Za iniciatívou Pamätaj stoja mladí ľudia, ktorí chceli naštartovať diskusiu o problematickom návrhu novely zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) v lete 2017.
Chceli ukázať, že mladým ľuďom záleží na histórii a upozorňovali na politizáciu historickej pamäte. Aby nebola novela prijatá, v parlamente vyzbierali za necelý mesiac 7700 podpisov, robili stretnutia po celom Slovensku a volali po širokej diskusii odborníkov aj politikov.
Napriek snahe mladých študentov bola novela zákona o ÚPN schválená, no v jej znení sa podarilo dosiahnuť viaceré významné zmeny. Napríklad udržanie existencie Festivalu slobody, zriadenie múzea komunizmu, predseda správnej rady ÚPN bude odvolateľný a podobne.
Do budúcnosti sa tiež zasadzujú za väčšiu verejnú kontrolu tejto inštitúciu.
Zapojiť verejnosť
„Natočili sme videá so známymi hercami, ktoré kolovali internetom a mali státisíce videní. Títo herci sa stali hlasom obetí totalít. Zakrývali sme oči sochám po celom Slovensku, chceli sme tým povedať, že si nechceme zakrývať oči pre históriou, ktorá sa stala,“ hovorí Veronika Bruncková z Iniciatívy Pamätaj.
Červenou stuhou zahalili aktivisti z iniciatívy Pamätaj oči viacerým sochám v hlavnom meste. Týka sa to napríklad sôch Čumila, Júliusa Satinského, Jána Langoša, Jána Hollého či Pavla Országha Hviezdoslava.
Iniciatíva týmto vyzvala aj ďalších mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajná história, aby sa pripojili k zakrývaniu očí sôch po celom Slovensku. Chceli tak upozorniť na nedostatky navrhovanej novely.
„Počas celého leta sme sa snažili oslovovať politikov a rozpávať sa s nimi, prečo to robíme. Že nám nejde o nič personálne, ale že nám ide aby prostredníctvom Ústavu pamäti národa mohli mladí poznávať svoju históriu,“ podotýka Juraj Šeliga.
"Chceme, aby o podobe ÚPN diskutovali právnici, historici, politológovia, sociológovia a v neposlednom rade politici, aby sme sa spolu po 15 rokoch zamysleli nad tým, čo ústav robil, ako ho zlepšiť a ako mu pomôcť naďalej odhaľovať obdobia neslobody,“ uzatvára Šeliga, jeden zo zakladateľov iniciatívy.
Nomináciu na Projekt roka
Iniciatíva Pamätaj je jedným z piatich finalistov ocenenia Most v kategórii Projekt roka. Ocenenie odovzdá Rada mládeže Slovenska už po dvanásty raz. Každoročne oceňuje organizácie, iniciatívy, ľudí, ktorí majú veľké srdce a svoju energiu, voľný čas a nápady venujú mladým ľuďom.
Jednu z cien môže získať projekt, ktorý v poslednom období na Slovensku vznikol a darí sa mu fungovať. Stoja za ním zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Sú pozitívnym príkladom a zmena, ktorú prinášajú, motivuje ďalších.
Výzva na hlasovanie: Na SME.sk vám počas tohto týždňa predstavíme štyroch finalistov. Ktorý projekt získa cenu MOST 2017?
Hlasujte do 26. novembra 2017.
Čo je cena MOST
Most je ocenenie nezištnej práce mladých ľudí, organizácií a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o zlepšenie života detí a mládeže. Most patrí tým, ktorí majú silu a odhodlanie meniť svet okolo seba. Je morálnym ohodnotením a verejným poďakovaním za ich doterajšiu snahu.
Cenu udeľuje Rada mládeže Slovenska vo viacerých kategóriách. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na výnimočné aktivity, ľudí a inšpiratívne myšlienky, ktoré sa pod ich rukami zhmotnili, mohol upozorniť ktokoľvek prostredníctvom nominácie.
Nezávislá porota vybrala jednotlivých víťazov a v kategórii Projekt roka päť finalistov. Tento rok zasadla v zložení v zložení Kaja Bernátová, Juraj Rizman, Terézia Liptáková ako aj minuloroční víťazi projekt Čierne diery a turistický oddiel Sokolíci. V spolupráci so SME.sk rozhodnú o najlepšom projekte aj čitatelia.
Slávnostné dvanáste odovzdávanie cien Most sa uskutoční 28. novembra v bratislavskom klube KC Dunaj.

Beata
Balogová
