BRATISLAVA. Kolegyne hovoria, že ich chytal za prsia, ukazoval im erotické zábery a dával im rôzne sexuálne návrhy. Keď Petra Nešpora, riaditeľa kancelárie predsedníčky Štatistického úradu, za jeho správanie zažalovali, šéfka úradu Ľudmila Benkovičová ho degradovala na referenta.
Vo februári Nešpora čaká súd. Je obžalovaný z prečinu nebezpečného prenasledovania.
Jeho príbeh aj posledné odhalenia skutočného či údajného sexuálneho obťažovania od hollywoodskych hviezd Dustina Hoffmanna či Stevena Segala alebo britského ministra obrany Michaela Fallona zosilnili aj na Slovensku diskusiu o sexuálnom obťažovaní u nás.
Sexuálne obťažovanie ako trestný čin zákon u nás nepozná. Najbližšie k nemu majú prečin nebezpečného prenasledovania alebo trestný čin nátlaku.
Zmienka o sexuálnom obťažovaní je v antidiskriminačnom zákone, napriek tomu je podľa psychológa, sexuologičky i aktivistky ťažké ho určiť, lebo správanie so sexuálnym podtónom ľudia vnímajú veľmi rôznorodo.
"To, čo sa niekomu páči, môže iný považovať za neslušnosť či až za obťažovanie," hovorí psychológ Robert Máthé.
Priestupok alebo prečin

Nešpor, ktorý má dnes 64 rokov, dával podľa polície neslušné návrhy kolegyniam v práci. V roku 2014 ho za to vyšetrovateľ obvinil, o prípade vtedy informovala televízia Markíza.
Sexuálne obťažovanie nebolo podľa obvinenia jednorazové, trvalo dlhší čas. S obvineným sa denníku SME nepodarilo spojiť. Hovorca úradu Marián Jánošík potvrdil prípad bez toho, aby spomenul meno zamestnanca.