Trpí najmä srnčia a jelenia zver, ktorá sa vo vysokom snehu pohybuje len veľmi ťažko.
Tieto zvieratá, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanici Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, sa teraz združujú do väčších skupín. Ľudia sa k nim môžu priblížiť až na niekoľko krokov, pretože strácajú svoju prirodzenú plachosť, ale aj pomôcť prežiť kritické obdobie. Jelene, jelenice, srnce i srny sú odkázané na seno, ale aj pšenicu, kukuricu, jačmeň a ďalšiu potravu, ktorú im môže dať človek. V množstve snehu si totiž potravu zvieratá nájdu len veľmi ťažko. Kvôli jej získaniu sa teraz približujú až k humnám dedín a do záhrad na ich okraji.
Ako potvrdzujú pozorovania vo Veľkej Fatre, oslabenú a v snehu uväznenú zver veľmi ohrozujú jej prirodzení predátori, ktorí môže zapríčiniť jej značný úbytok. Nielen vlky, ktoré napríklad strhli jelenicu v oblasti Veľkého Šturca vo Veľkej Fatre, ale aj rysy. Jeden z nich strhol srnu pod Majerovou Skalou v tom istom pohorí. Po iné miernejšie zimy sa jelenia i srnčia zver dokáže zachrániť pred medveďmi, ktoré nezaľahnú do brlohov. Teraz je situácia iná a vo vysokom snehu pred nimi uniknúť nedokáže.
Odborníci predpokladajú, že počas tejto zimy kvôli nedostatku potravy srnčia a jelenia zver spôsobí väčšie škody na lesných porastoch. Nielen obhrýzaním kôry, ale aj odhrýzaním letorastov a púčikov mladých stromov.
*mb rč