BRATISLAVA. Slovenská polícia preveruje informácie zverejnené v kauze Paradise Papers. Ide o zoznam finančných dokumentov o osobách a podnikoch investujúcich svoj majetok v tzv. daňových rajoch.
Povedal to hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl. "Môžeme potvrdiť, že v predmetnej veci je založený operatívny spis. Vzhľadom na prebiehajúce operatívne preverovanie nebudeme poskytovať k veci žiadne bližšie informácie," povedal Wäldl.
Finančná správa v tejto súvislosti pripomína, že v podobnom prípade z minulosti pod názvom Panama Papers využili metódu tzv. softwarning.

"Prostredníctvom Kriminálneho úradu finančnej správy sme poslali spomínaným spoločnostiam upozornenie o neplnení si povinností. Viac o výsledkoch týchto kontrol prezradiť nemôžeme, nakoľko ide o daňové tajomstvo. Spolupracovali sme však aj s NAKA, nekonali sme len na základe medializovaných informácií," priblížila hovorkyňa daniarov Ivana Skokanová.
Podobný postup chce finančná správa podľa nej uplatniť aj v aktuálnom prípade Paradise Papers.
"Najskôr však potrebujeme získať oficiálne informácie o slovenských subjektoch spomínaných v týchto dokumentoch, nemôžeme konať len na základe medializovaných informácií. V tomto smere budeme preto spolupracovať aj s ďalšími kompetentnými orgánmi," doplnila Skokanová.
Slováci v Paradise Papers
České centrum pre investigatívnu žurnalistiku (ČCIŽ) začiatkom tohto mesiaca informovalo, že v rozsiahlej databáze nedávno uniknutých finančných dokumentov sú aj také, ktoré sa týkajú priamo Slovákov.
"V práve aktuálnom úniku informácií je i približne 3500 dokumentov, ktoré sa týkajú Slovenska," uviedla vtedy Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku.
Doplnila, že ide o firmy aj jednotlivcov a dokumenty sa vzťahujú na časové obdobie od 90. rokov 20. storočia do roku 2016.
Dokumenty Paradise Papers
Novú rozsiahlu databázu uniknutých finančných dokumentov označovaných ako Paradise Papers, ktorá poskytuje dôkazy o nezverejňovaných investíciách veľkých nadnárodných spoločností, ale i významných politikov v tzv. daňových rajoch, zverejnilo Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).
Databáza obsahuje zhruba 13,4 milióna dokumentov, z ktorých väčšina je od jednej firmy pôsobiacej v prostredí offshore spoločností.