SME

Ku proletarom caleho šveta! Nakazte Európu bacilom revolúcie, znel príkaz

V ruskej občianskej vojne sa Česi a Slováci ocitli na oboch znepriatelených stranách.

Veľký bronzový pamätník Bélu Kuna z roku 1986 je súčasťou Memento parku v Budapešti. Vodca maďarských boľševikov žil po porážke Maďarskej republiky rád v Sovietskom zväze, kde ho v roku 1938 v rámci Stalinových čistiek obvinili z trockizmu (napriek tomu, že bol fanatickým stalinistom), odviedli do gulagu a popravili. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mohol sa komunizmus v strednej Európe presadiť už po prvej svetovej vojne? „Nebyť prvej svetovej vojny, boľševický prevrat by sa v októbri 1917 takmer určite neudial. Jednak boľševici sa nachádzali vo vyhnanstve, cársky režim by sa bez vojny zrejme ešte nejaký čas udržal a Lenin by azda dovtedy aj zomrel,“ tvrdí Juraj Benko z Historického ústavu SAV.

Hneď ako sa boľševici chopili moci v Rusku, snažili sa o vývoz revolúcie za hranice. Čo ich k tomu motivovalo?

Ako marxisti predpokladali, že revolúcia nemôže v Rusku prežiť, lebo je to zaostalá krajina. A ak prežije, tak iba preto, že vypuknú ďalšie revolúcie v ostatných krajinách. Októbrová revolúcia mala byť iba prvým prielomom, porážkou najslabšieho imperialistického štátu. V Rusku vznikla základňa svetovej revolúcie, ktorá sa podľa boľševikov mala šíriť ďalej.

Kto boli prví kuriéri boľševických myšlienok do Európy?

Vojnoví zajatci. Prvá svetová vojna bola pre októbrové udalosti v Rusku kľúčovým faktorom. Nebyť vojny, boľševický prevrat by sa takmer určite neudial. Jednak boľševici boli v exile alebo vo vyhnanstve, cársky režim by sa bez vojny zrejme ešte nejaký čas udržal a Lenin by azda dovtedy aj zomrel... Lenže prvá svetová vojna Rusko natoľko zdevastovala, že nebolo treba vynaložiť ani veľa energie, aby sa vo februári 1917 skončilo po stáročiach cárske samoderžavie. Vojna však zapríčinila o osem mesiacov neskôr aj pád demokratickej vlády. Keď Lenin povedal, že moc ležala na ulici a my sme ju jednoducho zdvihli, bola to veľmi výstižná veta. Na území Ruska sa v roku 1917 nachádzali asi dva milióny zajatcov z krajín ústredných mocností, predovšetkým z Rakúsko-Uhorska. Žili väčšinou v úbohých podmienkach, mnohí z nich v odľahlých častiach Ruska na Sibíri. Túžba vrátiť sa domov bola u nich veľmi silná a boľševici sa zo všetkých politických skupín po februárovej revolúcii venovali zajatcom najviac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čím sa ich snažili zaujať a presvedčiť?

Boľševici v zajateckých táboroch šírili, knihy, letáky, zakladali medzi zajatcami výbory. Ich najdôležitejším heslom, vďaka ktorému sa chopili moci, bol však mier. Kým väčšina politických zoskupení v Rusku bola po februári 1917 odhodlaná pokračovať vo vojne, Lenin počínajúc návratom do Ruska razil filozofiu, že krajina musí za každú cenu uzavrieť separátny mier. To bol aj dôvod, prečo sa s pomocou Nemcov dostal do Petrohradu. Nemci ho považovali za rozvratný element, ktorý mal prispieť k destabilizácii krajiny. Povedané slovami bývalého zajatca v Rusku Ladislava Szántóa, neskoršieho slovenského komunistického intelektuála: Veľa sme o maximalistoch (označenie boľševikov pred októbrom 1917) nevedeli. Netušili sme ani to, kto je Lenin, ale chceli sme mier a boľševici ho hlásali.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C552F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Futbalisti MFK Zvolen.

Zvolen strelil všetky góly v druhom polčase.


Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


TASR
Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu