BRATISLAVA. Ak sa v sobotu zúčastníte na župných voľbách, pomýlite sa a chybné lístky si budete chcieť zobrať, môže to skončiť pokutou 33 eur.
Podľa zákona totiž ide o priestupok, vysvetľuje ministerstvo vnútra s tým, že chybné lístky treba hodiť do urny, ktorá je určená presne na to. Ak teda niekto omylom vypíše lístok zle, mal by si od komisie vypýtať nový a pokazeného sa ihneď zbaviť.

Aj keď nejde o úplnú novinku, sobotné hlasovanie bude zatiaľ len druhým, počas ktorého hrozia voličom pokuty.
„Pokuty ukladá príslušný okresný úrad a neplatí sa nikdy na mieste,“ dodal tlačový odbor rezortu.
Sobotné voľby budú zároveň úplne prvými voľbami do vyšších územných celkov, ktoré sú jednokolové.
Mená zvolených županov tak budú známe už v nedeľu a nebude nasledovať ďalšie hlasovanie, v ktorom sa v minulosti rozhodovalo medzi dvoma postupujúcimi kandidátmi na župana.
V zozname budú aj tí, ktorí odstúpili
Postup pri samotnom hlasovaní sa v porovnaní s tým, na čo sú ľudia zvyknutí z minulosti, nezmení. Voliči sa vo volebnej miestnosti najprv preukážu dokladmi a následne dostanú dva hlasovacie hárky. Jeden na voľbu župana, druhý s možnosťou hlasovania za poslancov župného zastupiteľstva.
Pri výbere favoritov, ktorých číslo sa krúžkuje, si treba dať pozor na tých kandidátov, ktorí sa vopred vzdali kandidatúry. Na hlasovacích lístkoch síce budú uvedení, no ak by ich niekto zakrúžkoval, jeho hlas by bol neplatný.

Overiť to, kto ešte kandiduje a kto si to rozmyslel, bude možné pri vstupe do hlasovacích miestností, kde budú vyznačení neaktuálni kandidáti.
Volebné komisie dostali zároveň odporúčanie, aby takéto zoznamy dávali aj za každú plentu, dodala Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra.
Zoznamy kandidátov neposielali
Ak si pritom niekto dosiaľ nenašiel zoznam kandidátov na župana či poslancov v schránke, nejde o chybu úradov. Štát ich totiž v župných voľbách pre komplikovanosť hlasovania nikdy neposielal.
„Zoznamy kandidátov sú obce povinné uverejniť na webe, na oznamovacích tabuliach či spôsobom v mieste obvyklým,“ vysvetľuje rezort.
Na každom hlasovacom lístku bude napísané, za koľkých poslancov je možné v danom volebnom obvode hlasovať. Ide o maximálny počet poslancov, ktorým môže dať volič hlas, a to nezávisle od toho, za akú stranu kandidujú.
Ak pritom zakrúžkuje menej kandidátov, nič sa nestane. Naopak, ak viac, jeho hlasy budú neplatné. Počty sa pritom zásadne líšia. Kým v niektorých obvodoch si ľudia vyberajú len dvoch či troch poslancov, inde môže ísť aj o dvojnásobok.

Beata
Balogová
