Čo sa považuje za sexuálne obťažovanie?
"Sexuálne obťažovanie nemusí byť úmyselné a môže mať rôzne podoby - nevhodné gestá, dvojzmyselné narážky či vyjadrenia so sexuálnym podtónom, sexistické „vtipy“, dotieravé pohľady, vylepovanie obrázkov nahých žien, pohvizdovanie, emaily so sexualizovaným obsahom, ale aj fyzické dotyky, bozky, zaberanie osobného priestoru, pozvania na rande, sexuálne návrhy či priamo fyzické násilie. Osoba, ktorej sa takéto správanie týka, s ním nie je stotožnená, je pre ňu nechcené. Je to správanie, ktoré vytvára nepríjemné, znevažujúce alebo zastrašujúce prostredie a ktorého veľmi častou ambíciou je znevažovať ženy, spochybňovať ich v pracovnom či celkovo vo verejnom živote a demonštrovať nad nimi svoju moc. Je prejavom sexizmu a často až nenávisti voči ženám, ale aj iným skupinám, a jeho prejavy sú často nanucované pod rúškom „humoru“."
Sú obeťami sexuálneho obťažovania len ženy alebo môžu byť aj muži?

Vo väčšine prípadov sú incidenty sexuálneho obťažovania namierené proti ženám, čo súvisí aj s tým, že ženy majú v našej spoločnosti stále oveľa menej moci ako muži. Objektmi sexuálneho obťažovania však môžu byť aj muži, aj keď proti nim nemusí byť priamo namierené. Zďaleka totiž neplatí, že všetci muži by sa s ním stotožňovali. Veľmi často sú adresátmi sexuálneho obťažovania muži - geji, ale napríklad aj mladí muži, napríklad ak pôsobia v ženských kolektívoch."
Kto je najčastejšie objektom sexuálneho obťažovania?
"Sexuálne obťažovanie je najčastejšie namierené proti ženám. Niektoré skupiny žien mu môžu byť vystavené vo vyššej miere alebo intenzite. Napríklad mladé ženy, ženy, ktoré práve vstúpili na trh práce, rozvedené ženy či ženy žijúce bez partnera, lesby, ženy so zdravotným postihnutím či ženy pochádzajúce z etnických minorít."
Kto sa naopak najčastejšie dopúšťa sexuálneho obťažovania?