SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Lunter vyhral v Bystrici, Bratislavu získal Droba (minúta po minúte)

V Trenčianskom kraji bude opäť županom Baška, v Nitrianskom Belica.

Voľby do VÚC 2017 sme sledovali minútu po minúte:

Anketa:
Prekvapili vás výsledky volieb?
Áno
3520
Nie
893
Hlasovalo: 4413
Hlasovanie otvorené:
od: 05.11.2017 01:42

4:23 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

4:22 Víťaz volieb predsedu Košického kraja Rastislav Trnka sa po zverejnení neoficiálnych výsledkov poďakoval všetkým voličom, ktorí prišli k volebným urnám.

"Samozrejme, najviac ďakujem tým voličom, ktorí dali hlas za rozhýbanie nášho kraja. Je to pre mňa obrovský záväzok, ktorý sa budem snažiť naplno realizovať tak, ako som sľúbil," uviedol pre novinárov vo svojom volebnom štábe.

4:19 Baška chce pokračovať v zmenách, ktoré začal. Prečítajte si rozhovor so staronovým županom.

3:52 Raši podľa vlastných slov urobil maximum, no nestačilo to. "Je to určite pre sklamanie pre mňa, ale aj celý tím. Naozaj neviem, čím to je...“ vyhlásil.

3:46 Ftáčnik viní za svoj neúspech aj Smer. Prečítajte si rozhovor.

3:23 Droba chce transparentnú župu, dozrieť by na to mali Galkovi ľudia. Prečítajte si rozhovor s budúcim bratislavským županom.

SkryťVypnúť reklamu

2:30 Belica tvrdí, že vyhral, lebo sa nehnal za vyššími funkciami. Prečítajte si rozhovor so staronovým nitrianskym županom.

Prečítajte si tiež: Krajina bude bez hnedého župana Čítajte 

2:26 Primátor Košíc Richard Raši (Smer) priznal prehru Košickom kraji, ktorých víťazom sa stal pravicový kandidát Rastislav Trnka.

2:15 V centrále SaS je víťazná atmosféra. Prišli aj novinári z iných volebných centrál a ľudia sa majú problém pomestiť pri pódiu. Dokonca omylom zničili neďaleký kvet.

Ľuďom sa prihovoril šéf strany Richard Sulík. Pravdepodobné víťazstvo Juraja Drobu považuje za prekvapenie, ale aj ukážku toho, že pravica postavila kvalitných kandidátov.

„Tá rozhádaná a neviem aká ešte strašná pravica zvalcovala veľký Smer,“ povedal Sulík.

2:13 Zrátaných je vyše 97 percent hlasov, Trnka má 38,3 percenta, Raši 37,2 percenta, čo je 15 85 hlasov. Senzačná prehra Smeru a Richarda Rašiho je čoraz reálnejšia a bližšia.

SkryťVypnúť reklamu

1:59 Viskupič žiadne veľké čistky nechystá. Prečítajte si rozhovor s budúcim županom v Trnavskom kraji.

1:50 Ftáčnik zablahoželal Drobovi k víťazstvu v Bratislavskej župe.

1:47 Tesný boj pokračuje až do konca. Zrátaných je 95 percent hlasov, Trnka má 38,6 percenta, Raši 37,4 percenta. Rozdiel predstavuje 1 731 hlasov.

1:42 Rastislav Trnka je opäť bližšie k víťazstvu v Košickom kraji. Zrátaných je 93 percent hlasov, Trnka má 38,7 percenta, Raši 37,5 percenta, čo predstavuje rozdiel 1 589 hlasov.

1:35 „Rozhodla kontaktná kampaň, to, že sme z pohodlia kultúrnych domov a kinosál vyšli priamo medzi ľudí,“ komentoval víťazstvo Majerský, ktorý už na štábe netrpezlivo čaká príchod svojej manželky z Levoče.

Do Prešova prišiel aj predseda KDH Alojz Hlina, ktorý neskrýval nadšenie. „Dnešným dňom sa KDH vrátilo so slovenskej politiky.“ Okomentoval aj celkové výsledky župných volieb na Slovensku: „Štvrtý november je dňom, keď sa na Slovensku skončil Smer.“

SkryťVypnúť reklamu

1:34 Pavol Frešo priznal porážku. Bude rád, ak napokon zvíťazí kandidát reprezentujúci pravicu.

1:23 Nezávislý kandidát, doterajší predseda Trnavského kraja, Tibor Mikuš prehral podľa predbežných výsledkov vo voľbách s Jozefom Viskupičom. Po zverejnení viac ako 90 percent hlasov voličov povedal, že rešpektuje danú situáciu.

Prečítajte si tiež: Hovoríme o ústupe Smeru a veľkom dni opozície Čítajte 

"Otázka však je, ako bol výsledok volieb dosiahnutý," povedal Mikuš s tým, že má na mysli manipuláciu s verejnou mienkou.

Dodal, že občan nevidí prácu, ktorá bola v kraji urobená, ale verí osočovaniu a nepravdám.

1:21 Po desatinke percenta rastie odstup vo vyrovnanom súboji o košického župana v prospech Trnku. Po zrátaní vyše 86 percent hlasov má Trnka 38,6 percenta, Raši 37,9 percenta. V prepočte je to už 855 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

1:11 Súboj o košického župana bude zrejme tesný až do konca. Zrátané sú vyše tri štvrtiny hlasov, Rastislav Trnka má stále malý náskok, dostal 38,3 % hlasov, Rochard Raši 38 percent.

Prečítajte si tiež: Smer utrpel karmickú porážku Čítajte 

1:08 Peter Chudík priznal volebnú porážku. "Na 99 percent sa stane županom pán Majerský. Blahoželám mu a prajem úspešné riadenie prešovskej župy," povedal okolo jednej po polnoci novinárom.

Na otázku, či je veľmi sklamaný, odpovedal: "Sklamaný áno, veľmi nie".

1:05 V bratislavskom kraji vedie Juraj Droba. Do centrály SaS za búrlivého potlesku vstúpil Richard Sulík. "Kde je Ďuro," kričí vysmiaty Sulík. "Poďme Ďuro, poďme," začína niekto skandovať. Nikto sa však nepridá.

00:58 Na štábe Milana Majerského v Prešove sa už spieva a oslavuje, spontánne sa k spevu pridali aj Milan Majerský a Andrea Turčanová.

SkryťVypnúť reklamu

0:55 V Košickom kraji je to stále o pár hlasoch. Zrátaných je 68 percent hlasov voličov, Trnka má 38,1 percenta, Raši 38 percent. Rozdiel je 98 hlasov.

00:50 "Vyzerá to, že sme vyhrali. Ďakujem všetkým voličom za dôveru. S veľkým napätím očakávame výsledky kandidátov na poslancov," povedal Ján Lunter pred jednou hodinou v noci, kedy bolo sčítaných viac ako 65 percent hlasov.

Poďakoval sa rodine, ale aj kandidátom, ktorí sa v jeho prospech vzdali kandidatúry.

00:46 Obrovský súboj v Košickom kraji pokračuje. Zrátaných je takmer 60 percent hlasov. Trnka má 38,5 percenta, Raši 38,4, čo je v praxi rozdiel 62 hlasov.

00:45 V centrále Eriky Jurinovej sa radujú z prvenstva, hlavná hrdinka však stále nedorazila.

00:43 Milan Majerský je čoraz bližšie ku kreslu prešovského župana. Zrátaných je už 72 percent hlasov, Majerský zvýšil náskok, má 37,4 percenta, Chudík 34,3 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

00:29 Priebežné výsledky volieb predsedu Košického kraja a poslancov zastupiteľstva, ktoré zatiaľ nie sú na rozdiel od minulosti v réžii vládneho Smeru, zatiaľ u ficovcov nepreceňujú, ale ani nepodceňujú. "Pred štyrmi rokmi to tesne okolo polnoci tiež nebolo slávne, potom sa to začalo preklápať k nám. Preto zatiaľ čakáme na to, pokiaľ bude spočítaných viac hlasov," povedal nám minister hospodárstva Peter Žiga.

00:27 "Viskupič oslavuje víťazstvo," informovala z jeho centrály naša reportérka Lenka Štepánková. Tibor Mikuš volebný štáb pre novinárov neotvoril, na výsledky však čaká v kruhu rodiny v Trnave.

00:24 Kandidát Smeru v Trenčianskom kraji Jaroslav Baška bude opäť županom. Po zrátaní polovice hlasov má 52,90 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

00:23 Súčasný župan Milan Belica je podľa priebežných výsledkov zatiaľ prvý spomedzi kandidátov
na predsedu v Nitrianskom kraji.
Spočítaných je momentálne zhruba 42 percent hlasov. "Beriem to s pokorou, tých čísiel ešte bude veľa," povedal Belica. Zároveň však dodal, že verí vo svoje víťazstvo.

00:17 Po zrátaní tretiny okrskov sa ukazuje, že výsledky môžu byť vo viacerých krajoch prekvapujúce. Podľa očakávaní v Banskobystrickom kraji vedie výrazne Ján Lunter nad Marianom Kotlebom.

Trenčiansky kraj sa javí ako rozhodnutý . Pri zrátaní 42 percent okrskov vedie jednoznačne Jaroslav Baška zo Smeru. Jeho náskok je viac ako tri desiatky percentuálnych bodov a dá sa označiť za župana. Podobne to vyzerá aj v Nitre, kde svoj post zrejme obháji Milan Belica.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapenie sa črtá v Žilinskom kraji, kde jasného favorita Juraj Blanára zo Smeru poráža Erika Jurinová z OĽaNO. Tento vývoj naznačovali aj udalosti z posledných dní. Pred dvoma týždňami v poslednom prieskume Jurinová strácala na Blanára iba jedno percento. Premiér Robert Fico v utorok 31. októbra, štyri dni pred voľbami, náhle zrušil prijatie veľvyslanca pre brexit a išiel podporiť Blanárovu kampaň.

Zaujímavo to vyzerá aj v Trnavskom kraji, kde trojnásobného župana Tibor Mikuša poráža Jozef Viskupič z OĽaNO. Po sčítaní tretiny okrskov v tomto kraji vedie o 15 percent.

V Košickom kraji, kde sa za jednoznačného favorita pokladal doterajší primátor Košíc za Smer Richard Raši, je tiež súboj napínavý. Po sčítaní 27 percent hlasov ho o dva percentuálne body poráža pravicový kandidát Rastislav Trnka.

SkryťVypnúť reklamu

V Prešovskom kraji zatiaľ poráža Petra Chudíka pravicový kandidát Milan Majerský. Je to tiež veľké prekvapenie.

Bratislava zatiaľ vyzerá veľmi nerozhodne. Prekvapuje zisk kandidáta Jána Mrvu, ale prvý je zatiaľ Ftáčnik.

Zatiaľ to teda vyzerá na porážku Smeru. Zo šiestich žúp obháji jednoznačne dve Trenčín a čiastočne Nitru, kde však Belica kandidoval so širokou podporou.

00:13 Doterajší predseda Nitrianskeho kraja Milan Belica aj po sčítaní tretiny hlasov vedie so ziskom 35,9 percenta.

0:11 Novinárov pustili do centrály Smeru v Prešove, na polnoc ohlásený brífing sa zatiaľ posúva. Atmosféra je pokojná, ale cítiť napätie. Peter Chudík zatiaľ v hlavnej miestnosti chýba.

00:10 Po spočítaní necelej štvrtiny hlasov v Bratislavského kraja už vedie Milan Ftáčnik so ziskom 17,85 percenta hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

00:06: Zrátaných je 39 percent hlasov v Prešovskom kraji, Chudík má 37,4 percenta, Majerský 34,9 percenta. "Rozdiel v hlasoch je necelá tisícka," znie na štábe Majerského.

00:04 Rozdiel medzi Lunterom a Kotlebom sa čoraz viac prehlbuje. Spočítaných je momentálne 23,5 percenta hlasov, Lunter má 43,8 percenta, Kotleba 27 percent.

00:02 Banskobystrický župan Marian Kotleba sa pred médiami počas volebnej noci skryl. Nie je ani v sídle ĽSNS - rodinnom dome na predmestí Banskej Bystrice.

Práve túto centrálu pôvodne označil Kotlebov spolustranník Milan Uhrík za pravdepodobné miesto čakania na výsledky. V dome je však zhasnuté a nebadať v ňom žiadny pohyb.

Naopak, v úrade Banskobystrického samosprávneho kraja sa vo veľkej zasadačke svieti aj napriek pokročilému času. Za oknami badať aj pohyb najmenej dvoch ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Kotleba počas toho, ako bol poobede voliť pre SME odmietol povedať, kde bude čakať na výsledky hlasovania s tým, že to ešte nevie a ide o predčasnú otázku. Večer cez Uhríka odkázal, že je mimo Banskú Bystricu a noc chce stráviť bez médií."

Špekuluje sa, že by mohol byť spolu s Uhríkom v Ivanke pri Nitre. Práve tam totiž čaká na výsledky aj Uhrík, ktorý sa uchádza o post župana v Nitre.

00:00 V Trnavskom kraji zatiaľ vedie Viskupič pred Mikušom.

23:57 Vo svojej centrále v Kontajneri Rivéra sa konečne ukázal Pavol Frešo. Voľba bratislavského župana môže podľa neho skončiť jeho víťazstvom, ale aj prehrou.

23:56 Vyrovnaný súboj v Prešovskom kraji pokračuje. Zrátaných je vyše 32 percent hlasov, Chudík má 38,4%, Majerský za ním 33,6%. Za nimi sú s veľkým odstupom kotlebovec Mihalčín (6,9%) a nezávislý Gmitter (6,4%).

SkryťVypnúť reklamu

23:53 Karta v Košickom kraji sa obracia. Po zrátaní necelých 21 percent hlasov už vedie Rastislav Trnka (39,4%), Raši má 38,9%

23:48 Zrátaná je štvrtina hlasov v Prešovskom kraji, stále vedie Chudík (37,1%), Majerský má 34,3%.

23:45 V Trenčianskom kraji aj po sčítaní štvrtiny hlasov vedie kandidát Smeru Jaroslav Baška.

23:42 Po zrátaní 13,5 percenta hlasov v Košickom kraji sa rozdiel zmenšil. Raši má 40,6, Trnka 38,4 percenta.

23:42 Kandidátka na županku Trenčianskeho kraja Renáta Kaščáková má volebný štáb v reštaurácii v centre Nálada je dobrá, prítomní pozerajú a komentujú volebné spravodajstvo v televízii. Kaščáková hovorí, že z očakávania výsledkov nie je nervózna.

23:33 V Prešovskom kraji je zrátaných vyše 19 percent hlasov, náskok Chudíka sa znížil. Má 39 percent, Majerský skoro 34 percent.

SkryťVypnúť reklamu

23:29 Medzi novinárov sa v Belicovej centrále odvážil prvý člen Smeru a kandidát na poslanca Nitrianskeho kraja Marek Illéš.

Novinárov ponúkol alkoholom. "Možno budeme musieť ísť do Ivánky," odmietla jedna z televíznych reportérok. "Narážala na centrálu nitrianskych kotlebovcov, kde by sa mal nachádzať aj predseda ĽSNS Marian Kotleba," informovala náš reportér Tomáš Holúbek.

23:25 Oficiálne výsledky z prvých obcí trocha krotia nadšenie pravice v Prešovskom kraji. Po sčítaní 15 percent hlasov vedie Chudík so 43 percentami, Majerský má 30 percent.

23:22 Nezávislý kandidát na predsedu Trnavského kraja a súčasný predseda Tibor Mikuš čaká na výsledky v úzkom rodinnom kruhu v centre Trnavy. K voľbám sa rozhodol vyjadriť až po zverejnení výsledkov okolo polnoci.

SkryťVypnúť reklamu

23:16 V Prešovskom kraji sa začína črtať prekvapenie na úkor pre súčasného župana, kandidáta Smeru a favorita volieb Petra Chudíka. Majerský vyhral aj v jednom okrsku vo Vranove nad Topľou, kde je jedna z tradičných Chudíkových bášt. Vyhodnocovať voľby je však ešte predčasné.

23:19 Štatistický úrad začal zverejňovať prvé priebežné výsledky.

23:11 Richard Raši tipuje pre seba vyše 40-percentný výsledok a zopakovanie úspešného ťaženia Smeru pri voľbách poslancov z predchádzajúcich volieb do zastupiteľstva.

23:10 Doterajší župan Pavol Frešo má prísť do svojej centrály v Kontajneri Riviéra o pol dvanástej. Všetko nasvedčuje tomu, že čaká na prvé prognózy a ak by boli pre neho zlé, nie je vylúčené že sa vôbec neukáže.

Niektorí novinári sa už zbalili a presunuli do centrál iných kandidátov, najmä k Milanovi Ftáčnikovi.

23:08 Lunter neverí, že bude mať nad 50 percent, ako mu prognózoval jeden z posledných prieskumov. Povedal to na krátkom brífingu v pivárni reštaurácie Boca. Verí však, že vyhrá. Predpokladá, že ak sa tak stane bude to vďaka vyššej účasti.

22:56 „Veľmi ma teší, že v Nitrianskom kraji podľa predbežných informácií prišlo k volebným urnám podstatne viac ľudí ako v minulých voľbách. Uvidíme, v čí prospech sa táto vyššia volebná účasť prejaví. Ja verím, že v náš a nie v prospech extrémistických síl ani v prospech tých, čo nárast extrémizmu v spoločnosti spôsobili,“ povedal kandidát na predsedu nitrianskeho kraja Ján Greššo.

22:55 Na centrále v Prešove majú prvé neoficiálne výsledky. V jednom z prešovských okrskov vyhral Majerský nad Chudíkom 131:35. Majerský podľa týchto zdrojov vyhral aj v obci Svinia v pomere 87:25. Centrálou KDH zaznel potlesk.

"Sme v očakávaní a v nádeji, že to pre nás dobre dopadne," uviedol Majerský.

22:53 "Trpím miernym optimizmom vzhľadom na to, že počúvam čísla o účasti. Uvidíme, ako ľudia rozhodli, na toto ja nemám veľmi dobrý odhad," priznal kandidát na trnavského župana Jozef Viskupič.

22:44 Kandidát Smeru na prešovského župana Peter Chudík má volebný štáb v krajskej straníckej centrále na Bayerovej ulici. Novinárov pozval na polnoc, ale je možné že vyjadrenie poskytne až neskôr.

22:39 V prešovskom sídle KDH je štáb pravicovej koalície kandidáta na župana Milana Majerského. Atmosféra je pokojná a príjemná, pozvaní pozerajú televízne spravodajstvo.

22:20 Bratislavským županom by sa mal stať Milan Ftáčnik so ziskom 23,50 percenta. Za ním by mali nasledovať Rudolf Kusý a Pavol Frešo. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý realizovala už počas moratória. Zverejnila ho televízia TA3.

22:12 Centrála Milana Ftáčnika, ktorý je favoritom na bratislavského župana, sa pomaly zapĺňa. "Priznám sa, že som trochu nervózny a snažím sa držať pri zemi, lebo prieskumy sú jedna vec, ale reálna voľba ľudí je vec druhá," hovorí. Výsledky budú podľa neho závisieť od účasti.

22:09 Úradujúci predseda banskobystrického kraja Marian Kotleba čaká na výsledky so svojimi ľuďmi mimo Banskej Bystrice bez prítomnosti novinárov.

22:00 Župné voľby sa skončili bez väčších problémov. Hlasovanie však pokračuje až do 23:15 v deviatich volebných miestnostiach v Trenčianskom kraji. Zvyšných 5 959 volebných miestností zatvorili presne
o desiatej.

21:55 Na volebnom štábe Richarda Rašiho v Košiciach bolo tesne pred 22. hodinou už dosť ľudí.

21:54 V Oravskej Porube používajú dlhé desaťročia na voľby starú kovovú urnu. Ako prenosnú majú tiež raritu - drevenú. Sú ešte z čias socializmu.

21:47 V Košickom kraji odhadujú volebnú účasť okolo 20 percent, čo je mierne viac ako v roku 2013.

21:06 Štatistický úrad bude zverejňovať priebežné výsledky až po 23:15 hod. Dôvodom je predĺženie hlasovania v Trenčianskom kraji.

20:25 V centrále strany Sloboda a Solidarita v Bratislave sa začala volebná noc, zatiaľ prišlo len zopár ľudí, chýbajú aj médiá. Kandidát na župana za SaS Juraj Droba sa zatiaľ s hosťami nezdržiava, šiel si oddýchnuť neďaleko miestnosti pre médiá.

20:10 V jednom z košických volebných okrskov si dve voličky prevzali hlasovacie lístky, odvolili a odišli domov.

„Keď sme sledovali v televízii spravodajstvo z volieb, všimli sme si, že voliči potvrdzovali podpisom prevzatie hlasovacích lístkov. Uvedomili sme si, že my sme nič nepodpisovali,“ uviedla pre Korzár Soňa Revická, ktorá bola voliť so sestrou Ľubicou.

Volebná komisia podnet dostala a preveruje ho.

20:08 Premiér Robert Fico odovzdal svoj hlas v priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka na Majerníkovej ulici v Bratislave.

20:05 Volebné miestnosti v obciach Horná Súča, Dolná Súča a Hrabovka v Trenčianskom okrese zostanú otvorené o viac ako hodinu dlhšie.

Dôvodom je výpadok prúdu, ktorý trval v jednotlivých volebných miestnostiach v rozpätí 70 až 75 minút. Uviedla predsedníčka Obvodnej volebnej komisie v Trenčíne Teresa Pavlásková.

Pravdepodobnou príčinou výpadku bolo strhnutie elektrického vedenia nákladným vozidlom pri vykonávaní zemných prác, povedala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová. Polícia preveruje podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania verejnoprospešného zariadenia.

19:53 Voľby sa pomaly končia a niektorí kandidáti sú už na svojich štáboch. V bratislavskom hoteli Devín sedí Martin Jakubec, jeho topánky sa blyštia najvýraznejšie v celej miestnosti napriek tomu, že vedľa prebieha stužková slávnosť.

"Povodne som chcel byt doma, normálne v župane, ale nakoniec som sa rozhodol, že urobím aspoň dačo takéto neformálne," hovorí.

19:28 Voľby prebiehajú v zásade pokojne a usporiadanie, potvrdil na tlačovke predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. Niekoľko desiatok podnetov, ktoré zaznamenali majú podľa Barányho miestny
charakter.

Týkali sa predovšetkým porušenia moratória a nedovoleného vedenia kampane, niektoré sa týkali drobných administratívnych nezrovnalostí v niektorých komisiách, ktoré sa riešili prakticky okamžite, dodal.

Čo sa týka účasti, predseda komisie uviedol, že všade sú to dvojmiestne čísla a väčšinou sa nezačínajú jednotkou.

Účasť nebude dramaticky vysoká ale nemyslí, že by mala klesnúť v tomto type volieb oproti minulosti. Riaditeľka odboru volieb ministerstva vnútra Eva Chmelová potvrdila, že v niekoľkých okrskov v trenčianskom kraji vypadla elektrika, situáciu komisia bude riešiť. Volebné miestnosti budú otvorené do 22:00, pravdepodobne s výnimkou tých, kde zaznamenali výpadok elektriny.

19:19 V mestskej časti Radvaň v Banskej Bystrici je na pôde Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity šesť volebných miestností pre šesť volebných okrskov.

Na chodbách je rušno a v miestnostiach sa vo večerných hodinách tvoria rady. Podľa predsedu okrskovej volebnej komisie Martina Luptáka je účasť vyššia ako pred štyrmi rokmi a môže byť doteraz okolo 50 percent.

Jeho slová potvrdila aj predsedníčka okrskovej volebnej komisie číslo 73 Darja Prudičová, ktorá odhadla účasť na 40 až 50 percent.

18:56 V Lome nad Rimavicou, ktorý patrí k najvyššie položeným obciam Slovenska, zatiaľ nepresiahla účasť 50 percent, čo je menej voličov ako čakali.

18:35 V obciach Horná Súča, Dolná Súča a Hrabovka v Trenčianskom okrese vypadol elektrický prúd. Výpadok sa týka deviatich volebných okrskov. Voľby sa budú musieť v týchto okrskoch predĺžiť o čas výpadku elektriny.

Anketa:
Pôjdete voliť?
Určite pôjdem, je to moja občianska povinnosť
1570
Rád by som išiel, ale nie je koho voliť
106
Nechystám sa, nevidím význam týchto volieb
74
Nepôjdem
290
Hlasovalo: 2040
Hlasovanie otvorené:
od: 04.11.2017 10:38

18:32 Obvodná volebná komisia v Revúcej preveruje oznámenie od občanov, podľa ktorého bol jeden predseda okrskovej volebnej komisie v okrese pri svojej práci pod vplyvom alkoholu, informuje TASR.

"Podnet podali občania priamo na ministerstvo, odtiaľ ho posunuli nám. Naša komisia to akurát išla skontrolovať," uviedol zapisovateľ obvodnej komisie.

18:13 V meste Trebišov sa volebná účasť nevymyká z priemeru Slovenska. V sobotu popoludní sa pohybovala iba niečo nad 10 percent.

Nízku účasť hlásia aj v obvode Šaľa. Podľa slov zapisovateľky príde k urnám možno desatina oprávnených voličov.

18:02 Krajské voľby by mali podľa informácií TASR stáť viac ako 10 miliónov eur. Z rozpočtu ministerstva vnútra by na ne malo ísť vyše 8,7 milióna eur, z rozpočtu Štatistického úradu SR takmer 1,5 milióna eur. Práve spojenie volieb do VÚC s komunálnymi voľbami by malo pomôcť ušetriť finančné prostriedky.

17:50 "V Banskej Bystrici bol už dopoludnia o voľby mimoriadny záujem. Vo viacerých okrskoch sa tvorili dlhé rady. Napríklad na Triede SNP čakali ľudia pred volebnými miestnosťami aj pol hodiny," píše RTVS na svojom facebooku.

17:43 Kým niektorí kandidáti trávia volebnú noc vo svojich centrálach v spoločnosti svojich kolegov či spolupracovníkov, kandidát na bratislavského župana Rudolf Kusý ju strávi netypicky. Celú ju prespí.

"Je to jeho volebný rituál. Počas všetkých piatich volieb, ktoré doteraz absolvoval, šiel večer spať a až ráno si pozrel výsledky," odôvodňoval Radovan Choleva, ktorý mu robí kampaň. Dodal, že pri predošlých voľbách, kde Kusý dvakrát kandidoval za starostu mestskej časti Nové mesto, za župného či miestneho poslanca, vždy uspel.

17:27 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán riešila od rána už desiatky podnetov, na stole má ďalšie. Väčšina z nich sa týka porušenia volebného moratória.

17:18 Vo volebnom obvode Nitra odhadujú vyššiu volebnú účasť ako v minulých voľbách. "Počítam, že ak to takto ďalej pôjde, tak sa volebná účasť vyšplhá do 25 percent," odhadol predseda obvodnej komisie Rudolf Hlavačka.

Vyššiu účasť ako pred štyrmi rokmi hlásia aj z okrskov v Trnavskom kraji.

17:10 V rómskej obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa registrujú tradične počas krajských volieb minimálnu účasť. Ani tentoraz tomu nie je inak.

17:02 Ako informoval predseda košickej krajskej volebnej komisie Vladimír Tot, časť komisie bola na výjazde v michalovskom volebnom obvode. Uviedol, že v obci Čierne Pole sa ich nejakí voliči pýtali, čo majú robiť, lebo sa tam pohybuje skupina neznámych ľudí a majú podozrenie z nekalej činnosti.

"Členovia komisie im poradili, nech to oznámia polícii. Podľa našich informácií občan pôjde podať trestné oznámenie na políciu okolo piatej," povedal Tot.

17:00 Jedným z predsedov okrskovej komisie v Prešovskom kraji je aj František Tomáš, ktorý je ich pravidelným členom nepretržite už 50 rokov. „Chodím, aby som urobil niečo dobré a prospešné pre Slovensko,“ povedal.

16:45 V Levoči odvolil kandidát na prešovského župana Milan Majerský. Ten bol podľa prieskumu AKO najvážnejším súperom súčasného župana Petra Chudika. Strácal však naňho takmer 20 percentuálnych bodov.

16:31 Pavol Krella zo Svrčinovca je bezdomovcom a momentálne žije v časti Zátky v karaváne, v blízkosti štátnej hranice s Českou republikou.

„Nenechal som si ujsť tieto voľby, pretože mi obec pomohla. Predtým som žil s učiteľkou, no po jej smrti som sa dostal takpovediac na ulicu. Nebyť obce, žijem na lavičke,“ povedal.

16:20 Posledné voľby na Slovensku, ktorými si ľudia vlani v marci vyberali svojich zástupcov do parlamentu, poznačili hackerské útoky a s tým súvisiace problémy Štatistického úradu pri zverejňovaní výsledkov, keď ešte na druhý deň ráno neboli na internete spočítané všetky hlasy.

Niečo podobné by sa tentoraz opakovať nemalo. Štatistický úrad má pripravený bezpečnostný projekt. „Všetky naše kroky vedú k tomu, aby voľby prebehli bez akéhokoľvek incidentu,“ povedal šéf úradu Alexander Ballek.

Dodal, že ani v minulosti k narušeniu spracovania výsledkov nedošlo. Hackerské útoky vraj len spomalili zverejňovanie výsledkov na webe.

Voľme tak, aby sme neurazili vlastné dejiny.

Vladimír Strmeň, priamy účastník Slovenského národného povstania

16:04 V obci Plavecký Štvrtok v okrese Malacky, kde žije početná rómska komunita, sa volebná účasť blíži k nule. Pre obyvateľov bývajú zaujímavejšie komunálne voľby.

16:01 Banskobystričan Vladimír Strmeň má 89 rokov. Je priamym účastníkom Slovenského národného povstania a voliť išiel hneď ráno.

"Voľme tak, aby sme neurazili vlastné dejiny," hovorí. Zaráža ho, ak v obciach, ktoré za vojny nacisti vypálili alebo vyvraždili ich obyvateľov, dnes dostávajú extrémistické tendencie opäť miesto. „Mladí to možno robia z nevedomosti, možno je to revolta, možno recesia. Nerozumiem však starším ľuďom, ako mohli tak rýchlo zabudnúť na to zlo, čo vojna so sebou priniesla."

15:47 V Banskej Bystrici zatiaľ riešili skôr špecifické problémy. Napríklad členka okrskovej volebnej komisie sa dožadovala označenia všetkých členov komisie, kto za akú politickú stranu v nej sedí.

15:40 Košičan Michal Bucher v sobotu najprv odvolil a potom ho už čakala oslava. Práve v deň volieb sa totiž dožíva okrúhlych 100. narodenín.

15:35 Voľby neradno zľahčovať, ale na župných úradoch sa bezprostredne nerozhoduje o dani z príjmu či odvodoch, tým menej o zahraničnopolitickej orientácii štátu. Voľby tak predovšetkým podajú správu o aktuálnom stave krajiny, rozložení voličských preferencií a kondícii jednotlivých politických strán. Písal pred voľbami komentátor SME Peter Tkačenko.

15:24 V plnom prúde sú voľby aj v Krivanoch v okrese Sabinov. Obec preslávil svojou bohatou činnosťou etnograf Ján Lazorík. Lásku k tradíciám a folklóru tu vypestoval dôkladne. Tunajší mladí si aj na voľby odbehli v krojoch.

Patrik Kancir (22) a Patrícia Urdová (20) prišli k voľbám pre zmenu po pracovných povinnostiach. Patrik vonku po rezaní dreva a Patrícia doma po upratovaní. „Cirkulárka a prach musia počkať,“ zhodli sa s úsmevom.

15:11 Volebná komisia na Kolónii Hviezda sa svojim sídlom vymyká od ostatných v meste Martin. Voličov víta v chatke v autokempingu pod Martinskými hoľami.

„Zažili sme tu silnú búrku, ale i výpadok elektriny, keď ľudia museli voliť pri svetle sviečok. Táto chatová atmosféra bola vtedy ešte čarovnejšia,“ povedala zapisovateľka Mária Rovňáková.

15:03 V bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice prebiehajú voľby pokojne. „Našťastie sa nič zaujímavé nestalo,“ povedala jedna z členov volebnej komisie. Účasť odhadli na 20 percent, ale ešte sa podľa nich môže zvýšiť, pretože viacerí ľudia si nechali návštevu volebnej miestnosti na večer.

15:00 Odvolené majú aj v najvyššie položenej osade na Slovensku. Magurka pod Nízkymi Tatrami patrí pod liptovskú obec Partizánska Ľupča.

Každé voľby prídu členovia komisie s prenosnou urnou k voličom v osade. Z ôsmich zapísaných voličov využili túto možnosť štyria.

14:53 V obci Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom krátko popoludní skolaboval 82-ročný člen okrskovej volebnej komisie. Ďalší členovia volebnej komisie mu okamžite privolali záchranku.

14:50 Zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Prešove Mária Šimčíková uviedla, že ešte v piatok popoludní dostali podnet, že v obci Svinia jednej z členiek okrskovej volebnej komisie bolo povedané, aby v sobotu nechodila do volebnej komisie, lebo je ich párny počet a údajne ich má byť nepárny.

Okresná volebná komisia podnet vyhodnotila ako neznalosť zákona. Zároveň si overili dnešný stav. Všetci členovia okrskovej volebnej komisie sú od začiatku prítomní na voľbách. Dotknutej členke okrskovej volebnej komisie nikto nebránil, aby sa ujala svojej funkcie.

14:35 Najvyššie položená volebná miestnosť na Štrbskom Plese býva zvyčajne plná turistov, v sobotu však tomu tak nebolo.

Dôvodom je fakt, že v župných voľbách sa s voličským preukazom voliť nedá a svoj hlas môžu voliči odovzdať len v mieste trvalého bydliska.

14:30 Krajská volebná komisia sa za prvých šesť hodín volieb do orgánov Prešovského kraja zaoberala jedným podnetom na porušenie volebného zákona. Ako informoval predseda volebnej komisie František Vaško, na komisiu sa obrátil jeden z občanov s tým, že občianske združenie propagovalo desiatich kandidátov rozdávaním letákov po meste Prešov.

14:22 "Členovia krajskej volebnej komisie idú preveriť podozrenia, ktoré sa vyskytli v súvislosti s voľbami vo Veľkých Kapušanoch a Drahňove," poznamenal predseda Volebnej komisie Košického kraja Vladimír Tot.

Ako informovala Gabriela Rákociová, zapisovateľka michalovskej obvodnej volebnej komisie, členovia komisie už išli na miesto, zatiaľ však nijaké konkrétne informácie nemá k dispozícii.

14:13 Krátko pred druhou poobede prišiel voliť aj banskobystrický župan Marian Kotleba spolu s manželkou a dieťaťom. Voliť prišiel na základnú školu na sídlisku v Sásovej. Vyhlásil že verí vo svoje víťazstvo.

Na otázku, či si dával robiť vlastné prieskumy, odpovedal, že prieskumom sú voľby. “Ako pán Boh rozhodne, tak to dopadne,” odhadol Kotleba výsledky.

14:00 Svoj hlas v obci Miloslavov v okrese Senec odovzdal popoludní predseda Národnej rady Andrej Danko.

"Demonštrácie sú zúfalé pokusy o zmenu v spoločnosti, ale v tieto dni to treba všetkým politikom zrátať a rozhodnúť tak, ako to cítia ľudia," povedal.

13:49 Prvé hlasy svojim kandidátom odovzdali aj voliči vo Svinej v okrese Prešov. V obci, kde je vysoký podiel Rómov, prebiehajú voľby bez komplikácií.

Hoci počas návštevy nebola účasť masová, našiel sa aj prvovolič. Dezider Bílý (20) bol pri volebnej urne premiérovo. „Prišiel som voliť, aby sa zlepšila rómska problematika a kriminalita," povedal.

13:42 V Nitre prišla odvoliť aj rodina Zbranková, ktorej všetci traja členovia sú nevidiaci. K volebnej urne prišli spolu so svojím asistentom.

"Pripravili sme sa dopredu, aby sme nezdržiavali. Preštudovali sme si zoznamy kandidátov, s manželkou sme si urobili ťaháky v Braillovom písme a za plentou sme už len nadiktovali asistentovi čísla a mená kandidátov, ktorých má krúžkovať," skonštatoval Josef Zbranek.

13:38 Voľbu má za sebou kandidát na nitrianskeho župana Ján Greššo, riaditeľ Divadla Andreja Bagara, ktorý podľa prieskumu agentúry AKO figuroval na treťom mieste za súčasným županom Milanom Belicom a druhým v poradí Petrom Oremusom. Až za ním bol kandidát ĽSNS Milan Uhrík.

13:30 Obvodná volebná komisia v bratislavskom Novom Meste preverovala prvý podnet, keď Okrsková komisia na Mikovíniho ulici nahlásila, že pred budovou niekto rozdáva bagety tým, ktorí volili jedného z kandidátov na predsedu bratislavského kraja.

Obvodná komisia to išla preveriť, ale keď prišli na miesto, nikoho už nenašli.

13:24 Obec Baláže neďaleko Banskej Bystrice má kruté spomienky na 2. svetovú vojnu. V marci roku 1945 ju nacisti prakticky zrovnali so zemou. Dedinu vydrancovali a 34 domov zapálili. Po ich vyčíňaní ostalo stáť iba päť domov, kaplnka a horáreň.

Paradoxne, počas druhého kola župných volieb v roku 2013 mal v tejto obci silnú podporu Marian Kotleba. Získal až 76 percent voličských hlasov.

13:00 Župné voľby väčšina Slovákov ignoruje a malá účasť zvykne prinášať veľké a nepríjemné prekvapenia. Prečo sa ľuďom nechce voliť? A môžu nás výsledky volieb zaskočiť?

Aj o tom sa v piatkovom rannom podcaste denníka SME rozprával Peter Tkačenko s politickou reportérkou Luciou Krbatovou.

Prečítajte si tiež: Dobré ráno: Prieskumy už zakázali, máme veriť stávkovým kanceláriám? Čítajte 

12:56 Národná kriminálna agentúra (NAKA) vedie vo veci podozrení z volebnej korupcie osem trestných konaní.

Na zisťovanie volebnej korupcie sa sústreďujú aj policajti. Aktuálne je ich v teréne sedemtisíc.

12:40 Informácie o údajnom kupovaní hlasov vo Veľkých Kapušanoch overovali reportéri denníka Korzár vo volebnom obvode 7 v okrese Michalovce.

Gabriela Rákociová, zapisovateľka obvodnej volebnej komisie, povedala: „O ničom nevieme, nedostali sme zatiaľ žiadne hlásenia." Podobne sa vyjadrila aj Anna Šipošová, zapisovateľka volebnej komisie vo Veľkých Kapušanoch.

12:35 Voľby má za sebou aj Marián Murín, jeden z ôsmich kandidátov na župana v žilinskom kraji. Odvolil v rodnom Mútnom.

K voľbám ma vždy privádza nádej, že sa v krajine niečo zlepší, a takto by sme k tomu mali pristupovať.

Erika Jurinová, kandidátka za županku Žilinského kraja

„Ešte pred chvíľou som pomáhal približne dvadsiatim jazdcom a chlapom na družstve zháňať viac ako tisíc kusov dobytka z lúk a pasienkov v okolí Mútneho," povedal Murín.

V Mútnom na Orave sa na nízku volebnú účasť sťažovať nemôžu. Po necelých piatich hodinách účasť presiahla viac ako 21 percent.

12:25 V štyroch galantských obvodoch sa volebná účasť pohybovala dopoludnia do desať percent. V Trnave, vo volebnom obvode 33, bola 11-percentná," informoval predseda krajskej volebnej komisie Zoltán Ratz.

12:21 V jednej z najmenších liptovských obcí Prosiek si pred dvoma týždňami vyberali v doplňujúcich voľbách starostu. Účasť dosiahla približne 70 percent.

Voľby do VÚC však takýto záujem nevzbudia. Dopoludnia podľa pracovníčky obecného úradu Eleny Lukášikovej prišli len dvaja ľudia.

12:13 V Nižnej na Orave odvolila Erika Jurinová, kandidátka na županku v žilinskom kraji. Do volebnej miestnosti ju sprevádzal manžel, starká a všetky dcéry, aj najmladšia, ktorá zatiaľ voliť nemôže.

„Doteraz som vždy využila svoje volebné právo,“ povedala po odvolení.

12:11 V hornonitrianskej obci Veľká Čausa volia tento rok už tretíkrát. Na jar volili chýbajúceho poslanca, pred tromi týždňami starostu.

12:05 Ak ste ešte neboli voliť a chystáte sa, dajte si pozor na tých kandidátov, ktorí sa vopred vzdali kandidatúry. Na hlasovacích lístkoch síce budú uvedení, no ak by ich niekto zakrúžkoval, jeho hlas by bol neplatný.

Overiť, kto kandiduje a kto si to rozmyslel, je možné pri vstupe do hlasovacích miestností, kde sú vyznačení neaktuálni kandidáti. Volebné komisie zároveň dostali odporúčanie, aby takéto zoznamy dávali aj za každú plentu.

12:00 V Hoštinej pri Púchove prichádzajú aj netradiční návštevníci. Člen volebnej komisie Dušan Hlinka hovorí, že na jedny voľby prišiel jeden z voličov na pleci s kocúrom. Vo volebnej miestnosti však mali aj iné zvieratá.

„Na jedny voľby prišla koza aj s mladým. Asi ju prilákalo teplo, ktoré unikalo z otvorených dverí. Pokojne prišla až dnu rovno pred volebnú komisiu,“ spomína si na zážitok z jedných volieb Hlinka.

11:46 Vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce už údajne volali políciu pre podozrenie z kupovania hlasov. Informáciu overujeme a zisťujeme viac.

11:43 Vašu budúcnosť máte v rukách vy, napísal na svoj facebook Pavol Frešo, kandidát na bratislavského župana, ktorý odvolil v spoločnosti svojich detí.

11:32 Na Základnej škole Ostredková v Ružinove je pred obedom situácia pokojná. Voliči sa postupne striedajú vo volebných miestnostiach.

Členovia komisie tvrdia,že účasť zatiaľ nie je vysoká. Odvolené majú doteraz podľa nich najmä dôchodcovia a rodiny s deťmi.

11:23 Aj primátor Trnavy Peter Bročka už odvolil. "Dnes som vstával krátko po štvrtej ráno a už o piatej sme rozdávali predsedom volebných komisií potrebné materiály. Priebeh volieb v Trnave je zatiaľ bezproblémový, som na telefóne, o akýchkoľvek komplikáciách ma okamžite informujú," povedal Bročka.

11:20 Vo voľbách do krajskej samosprávy v minulosti zaznamenali rekordne nízku účasť v košickej mestskej časti Luník IX. Dnes je situácia lepšia.

Podľa neoficiálnych informácií za dve hodiny od otvorenia volebných miestností v prvom okrsku bolo voliť viac ako dvadsať voličov a v druhom okolo desať voličov, čo je viac ako celková účasť vo voľbách v roku 2013.

11:09 Čitateľ z Brezna nás upozornil na situáciu, keď v miestnej volebnej komisii sedí muž v mikine zelenej farby s logom strany Kotleba - ĽSNS.

Aktivista Juraj Smatana píše, že ide o jasné porušenie volebného zákona. Ako sa má občas zachovať v podobnej situácii?

11:00 Priemerný vek obyvateľov Trenčianskeho kraja bol najvyšší spomedzi všetkých krajov. Zvláštnosťou župných volieb je, že priemerný vek kandidátov na župana aj na poslancov krajského zastupiteľstva je naopak v porovnaní s celoslovenským priemerom v Trenčianskom kraji najnižší.

10:55 Žilinský župan Juraj Blanár odvolil v sprievode manželky dopoludnia v Kultúrnom dome v žilinskej mestskej časti Trnové. Nervozitu si nepripúšťa.

„Ja som športovec a viem, čo to prináša, keď idete do súboja. Dnes už to je finálna páska, cez ktorú som prebehol a očakávam výsledok. Vždy som k tomu pristupoval s rešpektom a s veľkou pokorou,“ povedal krátko na to, ako vhodil do schránky volebný lístok. Zvyšok dňa chce stráviť v záhrade.

„Sobota je vždy pracovná, treba ešte niektoré jesenné práce v záhrade dokončiť. Potom mám naplánovanú milú udalosť. Podvečer pôjdem na oslavu šesťdesiatky k priateľom.“

10:50 V Prešove volia i vozičkári z centra Vita vitalis. Hendikepovaní voliči svoje právo využívajú v hojnej miere.

„Vždy tu býva vysoká účasť. Celkovo je v našom volebnom okrsku vyššie percento účasti,“ konštatovala členka komisie Katarína Pajonková.

10:45 Mnohí voliči z Trnavy a Piešťan si svoje aktívne volebné právo spájajú spolu s nákupmi. Parkoviská vedľa viacerých obchodných reťazcov sú plné. Predavačky v niektorých potvrdili, že sa to nevymyká priemeru bežnej soboty.

10:41 Nitru a okolité dediny zaplavili nálepky kotlebovcov. Prelepili nimi tváre viacerých kandidátov z rôznych politických strán, čím poškodili cudzie propagačné materiály. Viacerí poškodení uvažujú nad právnymi krokmi.

10:34 Na základnej škole na Mierovej ulici v Bratislave je živšie, nachádzajú sa tu celkovo štyri volebné okrsky. V okrsku č. 40 je výrazne vydýchaný vzduch.

Kandidát na župana Juraj Droba prišiel voliť so synom. Ten bol z prítomnosti médií značne vystresovaný. "No čo, nehanbi sa," povzbudzoval ho Droba.

Počas hlasovania stihol vybaviť aj telefonát. "To bol jeden známy. Chcel sa pochváliť, že už volil," povedal.

10:20 Iba dve a pol hodiny po otvorení volebných miestností odovzdal svoj hlas prezident Andrej Kiska. Ako povedal, voličom chce ísť takto príkladom.

„Chcel by som vyzvať všetkých občanov, aby prišli voliť. A to z dvoch dôvodov. Za prvé, župné voľby sú v našom každodennom živote. Sú o nemocniciach, školách a o kultúre," povedal.

"Za druhé, rozhodujeme, ktorým smerom sa bude uberať naša krajina, aby nedostali svoje miesto extrémisti, novodobí fašisti."

10:18 Voliť sa môže iba v mieste trvalého bydliska. Ľudia, ktorí sú mimo domova, žijú, študujú alebo pracujú v zahraničí, majú smolu.

Mladí Liptáci, ktorí študujú mimo Slovenska, hovoria, že by voliť aj chceli.

"Nepáči sa mi idea fyzického volenia. Prečo by sme nemohli mať systém, kam sa každý prihlási pomocou identifikačného čísla a kandidátov nakliká za pár minút online? Myslím, že toto by mala byť cesta do budúcna," hovorí Denis Kutnár, ktorý už tretí rok študuje v dánskej Kodani, hoci momentálne sa nachádza na povinnej stáži zo školy vo Švajčiarsku.

10:11 Po prvých troch hodinách volieb môžu predstavitelia okrskových komisií v Stupave pri Bratislave hovoriť o značnom záujme voličov.

Voliči chodia stále, stáva sa, že musia chvíľku počkať, aby sa uvoľnilo miesto za plentou, informovala TASR Zuzana Lovíšková z Mestského úradu v Stupave.

10:06 V Kysuckej nemocnici môžu voliť aj pacienti z Čadce. Môžu využiť prenosnú volebnú urnu, keď sa preukážu platným občianskym preukazom.

10:00 Bývalý vládny rómsky splnomocnenec a súčasný člen štátnej volebnej komisie Peter Pollák išiel do terénu monitorovať priebeh krajských volieb.

Navštívi Jarovnice v okrese Sabinov, Luník IX - mestskú časť Košice a Letanovce v okrese Spišská Nová Ves. Do terénu by mali ísť aj ďalší členovia štátnej komisie.

"Vybrali sme tieto tri miesta, kde sa už v minulosti objavili podozrenia z volebnej korupcie," vysvetlil Pollák. Avizoval, že v prípade podozrení v iných ako týchto troch "problematických oblastiach" sa presunie aj inam.

9:54 Plošne veštiť výsledky župných volieb je priam samovražedná disciplína, ale na jedno si staviť môžeme: voľby prinesú prekvapenia – ako vždy.

Práve prekvapenia predstavujú diskrétny šarm demokracie, pretože sú znakom, že vláda ľudu funguje, že nikto nemá monopol na výkon moci a konečným arbitrom je vždy občan, nie tajomní jašteri, židoboľševická loby ani vrahovia z Wall Street. Píše pred voľbami komentátor SME Peter Tkačenko.

9:40 Na Základnej škole Matky Alexie v Bratislave je zatiaľ komorná atmosféra, voliť chodia najmä starší voliči. O pol desiatej odvolil aj jeden z favoritov na bratislavského župana Milan Ftáčnik.

"Dôležitá bude čo najvyššia účasť. Pred štyrmi rokmi bolo voliť len 21 percent ľudí," povedal po odovzdaní hlasu. Na dnešok nemá žiadne plány, po mesiacoch predvolebnej kampane sa chce venovať manželke.

9:21 Účasť vo voľbách vnímajú ako svoju zodpovednosť aj v kláštore Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi) v Podolínci v okrese Stará Ľubovňa, uviedol jeden z redemptoristov, páter Michal Zamkovský.

Voliť však pôjde zo súčasnej trojčlennej komunity v Podolínci iba on. „Ďalší dvaja nemajú trvalý pobyt v Prešovskom kraji, a keďže nemajú možnosť vycestovať až do svojich krajov, nepôjdu voliť,“ vysvetlil.

9:09 Na Ekonomickej univerzite v Banskej Bystrici už odvolil jeden z najväčších favoritov na župana Ján Lunter, ktorému posledné prieskumy pred voľbami prisudzovali veľmi solídny náskok pred Marianom Kotlebom.

Voliť prišiel so svojou rodinou a ako prezradil novinárom, rád by to so svojim tímom dotiahol do úspešného konca.

9:05 Jedna z volebných miestností v Liptovskom Mikuláši sa nachádza v Základnej škole Márie Rázusovej-Martákovej.

Túto školu navštevovalo hneď niekoľko veľkých mien slovenského športu. Vyšli z nej päťnásobný olympijský medailista vo vodnom slalome Michal Martikán či hokejisti Milan Jurčina, Martin Cibák, Ján Laco, Marek Uram.

9:00 Jeden z volebných okrskov v Handlovej zriadili v miestnom pohostinstve.

V sobotu miestnym návštevníkom nalievať nebudú. „Hostinec pod brezami nebude poskytovať služby pohostinstva, bude výlučne slúžiť na účely volebnej miestnosti,“ povedala hovorkyňa mesta Jana Paulýniová.

Majiteľka krčmy je členkou volebnej komisie. Hostinec prenajali za symbolický poplatok. „Čo by sme neurobili pre mesto?“ smeje sa.

Prvý volič prišiel voliť o ôsmej hodine. „Ja som v krčme nebol už dva roky. Ja už som si svoje odpil. Keby dnes nalievali, dopadlo by to kruto,“ uviedol.

8:48 V Košiciach už odvolil aj kandidát na župana Richard Raši (Smer).

Súčasný primátor Košíc prišiel voliť krátko po ôsmej hodine ráno do volebnej miestnosti na Miestnom úrade v Košiciach - Barci.

Do volebného okrsku sa vybral v dobrej nálade aj so svojou manželkou Máriou, ktorá je takisto ako on lekárkou.

8:44 Počas celej soboty aj nedele vám SME.sk bude ponúkať najdôležitejšie aktuálne informácie zo župných volieb.

Podrobné spravodajstvo z jednotlivých krajov môžete nájsť v špecializovaných župných textoch, v ktorých sa dozviete novinky priamo z terénu.

V nedeľu potom okrem hlavného a priebežne dopĺňaného článku nájdete na SME.sk aj rozsiahlu a naživo dopĺňanú diskusiu s analytikmi, politológmi a rôznymi odborníkmi. Začne sa o 10:00.

Pozrite si návod, kde a ako môžete sledovať župné voľby na SME.sk.

Niektorých politikov by bolo dobre do pivnice zavrieť. Aj deti sa dívajú na nich a musia počúvať hnusné slová. Ja som len obyčajná baba, ale výrečnosti veru nemajú niektorí žiadnej.

Magdaléna Poláčková, storočná volička z Plevníka-Drienového pri Považskej Bystrici

8:35 Odvolené už má aj 30-ročný Juraj z obce Kysucký Lieskovec, ktorá leží päť kilometrov od Kysuckého Nového Mesta. Juraj si vyberal z ôsmich kandidátov na župana a z 25 kandidátov na poslanca. Tu mohol zakrúžkovať maximálne troch kandidátov na poslancov.

„Svoj hlas som dal iba jednému z troch možných kandidátov na poslancov, pretože väčšina bola pre mňa neprijateľná. Čo sa týka voľby župana, v tom som mal jasno už od začiatku,“ hovorí Juraj.

8:30 „Dievčatá, otvárajte,“ vraví každé voľby Michal Líška, keď klope paličkou na dvere volebnej miestnosti v dolnooravskej dedine Istebné. Dlhé roky je zakaždým prvým voličom v obci, ktorá má teraz 1010 voličov.

Michal Líška má 95 rokov a prvý raz volil v roku 1946. Odvtedy nevynechal žiadnu možnosť dať hlas svojím favoritom. Prišiel aj teraz.

8:22 Najviac sledovaným krajom v tohtoročných župných voľbách je Banskobystrický. Voliť môžu aj obyvatelia najmenšej obce kraja Poproč, v ktorej žije len 25 obyvateľov. Počas prvej polhodiny však neprišiel voliť nik.

8:11 Voliť sa chystá aj storočná babička Magdaléna Poláčková z Plevníka-Drienového pri Považskej Bystrici. Prenosnú volebnú urnu nepotrebuje, nohy jej slúžia dobre. Tvrdí tiež, že sa jej nepáči, akí sú dnes politici.

„Niektorých by bolo dobre do pivnice zavrieť. Aj deti sa dívajú na nich a musia počúvať hnusné slová. Ja som len obyčajná baba, ale výrečnosti veru nemajú niektorí žiadnej," hovorí Magdaléna Poláčková.

8:00 V Piešťanoch sa voliči k urnám príliš neponáhľajú. Historicky najmenší záujem bol aj o účasť vo volebných komisiách.

7:57 Aj na bratislavskej Kolibe prichádzali ľudia už po otvorení miestností. Jeden z prvých hlasov odovzdal Vladimír Volf, ktorý pracuje ako pekár a na voľby si odskočil z práce po prvom rozvoze pečiva.

"Je to moje právo, ktoré chcem využiť. Verím, že to môže pomôcť, aby sa veci vyvíjali tak, ako chceme," uviedol pre agentúru TASR.

7:44 Z doterajších županov majú veľkú šancu obhájiť svoje pozície štyria.

Podľa posledného prieskumu agentúry AKO by s veľkým náskokom vo svojich krajoch vyhrali Tibor Mikuš (Trnava), Milan Belica (Nitra), Jaroslav Baška (Trenčín) a Peter Chudík (Prešov). V Žiline môže zotrvať v kresle predsedu Juraj Blanár, ale podľa prieskumu AKO je medzi ním a opozičnou kandidátkou Erikou Jurinovou rozdiel necelého percentuálneho bodu.

7:27 Prví voliči prichádzali k urnám už bezprostredne po otvorení volebných miestností. Hlasovať môže viac ako 4,4 milióna voličov. Pre 95-tisíc ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých budú môcť odovzdať svoj hlas.

7:23 Vo voľbách do VÚC 2017 volia obyvatelia v 2927 obciach. Zriadených je 96 volebných obvodov a 5968 volebných okrskov. Spolu sa má v krajských zastupiteľstvách obsadiť 416 mandátov.

O posty krajských poslancov sa pôvodne uchádzalo 2902 zaregistrovaných kandidátov a na funkciu predsedu sa prihlásilo 92 kandidátov.

Tieto počty sa však samozrejme menili a meniť sa mohli až do 48 hodín pred voľbami. Kandidáti sa mohli kandidatúr vzdať alebo byť stiahnutí.

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Voliči si budú môcť svojich favoritov vyberať do 22:00, kedy sa volebné miestnosti zatvoria.

Výsledky z prvých obcí by sa mali začať objavovať po zatvorení volebných miestností, neoficiálne konečné by mohli byť známe v nedeľu skoro ráno.

6:45 Novinkou vo voľbách do VÚC 2017 je aj to, že tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako zvyčajne, ale až na päť.

Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do vyšších územných celkov konať v rovnakom čase ako komunálne.

6:30 Volebné miestnosti sa na území Slovenska otvárajú už o polhodinu.

Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si budú obyvatelia voliť piaty raz. Prvýkrát však bude voľba predsedov krajov jednokolová.

Účasť v druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov.

Navrhovatelia novely volebného zákona, ktorou sa dvojkolová voľba do VÚC zmenila na jednokolovú

Jednokolovú voľbu schválili poslanci v marci 2017, keď prelomili veto prezidenta Andreja Kisku. Tomu sa novela volebného zákona nepáčila, pretože podľa neho oslabuje úroveň slobodnej súťaže politických síl vo voľbách do VÚC.

Koaliční poslanci, ktorí voľbu schválili, argumentovali praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole.

„Účasť v druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov,“ vysvetľovali navrhovatelia.

Zmena mala zároveň podľa nich priniesť aj úspory. Vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa však druhé kolo v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur.

23:00 Voľby do vyšších územných celkov ukážu, kde sú naše hranice: túžby po slušne spravovanej krajine a tiež tolerancie k fašizmu. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

21:50 Viete ako správne voliť? Na zoznamoch budú aj ľudia, ktorí odstúpili. Poslancov možno voliť aj z rôznych strán. Pomôže vám náš infograf:

20:00 Volebné miestnosti otvoria v sobotu o 7:00, sledujte priebežné dianie na SME.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 4. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 5. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 785
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 216
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 425
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 317
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 533
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 701
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 491
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 120
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richard Sulík

Minister Matovič je podľa SaS veľký problém súčasnej koalície.


SITA 2 h
Ornitológ Vladimír Šrank (vľavo) a zoológ zo ŠOP SR Stanislav Harvančík poukázali na prínos Košských mokradí.

Mokrade mali podľa zákona zasypať Hornonitrianske bane.


3 h
Kardinál Jozef Tomko počas národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii 15. septembra 2014 v Šaštín-Stráže.

Vo veku 98 rokov zomrel v Ríme kardinál Jozef Tomko.


a 1 ďalší 3 h
Tento rok vyhral u turistov Hrebienok.

Rekord spred dvoch rokov nepadol.


SITA 3 h
SkryťZatvoriť reklamu