BRATISLAVA. Bez svojho šéfa sa zišli, aby hľadali vinníkov za zbabrané župné voľby, naobedovali sa a po hodine a pol vyšli s tým, že na nič neprišli.
Hoci ho v straníckej centrále očakávali, šéf Smeru a premiér Robert Fico medzi podpredsedov svojej strany na utorkové stretnutie užšieho vedenia nedorazil. Ani tretí deň po volebnom fiasku, keď Smer stratil štyroch županov zo šiestich, sa tak Fico stále nevyjadril k župným voľbám.
"Dostali sme hneď na začiatku informáciu, že nemôže prísť. Na vedeniach strany sa to stalo už veľakrát," povedal minister kultúry Marek Maďarič pri odchode z centrály. Debatu o výsledku župných volieb podľa neho začali aj bez Fica a žiadne personálne výmeny v Smere neplánovali.

Aké neodkladné povinnosti zabránili Ficovi príjsť na stretnutie, nespresnil ani jeho mediálny poradca Erik Tomáš. "Je predseda vlády, má určite veľa povinností. Netreba za tým hľadať nič, pán premiér sa pripojí k ďalším rokovaniam," povedal.
Namiesto Fica otvoril stretnutie generálny manažér strany a minister práce Ján Richter.
Od župných volieb zaznievajú v Smere hlasy vysokých funkcionárov, že bez výrazných personálnych zmien bude strana ďalej strácať popularitu.
„Ak neurobíme tentoraz vôbec nič, takýto pokles Smeru bude pokračovať,“ pripustil v utorok pri príchode do centrály aj vicepremiér pre investície Peter Pellegrini.
O potrebe zmien už hovorili aj Maďarič či krajský predseda Smeru v Žiline Ján Podmanický.
Kto je na odstrel
Užšie vedenie Smeru sa stretáva pravidelne každý utorok. Tentoraz na stretnutí však stranícke špičky mali riešiť, ako budú postupovať o výraznom oslabení strany v regiónoch.
Medzi prvými dorazil do centrály na Súmračnej minister vnútra Robert Kaliňák.

Práve o jeho konci pre neriešenú kauzu Bašternák sa hovorí v kuloároch strany najviac. Kaliňákov odchod z funkcie vlani presadzoval napríklad aj Maďarič. Aj teraz naňho údajne tlačí práve krídlo okolo Maďariča, kam patria aj Podmanický či končiaci žilinský župan Juraj Blanár.
Kaliňák sa pri príchode usmieval a pôsobil uvoľnene.
"Túto tému sme si už pred rokom alebo rokom a pol prebrali viackrát," odpovedal novinárom, či necíti potrebu odísť. Za zlým volebným výsledkom vidí aj víťazstvo "politiky deštrukcie".
Ako podpredseda strany dorazil na utorokové stretnutie aj Blanár. Zamračený prekĺzol popri novinároch do útrob cetrály a odmietol sa vyjadriť.
Pri odchode povedal, že je pripravený vyvodiť zodpovednosť za svoj výsledok v žilinskej župe, kde ho porazila pravicová kandidátka Erika Jurinová z OĽaNO. "Každý z vedenia strany bude k tomu pristupovať zodpovedne," povedal Blanár.
Podobne reagoval aj minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý musel nedávno vysvetľovať vysokú odmenu pre advokáta Radomíra Bžána za zastupovanie Slovenska v spore o vodnú elektráreň Gabčíkovo.
Kauza Bžán podľa europoslankyne za Smer Moniky Smolkovej prispela k prehre favorita na košického župana Richarda Rašiho.
"Keď sa zhodneme na tom, že aj ja som zodpovedný za to, ako dopadli regionálne voľby, žiadny problém s tým nebudem mať," povedal Žiga.
Ďalším problémovým ministrom je Richter, ktorého nedávno odvoláva opozícia pre kauzu Čistý deň. Fico sa ho vtedy zastal a bol ochotný ísť do sporu s koaličným parternom SNS, ktorá zvažovala pri hlasovaní podporu opozície.
Richter v pondelok po voľbách tvrdil, že celoslovenské "výsledky strany" podľa neho nemali vplyv župné voľby.
Trpezlivosť pre Fica
Kým pred stretnutím so spolustraníkmi uprednostil iný program, v pondelok sa so svojimi koaličnými partnermi Fico stretol.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že premiér nebol na stretnutí nadšený, no o obrovskej rane nehovoril. Každá strana však chce podľa neho za voľby vyvodiť dôsledky.
Smer bude podľa Tomáša pokračovať v diskusiách k župným voľbám. Fico sa vraj neskrýva. "Ešte chvíľu trpezlivosti," odpovedal Tomáš na otázku, kedy sa jeho šéf ukáže na verejnosti.
V stredu Fico obvykle vedie rokovanie vlády. Viedol ho aj po prehratých prezidentských voľbách v roku 2014, keď sa na niekoľko dní úplne stiahol a objavil sa až v strede týždňa, keď sa zišla vláda.

Beata
Balogová
