a zároveň pôsobia ako indikátor prípadného znečistenia, respektíve neželaného zásahu do kvality vody," ozrejmil envirorezort.

Lov rýb v takýchto revíroch má byť preto možný len vo výnimočných, zákonom stanovených prípadoch so súhlasom ministerstva.

V lovných revíroch majú zase pribudnúť oznámenia o prípadných ťažkých kovoch v rybách. Pokiaľ sa limit ťažkých kovov v svalovine rýb prekročí, majú sa na mieste objaviť tabuľky s touto informáciou, ako aj odporúčaním mäso nekonzumovať.

"Loviaci akceptujúci odporúčanie užívateľa môžu ulovené ryby v takomto revíri buď púšťať späť do vody, alebo v prípade väčších exemplárov je ich možné vypreparovať na účely trofeje. Konzumácia takýchto rýb tak bude na vlastné nebezpečenstvo," konštatuje sa v návrhu zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Významným posunom oproti súčasnému právnemu stavu je podľa ministerstva aj zavedenie sankčného postihu za neoprávnené nakladanie s výkonom rybárskeho práva a taktiež úprava ustanovení o rybárskych pretekoch ako športovej rybárskej činnosti. Právna norma okrem iného aj sprísňuje kritéria výberu členov rybárskej stráže.

Debata rybárov s ministrom

Návrh nového zákona už kritizoval Slovenský rybársky zväz, obával sa prideľovania výkonu rybárskeho práva aj Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) a Štátnej ochrane prírody (ŠOP).

Prečítajte si tiež: Rybári kritizujú nový zákon, hovoria o začiatku konca organizovaného rybárstva Čítajte 

"Ide o nedorozumenie. Pripomienkujúce strany, SVP a ŠOP, navrhli zmenu, ktorá narazila na nesúhlas rybárov. Čo je pri príprave akéhokoľvek zákona absolútne bežné. No aby sa predišlo podobným nedorozumeniam, do procesu vstúpil aj minister životného prostredia László Sólymos. Ten sa stretol so zástupcami SRZ, vec si vyjasnili a dohodli sa na ďalšom postupe. A keďže zákon len ide do medzirezortného pripomienkového konania, ešte je ďalší priestor na diskusiu," zhrnul Ferenčák.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh nového zákona musí ešte prerokovať vláda a parlament, odobriť ho musí aj prezident. Jeho účinnosť sa predpokladá od januára 2019.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 302
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 297
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 082
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 809
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 685
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 826
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 180
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Šimon Nemec počas zápasu Montreal Canadiens - New Jersey Devils.

Nebol pripravený, myslí si tréner.


Martin Turčin
Tomáš Tatar, Šimon Nemec a Libor Hudáček počas MS v hokeji 2024.

Ja tým chlapcom rozumiem, nie vždy sa dá prísť na šampionát, hovorí Országh.


Martin Turčin
Gólová radosť hráčov Washingtonu Capitals

Víťazný zásah zaznamenal Carlson.


TASR
Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie piatok, 9. máj?


SkryťZatvoriť reklamu