Výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie bývalo v komunistickom Československu významnou udalosťou s povinnou masovou účasťou. Lampiónové sprievody, manifestácie, slávnostné zasadnutia straníckych funkcionárov... Siedmeho novembra sa tiež začínal Mesiac československo-sovietskeho priateľstva, čo znamenalo maratón podujatí, o ktoré však málokto javil úprimný záujem. Napríklad prehliadka rôznych spisov Vladimíra Iľjiča Lenina v mestskej knižnici, mesiac sovietskeho filmu v kinách, výstava známok s motívom Lenin a revolúcia...
O význame Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie vedel každý žiak v škole. Téma bola súčasťou učebných osnov mnohých predmetov. Už malé deti v materských školách sa učili, kto bol ujo Lenin. Organizovali sa recitačné súťaže, na ktorých zazneli básničky, ako bola táto:
Vždy, keď siedmy november
ukazuje kalendár,
v našom srdci teplo je
sťaby vracala sa jar.
V Rusku v tento slávny deň
robotníci povstali
a nad Kremľom zaviali
revolučné zástavy.
Fantázia tvorcov komunistickej propagandy nemala žiadne limity. Výročie VOSR bolo tiež vďačným dátumom, keď sa dalo pochváliť úspechmi socialistickej ekonomiky. Na jednej z archívnych fotografií pózujú pracovníčky zo závodu Tesla Orava s jubilejným televízorom, ktorý fabrika vyrobila - pochopiteľne v deň výročia VOSR. Na ďalšej snímke je slávnostné odovzdávanie prvého diaľničného úseku medzi Bratislavou a Malackami do prevádzky s dvojmesačným predstihom - ako inak v prvých novembrových dňoch roku 1973. Vďaka VOSR sme mali aj cestu na západ. Historické fotografie k výročiu VOSR publikujeme s pôvodnými dobovými textami.