Na začiatku iniciatívy Škola a komunita (ŠAK) stáli štyri mladé ženy, ktoré verili, že ak má komunita obyvateľov na sídlisku skutočne fungovať, potrebuje na to fyzický priestor.
Dohodli sa teda s dvoma školami v Košiciach, aby otvorili svoje školské dvory a stali sa tak miestami stretávania obyvateľov, žiakov a učiteľov - jednoducho miestom, kde to žije. Aj po oficiálnom skončení projektu, komunity pri školách naďalej žijú a pokračujú.
„Na začiatku bola myšlienka, že škola ako inštitúcia má skvelé dispozície verejného priestoru a materiálnych zdrojov, ktoré môže ponúknuť verejnosti. Často sa však stáva, že škola je veľmi dobre uzavretou pevnosťou, za ktorej hradbami sa odohráva posvätný akt výchovy detí,“ hovoria sociologička Zuzana Révészová a architektka a urbanistka Zuzana Tabačková v svojom Manifeste.
„Verejnosť je do školy vpustená väčšinou len pri príležitosti opráv nedostatkov ako je maľovanie tried či lavíc, ktoré by si škola z dôvodu podfinancovania sama dovoliť nevedela. Škola má však aj oveľa aktívnejšiu rolu v komunite, ktorá sa v každodennej realite opomína.“
Podľa projektu ponúka škola každodenný kontakt veľkej časti obyvateľov sídliska – rodičov, žiakov, prípadne učiteľov a stáva sa miestom, kde existuje akási komunita.
Spoločný priestor
V ZŠ Belehradská a SZŠ Užhorodská sa rozprúdil komunitný život. So žiakmi a žiačkami škôl robili kreatívne mapovacie workshopy, kde využili nápady detí ako zlepšiť prostredie na sídlisku a zapojili ich do zveľaďovania školských priestorov.
V priestoroch školy zorganizovali brigády, piknik, susedskú burzu či premietania a zapojili do nich nielen deti a rodičov, ale širokú komunitu sídliska.
„Kľúčom projektu je dosiahnuť pochopenie, že zodpovednosť za spoločné prostredie je zdieľaná. Školu takýmto spôsobom môžu zdieľať obyvatelia spolu so žiakmi v prípade poobedňajších aktivít, miestni obyvatelia, ktorí majú záujem niečo spoločne tvoriť, konverzovať v cudzom jazyku, budovať komunitnú záhradu či športovať na školskom dvore,“ dodávajú autorky projektu.
Budovanie demokracie
Škola na Ťahanovciach sa nachádza v centre sídliska a má tak prirodzenú predispozíciu stať sa sociálnym centrom.
Nikto ku škole nemá ďaleko a dianie na školskom dvore denne pozorujú stovky ľudí zo svojich príbytkov. V neposlednom rade je dôležité definovať vzťah ŠAKu k existujúcim aktérom v komunite.
Cieľom projektu totiž nie je vytvorenie novej reality, ale skôr podporenie dialógu medzi existujúcimi aktérmi a hľadanie novej spolupráce v prospech občanov. Čo však týmto inštitúciám často chýba je možnosť zrozumiteľne komunikovať s obyvateľmi tak, aby dochádzalo k vzájomnému porozumeniu. Jednotlivci sa tiež často ocitajú v pozícii, keď majú chuť angažovať sa, ale nerozumejú mechanizmom zapojenia sa do vyjednávania.
Z tohto hľadiska môže škola ako prostredie, v ktorom sa učíme, ponúknuť zručnosti a schopnosti, ako aj mechanické napojenie jednotlivcov na siete, ktoré v živote na sídlisku existujú. ŠAK je o hľadaní novej spolupráce, budovaní dôvery a vytváraní rôznorodej komunity na sídlisku.
Projekt ŠAK je jedným z piatich finalistov ocenenia Most v kategórii Projekt roka. Ocenenie odovzdá Rada mládeže Slovenska už po dvanásty raz. Každoročne oceňuje organizácie, iniciatívy, ľudí, ktorí majú veľké srdce a svoju energiu, voľný čas a nápady venujú mladým ľuďom.
Jednu z cien môže získať projekt, ktorý v poslednom období na Slovensku vznikol a darí sa mu fungovať. Stoja za ním zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Sú pozitívnym príkladom a zmena, ktorú prinášajú, motivuje ďalších.
Výzva na hlasovanie: Na SME.sk vám počas tohto týždňa predstavíme piatich finalistov. Ktorý projekt získa cenu MOST 2017?
Hlasujte do 26. novembra 2017.
Čo je cena MOST
Most je ocenenie nezištnej práce mladých ľudí, organizácií a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o zlepšenie života detí a mládeže. Most patrí tým, ktorí majú silu a odhodlanie meniť svet okolo seba. Je morálnym ohodnotením a verejným poďakovaním za ich doterajšiu snahu.
Cenu udeľuje Rada mládeže Slovenska vo viacerých kategóriách. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na výnimočné aktivity, ľudí a inšpiratívne myšlienky, ktoré sa pod ich rukami zhmotnili, mohol upozorniť ktokoľvek prostredníctvom nominácie.
Nezávislá porota vybrala jednotlivých víťazov a v kategórii Projekt roka päť finalistov. Tento rok zasadla v zložení v zložení Kaja Bernátová, Juraj Rizman, Terézia Liptáková ako aj minuloroční víťazi projekt Čierne diery a turistický oddiel Sokolíci. V spolupráci so SME.sk rozhodnú o najlepšom projekte aj čitatelia.
Slávnostné dvanáste odovzdávanie cien Most sa uskutoční 28. novembra v bratislavskom klube KC Dunaj.

Beata
Balogová
