BRATISLAVA. Chlípne pohľady, nemravné poznámky či neslušné návrhy a dotyky. Prípady sexuálneho obťažovania, aké zverejňujú v USA a Európe, má aj Slovensko.
Denník SME oslovil všetky štátne inštitúcie, najvýznamnejšie vysoké školy na Slovensku, preskúmal desiatky súdnych rozhodnutí a pozrel sa na najznámejšie prípady prezentované v médiách alebo na sociálnych sieťach. Objavil aj niekoľko prípadov, ktoré neboli doteraz medializované.
Štatistický úrad, ktorého bývalý šéf kancelárie Peter Nešpor je obvinený z prečinu nebezpečného prenasledovania, nie je jedinou štátnou inštitúciou, kde sa problém sexuálneho obťažovania vyskytol.
Zamestnanec obťažoval študentku
Podobne ako v prípade Štatistického úradu, stále nie je doriešené ani sexuálne obťažovanie na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach.
Študentku prenasledoval v minulosti zamestnanec univerzity. Jej hovorkyňa Mária Hrehová podrobnosti k prípadu odmietla povedať, lebo ešte nie je uzavretý.
"Študentke sme poskytli potrebné psychologické poradenstvo a právnu pomoc," povedala Hrehová. Vo vzťahu k zamestnancovi vraj prijali potrebné preventívne opatrenia "v zmysle pracovnoprávnych predpisov".
Či to znamená, že ho prepustili, nespresnila.
Päť prípadov v armáde

Ešte v roku 2008 sa štyrmi podozreniami zo sexuálneho zneužívania zaoberala aj vojenská polícia. "Z toho jeden prípad bol vtedy riešený disciplinárnym konaním," povedala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. O aké disciplinárne konanie išlo, nenapísala.
Podozrenie zo sexuálneho obťažovania riešila vojenská polícia aj v roku 2014, ale podľa Capákovej sa nepotvrdilo.
Neurológa obvinili pacientky
V júli tohto roka sa denník SME obšírne venoval prípadu jedného z najznámejších neurológov na Slovensku, ktorého niekoľko žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania počas vyšetrenia.
“Nadvihol mi nohavičky a začal mať k tomu nepríjemné reči v súvislosti s mojím priateľom a naším sexuálnym životom. V tej chvíli som nevedela, čo sa deje a či to k tomu patrí,
„
"Nadvihol mi nohavičky a začal mať k tomu nepríjemné reči v súvislosti s mojím priateľom a naším sexuálnym životom. V tej chvíli som nevedela, čo sa deje a či to k tomu patrí,“ povedala o vyšetrení u lekára Kristína Šlesárová z Trenčína. Liečila sa uňho z epilepsie.
Podobné skúsenosti, napríklad s vyšetrením pŕs pierkom u tohto neurológa spomínali aj ostatné ženy, ktoré SME kontaktovali.
S tvrdeniami pacientok uznávaného odborníka denník konfrontoval na osobnom stretnutí. Všetko poprel. Keďže nebol oficiálne obvinený, SME neuvádza jeho meno.