BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská musí do konca marca budúceho roka predložiť na rokovanie vlády návrh pravidiel, ktorými sa pre štátne orgány upravia transparentné zásady využívania právnych služieb advokátov zo strany štátu vrátane ich výberu a odmeňovania.
Vláda ju k tejto úlohe v stredu zaviazala na základe parlamentného uznesenia z 18. októbra. Poslanci vtedy na mimoriadnej schôdzi riešili niekoľkomiliónovú podielovú odmenu pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána za vyhratú medzinárodnú arbitráž v spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo.

Spoločnosť MH Manažment zaplatí nakoniec advokátskej kancelárii Radomíra Bžána 17,7 milióna eur. Následne sa však bude štát o túto odmenu súdiť a chce sa domáhať vrátenia rozdielu medzi primeranou odmenou a vyplatenou sumou.
Práve výška odmeny pre túto kanceláriu otvorila otázku, akým spôsobom má štát využívať služby advokátov a ako sa má stanovovať výška ich odmeny.
Slovenská advokátska komora (SAK) k tejto téme uviedla, že podielová odmena je štandardný spôsob odmeňovania advokáta. SAK však už niekoľkokrát otvorila otázku určenia tarifnej odmeny advokátom za služby poskytnuté štátu.
Štát by tak od začiatku vedel, koľko bude za služby advokáta platiť, prezentovala v minulosti postoj komory hovorkyňa Alexandra Donevová.
Ďalšie výsledky z rokovania vlády SR:
- Počet poslancov obecných zastupiteľstiev sa má podľa návrhu novely znížiť. Zmena sa má týkať najmä väčších miest a obcí. Má sa tak zvýšiť efektivita obecných zastupiteľstiev aj šetriť peniaze. Podľa ministerstva vnútra má Slovensko komunálnych poslancov viac, ako je bežné v Európskej únii. Napríklad v mestách s počtom obyvateľov od 50.001 do 100.000 je v zastupiteľstve v súčasnosti 19 až 31 poslancov, po novom to má byť 17 až 21. V prípade miest nad 100.000 obyvateľov sa má rozpätie poslancov znížiť z 23 až 41 na 21 až 25 poslancov.
- Slovensko by malo mať od marca účinnú prvú ucelenú legislatívu týkajúcu sa kybernetickej bezpečnosti. Vláda schválila návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorý na rokovanie vlády predložil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ústredný organ štátnej správy pre kybernetickú bezpečnosť. Zákonom sa do slovenského právneho poriadku dostávajú ustanovenia eurosmernice o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne bezpečnosti sietí a informačných systémov v únii, ktorá je známa pod skratkou NIS. Ide o prvú celoeurópsku legislatívnu úpravu v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá sa zameriava na posilnenie právomocí príslušných vnútroštátnych orgánov, zvyšuje ich vzájomnú koordináciu a predstavuje bezpečnostné podmienky pre kľúčové sektory.
- Posilnenie finančnej podpory pre príbuzných, ktorí sa starajú o deti, či zlepšenie dostupnosti rôznych foriem odbornej pomoci ohrozeným a rizikovým rodinám s deťmi. Toto sú zmeny, ktoré má priniesť návrh zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele z dielne rezortu práce. Rezort práce chce návrhom zákona docieliť, aby deti viac zotrvávali v rodinnom prostredí, ako aj to, aby sa do neho vrátili v prípade ich vyňatia.
- Ochrana vody na Slovensku sa má výrazne posilniť. Ministerstvo životného prostredia SR si to sľubuje od zmien vo vodnom zákone a v zákone o vodovodoch a kanalizáciách, ktoré v stredu schválila vláda. Právna norma prináša zákaz plavidiel so spaľovacím motorom v najprísnejších ochranných pásmach vodárenských zdrojov, jasnejší postup pri posudzovaní vodných elektrární aj prísnejšie pravidlá pri nakladaní s odpadovými vodami.
- Vlastníci nehnuteľností by sa mali do konca roka 2021 povinne pripojiť na verejnú kanalizáciu, pokiaľ je to technicky možné a je vybudovaná. Malo by sa to týkať aj tých vlastníkov, ktorí mali doteraz povolenie na žumpu. Opatrenie má prispieť k zlepšeniu stavu podzemných vôd a povrchových vôd. Súčasné pripojenie domácností na verejnú kanalizáciu je podľa envirorezortu pomerne nízke, čo Slovensku vyčíta Európska komisia. Pri nesplnení dohodnutých záväzkov hrozia SR sankcie.Nedávna revízia výdavkov na životné prostredie ukázala, že vybudované verejné kanalizácie by vedeli obslúžiť ešte viac ako 280-tisíc obyvateľov.
- Identifikovanie konečného užívateľa výhod by malo dopomôcť k prevencii možného financovania terorizmu alebo inej trestnej činnosti. Z návrhu novely zákona z rezortu vnútra o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu vyplýva, že finančné inštitúcie by podľa zákona mali byť povinné vykonať identifikáciu konečného užívateľa výhod a prijatie primeraných opatrení na overenie jeho identifikácie, vrátane opatrení na zistenie vlastníckej štruktúry a riadiacej štruktúry klienta, ktorý je právnickou osobou a združením majetku. Pri identifikácii konečného užívateľa výhod sa takzvaná povinná osoba, napríklad banka, podľa návrhu nesmie spoliehať výlučne na údaje získané z registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci.
- Zbieranie a spracúvanie záznamov o leteckých cestujúcich na účely predchádzania, odhaľovania alebo stíhania trestných činov má mať na starosti Národná ústredňa informácií o pasažieroch. Podľa návrhu novely zákonov o Policajnom zbore a o pobyte cudzincov z dielne ministerstva vnútra má byť ústredňa osobitným útvarom Policajného zboru.
- Na znalcov, tlmočníkov a prekladateľov čakajú zmeny. Novela z dielne rezortu spravodlivosti má pomôcť pri výkone ich činnosti, ale zároveň zvyšuje verejnú kontrolu v konaniach pri vyvodzovaní zodpovednosti voči nim. Pre súdy, orgány činné v trestnom konaní alebo ďalšie orgány verejnej moci, ktoré využívajú služby znalcov, tlmočníkov či prekladateľov, novela zavádza novú informačnú povinnosť. V prípade podozrenia, že znalec, tlmočník alebo prekladateľ bezdôvodne odmietol vykonať činnosť, spôsobil prieťahy alebo odborne pochybil, budú povinné o tom informovať ministerstvo spravodlivosti. Zavedenie takejto povinnosti môže prispieť k tomu, aby rezort získaval potrebné informácie o pochybeniach znalcov, tlmočníkov či prekladateľov a mohol tak okamžite konať.
- Ministerka spravodlivosti a ním poverené osoby budú mať zo zákona právo kontroly vo vzťahu k Zboru väzenskej a justičnej stráže. V súčasnosti je zbor podriadený ministrovi spravodlivosti, ktorý má menovaciu a odvolaciu právomocou vo vzťahu ku generálnemu riaditeľovi zboru. Minister taktiež do funkcie vymenúva a z funkcie odvoláva aj námestníkov generálneho riaditeľa a ostatných príslušníkov zboru v jeho priamej riadiacej pôsobnosti. Okrem toho podľa platnej legislatívy minister riadi zbor, avšak absentuje ustanovenie upravujúce vykonávanie kontroly vo vzťahu k zboru, uvádza sa v schválenej novele. Ďalšou oblasťou, ktorú chce novelou rezort zmeniť, je podávanie sťažností.
- Ministerstvo zahraničných vecí môže začať s obstarávaním novej budovy rezidencie veľvyslanca vo Washingtone. Súčasná rezidencia veľvyslanca sa teraz nachádza mimo hlavného mesta, v Mc Leane v štáte Virgínia. Po ukončení výberu vhodnej rezidencie minister zahraničných vecí a európskych záležitostí predloží najvýhodnejšiu ponuku ministrovi financií so žiadosťou o pridelenie peňazí na kúpu novej nehnuteľnosti.
- Zákaz plavidiel so spaľovacím motorom v najprísnejších ochranných pásmach vodárenských zdrojov, jasnejší postup pri posudzovaní vodných elektrární a prísnejšie pravidlá pri nakladaní s odpadovými vodami prináša novela zákona o vode a zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách z dielne ministerstva životného prostredia (MŽP), Zmenu legislatívy si vyžiadala nutnosť lepšieho uplatňovania vodného zákona v praxi zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia a okresných úradov.
- Slovensko sa zapojí do Stálej štruktúrovanej spolupráce v oblasti budovania obranných a vojenských kapacít a vykonávania vojenských aktivít v mene EÚ (PESCO). Je otvorený pre tie členské štáty Únie, ktorých vojenské kapacity spĺňajú vyššie kritériá, vzájomne sa zaviazali plniť najnáročnejšie misie a operácie a budú si podľa vývoja bezpečnostnej situácie a záväzkov vyplývajúcich z členstva v EÚ pravidelne stanovovať výšku investícií do obranného a vojenského vybavenia.
- Vláda prerušila rokovanie o forme nákupu bojových obrnených vozidiel pre slovenskú armádu. Materiál, ktorý predložil minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS), z rokovania vlády vypustili. "Otvorili sme debatu, zjavne si ten materiál treba dorokovať a keď bude dorokovaný na úrovni koalície, tak potom môže byť dorokovaný aj na úrovni vlády," povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Podľa nej sa vláda k tomuto materiálu vráti na budúci týždeň. "Ja vnímam tú debatu alebo celý materiál ako materiál, ktorý rieši formu, ktorá bude zvolená na obstaranie nových vozidiel špeciálnej techniky, kde treba urobiť rozhodnutie," doplnila.
- Vláda prerušila rokovanie o novom zákone o zaisťovaní majetku v trestnom konaní. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská uviedla, že v prípade tejto normy je stále rozpor so Slovenskou advokátskou komorou (SAK). Doplnila, že diskutujú najmä o tom, v ktorom štádiu trestného konania bude možné prikročiť k zaisteniu majetku. Návrh zákona pracuje s tým, že je možné zaistiť majetok ešte v prípravnom konaní, teda pred vznesením obvinenia.