BRATISLAVA. Blížiace sa voľby do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 4. novembra, prinášajú nebezpečenstvo, týkajúce sa všetkých samosprávnych krajov.
V príhovore občanom, ktorý odvysielal RTVS, to vyhlásil prezident Andrej Kiska.
Kiska: Stojí proti nám nebezpečná sila
Výnimočnosť týchto volieb podľa prezidenta totiž súvisí aj s nárastom podpory extrémistov na Slovensku.
"Naše sobotňajšie hlasovanie ovplyvní nielen kvalitu župných úradov a úspešnosť ich spravovania na najbližších päť rokov. Som presvedčený, že ovplyvní atmosféru v našej spoločnosti na roky dopredu," povedal.

Podľa prezidenta krajské voľby rozhodnúť o tom, či naplno využijeme možnosti, ktoré máme ako sebavedomá, moderná, západná krajina, pevná súčasť EÚ.
Na voličov preto apeloval, aby si spomenuli, ako mnohých nemilo prekvapil výsledok predchádzajúcich volieb v Banskej Bystrici, ktorý štyri roky doliehal na všetkých obyvateľov regiónu, ale aj celého Slovenska.
"V tohtoročných voľbách je nebezpečenstvo oveľa širšie. Týka sa všetkých samosprávnych krajov. Stojí proti nám organizovaná, profesionálna a nebezpečná extrémistická politická sila, odhodlaná dosiahnuť silný výsledok," upozornil.
Voľby ako demokratická zbraň
Kiska hovorí, že ako slobodná spoločnosť máme právo sa brániť zlu. A môžeme využiť naše občianske právo a poraziť hrozbu našou najsilnejšou zbraňou, ktorou sú slobodné demokratické voľby.
Prezident apeloval na ľudí, aby využili zostávajúce do volieb a snažili sa presvedčiť príbuzných, priateľov a známych, že stojí za to, vynaložiť trochu námahy a oboznámiť sa s kandidátmi na predsedov žúp a župných poslancov.
"Nie sú všetci rovnakí. Môžeme si medzi nimi vybrať tých, ktorí si svoju prácu budú robiť poctivo a dobre. Na prospech celého regiónu, v ktorom žijeme my, naše deti či naši rodičia," podotkol prezident.
Budúcnosť krajov
Hlava štátu uviedla, že v sobotu budeme rozhodovať o našom každodennom živote. O tom, ako budú vyzerať naše stredné školy, nemocnice a cesty.
"Budeme rozhodovať aj o tom, aké budeme mať železničné spojenia, sociálne služby. Ako bude fungovať cestovný ruch, kultúra, knižnice, galérie, divadlá, múzeá," povedal Kiska.

Prezident súčasne dodal, že rozhodneme o každodenných maličkostiach, ktoré život v našich regiónoch zlepšujú, alebo, naopak, môžu náš život zhoršiť.
Prezident priznáva, že voľby do vyšších územných celkov na Slovensku patria medzi tie s nižšou volebnou účasťou a výrazná väčšina z nás sa v týchto voľbách vzdáva svojho práva voliť a rozhodnúť o ďalšom rozvoji kraja, v ktorom žijeme.
"Rozumiem, že stav politiky možno viacerých ľudí na Slovensku znechucuje a odrádza. Možno nepovažujeme voľby do samosprávnych krajov za dostatočne zaujímavé. Možno nechápeme, aké sú v skutočnosti dôležité, " uviedol prezident.
Kiska je však presvedčený, že nie je správne v sobotu zostať doma. "Ako prezident cítim povinnosť vyzvať vás všetkých, aby ste si našli tú trochu času a išli v sobotu voliť," apeloval Kiska.
Úspešná krajina
Kiska tvrdí, že časti našej krajiny sa skutočne darí. "Najväčšou dnešnou sociálnou výzvou ale je, aby sa všetci ľudia, každý jeden občan na Slovensku cítil byť súčasťou tohto úspechu. A to tam, kde žije. Vo svojej rodine, vo svojej obci, vo svojom regióne," uviedol prezident.
Kiska v prejave upozornil na to, že v žiadnom kúte našej krajiny nemôžu mať ľudia pocit, že sú na svoje starosti úplne sami.
"Ale špičkové školy, kvalitné nemocnice či dobré cesty závisia aj od toho, koho si v sobotu vyberieme, aby spravoval veci verejné v ôsmich samosprávnych krajoch. Snaha o lepšie Slovensko sa nevyhnutne odvíja od úspešnejších regiónov," uzavrel.
Danko: Rozhodnite sa zodpovedne
S prejavom v RTVS vystúpil aj predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS). Občania na Slovensku by nemali podľa Danka podceňovať silu a význam vyšších územných celkov.

Podobne ako prezident Kiska aj Danko apeloval na ľudí, že župné voľby rozhodnú o tom, ako budú vyzerať a fungovať kraje. Ľudí vyzval, aby sa pri voľbách rozhodli zodpovedne a múdro.
"Dajte svoj hlas tomu, o kom ste presvedčení, že mandát využije na úprimný záujem o rozvoj vášho kraja, o zlepšovanie života v ňom. Dajte hlas tomu, kto má naozajstný záujem o naše Slovensko," konštatoval Danko a občanov vyzval, aby sa ku krajským voľbám postavili priamo a zodpovedne.
Občania by mali podľa jeho slov spoločne volebnou účasťou ukázať, že voľby do VÚC sú dôležité.
"To, ako budú vyzerať naše kraje, je iba vo vašich rukách. Máte právo to ovplyvniť, máte právo sa rozhodnúť. Nevoliť je právo, ale ísť voliť je zodpovednosť. Zoberte ju do vlastných rúk. Nízka účasť v týchto voľbách môže v konečnom dôsledku spôsobiť stagnáciu kraja," myslí si.
Ťažké rozhodnutie
Danko si uvedomuje, že v niektorých krajoch budú mať voliči naozaj ťažké rozhodovanie. "Ak nie ste ešte rozhodnutí, urobte tak s myšlienkou na váš kraj a na možnosti žiť v ňom lepšie. Viem, niekedy musí rozhodnúť aj kompromis, ale aj ten je prejavom odhodlaného postoja. V každom prípade však choďte voliť," apeloval.
Predseda Národnej rady sa v príhovore obrátil aj na mladú generáciu. "Nekritizujte svet na sociálnych sieťach, nenechávajte sa manipulovať, ale zoberte zodpovednosť do svojich rúk a choďte voliť," vyzval mladých ľudí.
"Rozhodnite sa slobodne, tak ako to robíte pri množstve iných úkonov vo svojom živote. Možnosť slobodne voliť nebola vždy na Slovensku samozrejmosťou. Vaši rodičia za to právo bojovali," dodal.
Fico ponúkol budúcim županom spoluprácu
Priestor dostal aj predseda vlády Robert Fico. Vo svojom prejave uviedol, že samosprávne kraje môžu výrazne meniť kvalitu života, preto ak majú občania možnosť a chuť, mali by ísť v sobotu 4. novembra voliť.
Fico v prejave uviedol, že jeho úlohou nie je presviedčať ľudí a hovoriť, že musia ísť voliť. Premiér je presvedčený, že verejnosť má dosť informácií, ako sú župy dôležité.

"Ako premiér musím potvrdiť, že župy môžu výrazne meniť kvalitu života. Majú právomoci v oblasti ciest II. a III. triedy, stredných škôl, v zdravotníctve a sociálnej oblasti," poznamenal predseda vlády s tým, že postavenie žúp netreba podceňovať.
Fico uistil, že novozvolení predsedovia VÚC budú mať u neho otvorené dvere. "Lebo spolupráca vlády a županov sa vždy osvedčila," vysvetlil.
Novým šéfom krajov adresoval premiér dve prosby. Prvá sa týka stredných škôl. "Stále sa mi zdá, že na stredných školách máme obrovské množstvo absolventov, ktorí sa nedokážu uplatniť, a privítal by som, keby viac prispôsobovali túto štruktúru potrebám praxe," odkázal.
Druhá prosba je o financiách. "Tak ako sa dnes darí štátu, tak sa darí aj župám. Majú dosť finančných prostriedkov. Prosím, rozdeľte sa s občanmi, ktorí žijú vo vašich župách, o tento ekonomický úspech. Ľudia si to naozaj zaslúžia," dodal Fico a voličom zaželal šťastnú ruku.