BRATISLAVA. Téma strategickej komunikácie EÚ a podpis notifikácie o vytvorení stálej štruktúrovanej spolupráci v oblasti obrany (PESCO) dominovali v pondelok zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, najskôr na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ a neskôr v rozšírenom formáte aj s ministrami obrany.
Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie a hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.
“Propaganda a dezinformačné kampane ohrozujú EÚ a podkopávajú hodnoty, na ktorých je postavená. Naša reakcia na úrovni EÚ musí byť adekvátna.
„
Účasť Slovenska na PESCO pre nás znamená príležitosť posilniť naše obranné spôsobilosti využiteľné či už pre národné účely, alebo pri plnení našich medzinárodných záväzkov. Zároveň znamená intenzívnejšiu spoluprácu s ozbrojenými silami ostatných členských štátov EÚ.
Minister obrany Peter Gajdoš a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok sa na tom zhodli pred podpisom notifikácie. Tú podpísalo 23 krajín. Chýba podpis odchádzajúcej Veľkej Británie a z ostatných členov EÚ Dánska, Írska, Malty a Portugalska.
PESCO je zároveň podľa Korčoka dôkazom, že niektoré štáty sa budú v Únii integrovať rýchlejšie.
Viac spoločných projektov
Vytvorenie PESCO znamená, že niektoré členské štáty sa rozhodli v spolupráci vo sfére bezpečnosti a obrany spoločne robiť viac, zhodnotil štátny tajomník rezortu diplomacie Korčok.
"Potvrdzuje sa tak to, čo hovoríme už dlhšie: v niektorých oblastiach bude európska integrácia rýchlejšia a pôjde hlbšie," uviedol s tým, že bezpečnostná a obranná agenda tak rok od Bratislavského summitu naberá novú dynamiku.

Podľa Korčoka je PESCO vyjadrením záujmu Slovenska byť v jadre integrácie a zároveň príležitosť pre slovenský obranný priemysel. Okrem vyššej úrovne našej bezpečnosti má krajina šancu získať väčší podiel na snahe EÚ mať vplyvnejšiu zahraničnú politiku.
"Nejdeme vytvárať európsku armádu, nejdeme nahrádzať NATO ani ho duplikovať. Na výzvy v bezpečnostnom prostredí však niet lepšej odpovede ako intenzívnejšia spolupráca v EÚ," dodal štátny tajomník.
Nepriama palebná podpora
Slovenské ozbrojené sily čakajú mnohé modernizačné projekty a PESCO vytvára priestor na to, aby sily na modernizáciu boli využité ešte efektívnejšie, domnieva sa Gajdoš.
Posilnená obranná spolupráca by mohla byť výhodná hlavne v oblasti spoločného výskumu, vývoja či spoločnom obstarávaní vojenskej techniky.

PESCO tiež ponúka možnosti pre väčšie zapojenie obranného priemyslu SR do medzinárodných projektov. Ako prvý by Slovensko chcelo cez PESCO rozvíjať projekt tzv. nepriamej palebnej podpory, ktorý ostatným partnerom predstavia ešte tento týždeň na expertnom seminári v Bruseli.
„Má jasné kontúry, preto pevne veríme, že si u nich nájde značnú podporu,“ uviedol šéf rezortu obrany.
Podľa jeho slov by mohol čerpať aj prostriedky z novovytvoreného Európskeho obranného fondu, čím by sa do veľkej miery znížila jeho finančná náročnosť.
Dezinformácie ohrozujú EÚ
Na zasadnutí sa ministri zahraničných vecí nevenovali len obrannej spolupráci, ale aj strategickej komunikácii.

Korčok túto diskusiu zhodnotil ako podnetnú, osobitne v časti, kde sa ministri venovali možnostiam posilnenia existujúcich kapacít a dlhodobého financovania boja proti šíreniu propagandy.
„Zdieľam pocit naliehavosti témy, pretože propaganda a dezinformačné kampane ohrozujú EÚ a podkopávajú hodnoty, na ktorých je postavená. Naša reakcia na úrovni EÚ musí byť adekvátna. Zároveň však musíme byť aktívni aj vo svojich vlastných krajinách, efektívne komunikovať s našimi občanmi a budovať odolnosť proti šíreniu dezinformácií," uviedol Korčok.
Dlhodobé investície v Afrike
Ministri tiež zhodnotili stav príprav 5. summitu EÚ-Afrika, ktorý sa uskutoční koncom novembra v Abidžane v Pobreží slonoviny.
„Na Afriku sa pozeráme optikou dlhodobých investícií. Ich osobitným prijímateľom by mala byť predovšetkým mladá generácia s dôrazom na podporu vzdelávania a zamestnávania,“ myslí si štátny tajomník.
Ústrednou témou summitu v Abidžane bude najmä mládež a plné využívanie jej potenciálu; podujatie bude tiež zamerané na otázky bezpečnosti, verejnej správy, vzdelávania, migrácie, investícií, tvorby pracovných miest a udržateľného rozvoja.